Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-10-2008, 17:32   #6 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: Endüstriyel Kamera

Alıntı:
redmoon´isimli üyeden Alıntı
Peki ticari mahiyet arz edecek şekilde ABD'de 3-4-5-6 v.s sayılarda lens getirtirsem, o zaman % 10 maktu vergi dışında extra vergi mi ödemem gerek?
aynı şekilde 2. el faturasız ürünlerde çok adet olursa % 10 dan fazla extra vergi mi tahakkuk ettirilir?
tabi 1500 euro bedeli geçmeyecek şekilde adet fazla olsa demek istiyorum.

Birde Almanya dan arkadaşın göndereceği bu kameranın faturası bende, cihazın sevk adresi ve fatura adresini farklı verdim.
Gümrük bende ki faturayı vergilendirme için kabul eder sanırım.

Ürün için İngiltere ye kredi kartı ile ödeme yaptım, İngiltere'de Almanya daki antredeposundan ürünü arkadaşa sevk etti. Almanya içi adreslere gönderiler için özel kargo ücreti almadılar. Alman devlet kargosu ile arkadaş çok daha ucuz maliyetle yollayacak ürünü o yüzden Almanya içine sevk ettirdim. Eğer Almanya'da Türkiye'ye UPS ile gelseydi 100 euro kargo maliyeti olacaktı, Alman devlet kargosu ise 20 euro falan tutar sanırım. Bütün bunları benzer şekilde alışveriş yapacakalra fikir olsun diye açıklıyorum.)
Adet olarak ticari miktar ve mahiyette olan eşya için %10 tek ve maktu vergi değil,eşyanın gtip ine göre İthalat Rejimi Kararı ile belirlenen oranlarda vergi tahsil edileceği gibi ayrıca o eşyanın dış ticaret mevzuatı gereğince ithali diğer kurum ve kuruluşlarının iznine tabi ise bu kurumlardan da alınacak belge ile birlikte ithalatı gerekir.Bu durumlar ise İthalat Beyannamesi gerektiğinden bu işlemler tamamen gümrük teknikniği,bilgi,kariyer,ihtisas ve uzmanlık gerektiren işler olduğundan söz konusu hususlar hakkında bir Gümrük Müşavirlik Şirketi ile irtibata geçmeniz gerekiyor.
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 13:16
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design