Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-10-2008, 17:20   #6 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: SİZ HALA ORDİNO ÜCRETİ ÖDÜYOR MU SUNUZ? YAZIK !!!

Alıntı:
habipsen´isimli üyeden Alıntı
Serhat Bey,
Gelen yük Taşıyıcı forwarder veya direk taşıyıcı adına gümrüğe girer ve  o firma adına tescil olur.Taşıyıcı adına tescil olmuş bir malı alıcı kendi adına tescil olmadan(Tescil Olunduğu Ordino Üzerinde Yazar) Malını Nasıl Çekebilir?Taşıyıcı Ordinoda Aynen Yazar:BENİM ADIMA GELEN VE TESCİL OLAN YÜKÜ MÜŞTERİME TESLİM EDİN YAZISIDIR.Çok Merak Ediyorum Cidden SİZ ORDİNOSUZ KAÇ DEFA MAL ÇEKTİNİZ GÜMRÜKTEN?
ORDİNO OLMASA KAÇAKCILIKLA MÜCADELE OLMAZ. KİMLİKSİZ,VEKALETNAMESİZ,BELGESİZ,YETKİSİZ,İMZA SİRKÜSÜ OLMADAN ORDİNO ALINAMAZ İŞİNİ CİDDİ YAPAN YÜKLEYİCİLERDEN.TAŞIYICI ADINA GELEN BİR YÜK GEMİ TESCİL OLDUKTAN SONRA ŞAYET TAŞIYICI, MÜŞTERİ  FİRMA ADINA TESCİL YAPMASSA MÜŞTERİ ASLA MALINI CEKEMEZ. sanırım bu ordinonun gerekliliğini biraz açmıştır.
Gelelim Avrupa Ülkelerine; Avrupa Ülkelerinde Kolcu Memuru bile yok Herşey  otomasyon.Kontyner Numarasını Gümrükçüler sisteme girer ve sadece bir belge  ile malı çekebilirler.çünkü hiç bir memur rüşvet almaz ve  hiçbir gümrüçü rüşvet teklif etmez.Bu nedenle ordino  gibi öncelikli bir tedbire  ihtiyac duyulmaz.
Sayın Habipsen,

Siz şayet bir Nakliyeci veya lositik firmasının mensubu değilseniz,gerçekten bu haksız kazancı savunmuyorsanız,O zaman gidin işlem hacmi bakımından Türkiye'nin en büyük gümrük müdürlüğünden biri olan Ambarlı Gümrük Müdürlüğünden herkesin eşyasını Ordinoyla değil Konşimentonun alıcı nüshası ile çektiğini görür ve şahit olursunuz.Ayrıca düzenlenen Ordinonun gümrüklerde hiç bir işe yaramadığına da şahit olursunuz.

Bu görüşleriniz yazılanı bir  kez daha doğrulamıştır ki,Nakliyeci firmalar tarafından Kanun ve mevzuatta yeri olmayan bir belgeyi işte aynen sizin beyan ettiğiniz şekillerde kendilerine göre haklılarmış gibi farklı fonksiyonlar yükleyerek Ordinonun hakklılığını savunmaya çalışmaktadırlar.Ancak şunu hiç bir zaman düşünme gereği dahi duymamışlardır;Peki biz bu belgeyi hangi Kanuna göre düzenliyoruz? Bu belgenin bir Kanunu var mı? Bir yasal dayanağı varmı?Ne Gümrük Kanunu Ne de Türk Ticaret Kanunda  böyle bir belge yoksa biz bu belgeyi Kanunlara aykırı bir şekilde nasıl düzenliyor ve karşılığında da ücret tahsil ediyoruz.?

Bu düşünceye göre yasası kanunu hiç önemli değil,içinde rant var mıdır varsa tamamdır.Sayın cyrus'un da yazdığı gibi şimdi de nakliyeci firmalar çark ederek Ordino ücreti ismini değiştirip,Özet Beyan ücretine çevirmişlerdir.Buradan Sayın Cyrus,a şunu söylemek istiyorum;Siz hiç merak etmeyin bir süre sonra da Özet Beyan ücreti ismini de değiştirerek bu sefer "Hasbin Karaya Vurdu" ücretine çevireceklerdir.Çünkü yapılan işin kanuni dayanağı yoktur.Bir isim bulup,uydurmak zorundadırlar.Peki ne oldu da kırk yıllık Ordino ücretinin adını bir anda Özet Beyan ücreti diye değiştirdiler.Çünkü yavaş yavaş bir millet uyanıyor.  

Şimdi bu zihniyete göre bir düşünecek olursak,bu memlekette herkes kendi kafasına göre ve kendi çıkarına göre ve tamamen kendine göre de bir takım fonksiyonlar da yükleyerek,Kanun ve Mevzuatlarda yeri olmayan birer belge çıkarır ve karşılığında da ücret tahsil etmeye kalkarlarsa o zaman ne olur bu milletin hali.!!! yine tekrar ediyorum yazık,hem de çok yazık!

Buradan konuyla iligili bir hatırlatma daha yapmak istiyorum;Kanunlarda ve Mevzuatlarda yeri olmayan ve Nakliyeci firmalar tarafından Gerek Ordino ücreti,Gerek Özet Beyan ücreti,gerekse bir başka isim altında olursa olsun tahsil edilen bu ücretler için İstanbul Ticaret Odası veya diğer ilgili Odalar nezdinde gerekli itirazlar da bulunmak mümkündür.

Herkese kolay gelsin.  
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 18:01
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design