Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-10-2008, 16:27   #50 (permalink)
smile
Üye

Teşekkür: 0
2 Mesajda 2 kere teşekkür edildi
Standart RE: Başmüdür vekiline Karnesizler için Başsavcılık soruşturma açtı.

Siteye yaklaşık 2 hafta önce katıldım. Katıldığım zaman siteyi detaylı incelememiş, forumları okumamıştım.' Yardımcı Karneli Bayanlara yeterli fırsat verilmiyor' Başlığı altında bir yazı yazmıştım. Bana 3-4 cevap geldi. Hata bilgimin yeterli olmadığını istersem gümrük müşavirlik firmalarında çalışabileceğimi söylediler. Haklılar.. Ben 92 yılında lise mezunu olarak O zaman B karne sınavı vardı. Hatta biz o sınava Ankara' da bir arkadaşımızın yazdığı gibi olamaz dediği stadyum da girdik. 85 mi 95 mi öyle bir puanla aldım o belgeyi ve inanın hayatımın değişeceğini sandım. Havalara uçtum. Gümrüklerde çalıştım. Her yere koşturdum. Gümrük Camiası çok ilginç bir yerdir. Her türlü insanla karşılaşıyorsunuz. Manifesto denilen o iğreç parayı vermek bana göre ne zor birşeydi. Hele bazı memurların senin işlerini yaptıktan sonra vereceğin parayı! hadi at cebine demesi' onurumun kırılmasına yetiyordu. 92 de 22 yaşındaydım. 5-6 sene bir fiil çalıştım. Her akşam gümrükten çıkarken acaba hangi memur birşeyler ima edecek veya yemeğe davet edecek kuşkusuyla arkama bile bakmadan kaçardım. Arkadaşların yazdıklarına katılıyorum. Aslında bizlerin bu anlayışları değiştirmemiz gerekiyor. Bazı memur arkadaşlar özellikle yeniler öncelikle işlerini yapmak istiyorlar. Parayı almak istemiyorlar. Ama gümrüklerde öyle sağlam rant oturmuş ki ., inanın o yıkılamıyor. Ben 95 te evlendim. Camianın tamamen dışından biriyle.. eşim beni hep uzaklaştırmak istedi gümrük ortamından.. Aslında ben hep severek yaptım mesleğimi yapmak da istedim. Ama eşimin gümrükler hakkında kendine göre o kadar haklı inanışları var ki.. Sen isteğin kadar dürüst ol... onun gözünde gümrük ortamı çok bozuk.. Ben o yüzden isteğim gibi bir iş bulamadım veya şansım iyigitmedi diye yazmıştım. Gümrüğe gittiğimizde dosya masrafı para veriliyor.. Senin paran değil.. Memura veriyorsun..Memur koy cebine diyor.. İnanın hatırladıkça halen kalbime derin bir hüzün saplanıyor.. Mesela başka gümrüğe gidiyorsunuz herzaman yaptığınız iş sırf yenisiniz diye sizi bekletiyorlar.. bir sürü formalite koyuyorlar önünüze.. Ama sürekli iş yapan başka arkadaşlar hem işlerini bitiriyorlar, birde sizle dalga geçiyorlar..Ne bileyim iyi kötü bir 8-9 sene geçirdim Karneli bir bayan olarak.. Şimdi de 2001 den beri evde oturuyorum. Bir daha o pozisyonları yaşarmıyım.. Para verebilirmiyim.. Cebime koyabilirmiyim.. At cebine derlerse ne yaparım..
İnanın bilemiyorum..
smile isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 04:33
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design