Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16-10-2008, 00:24   #4 (permalink)
commer
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Mesajlar: 562
Teşekkür: 0
19 Mesajda 38 kere teşekkür edildi
Standart RE: 2. EL MAKİNA


Alıntı:
beyaz´isimli üyeden Alıntı
serhat bey cevabınız için teşekkür ederim.
bu ürünün gtip nosu ne ve izlemem gereken adımlar neler.
bu konudada bilgi verebilirseniz sevinirim.

sayın beyaz

sözünü ettiğiniz makina 8464 tarife pozisyonunda sınıflandırılan makinalardandır ve 2008/9 tebliğ kapsamındadır
10 yaşına kadar kullanılmışları izin alınmadan ithal edilebilir.


ilgili tarife pozisyonunun (8464) izahnameden alıntısı aşağıdadır İnceleyiniz

(II) CAMI SOĞUK OLARAK İŞLEMEYE MAHSUS MAKİNALAR
Bu kategori camın soğuk olarak işlenmesinde kullanılan makina ve aletleri kapsar. Ancak, (plastik veya sıvı olana kadar ısıtılmış) (84.75 pozisyonu) camın sıcak olarak işlenmesinde kullanılan makina ve aletler bu kapsamın dışında kalmaktadır. Bununla beraber, bazı hallerde işlemeyi kolaylaştırmak amacıyla camın biraz ısıtılmış olması, bunları işleyen makina-aletleri bu pozisyonun dışında bırakmaz. Çünkü, bu gibi makina-aletler sertliğini hala muhafaza eden bir cam üzerinde iş görmektedir.
Bu gruba dahil makineli aletlerin çoğu, yukarıda (I) nolu grupta taş ve benzeri sert maddeler hakkında belirtilen işlemleri uygulamaktadır.
Diğer bir kısmı ise aksine olarak dekoratif finisaj gibi daha özel işleri yapmakta veya camı özellik arzeden bazı eşya (optik eşya, saatçi eşyası, vb.) bakımından işlemektedir. Bu sonuncu kategoriye dahil olanlar arasında aşağıdakiler sayılabilir:

(1) Cam kesme makinaları (elmaslı veya döner çarklı tipte).
(2) Cam kesme (şekillendirme) makina aletleri (cam kenarlarını oymak veya kesme cam eşya imali için)
(3) Özellikle döküm suretiyle elde edilen cam eşyanın kenarlarını düzlemeye, kaidelerini tesviyeye ve üzerindeki döküm hatalarını gidermeye mahsus makinalar.
(4) Camı parlatmaya mahsus makinalar. Parlatma işlemini bazen daha ileri derecede özel bir finisaj işlemi takip etmekte ve bu işlem keçeden diskleri bulunan bir cihazla yapılmaktadır. Bu gibi cihazlarda buraya dahildir.
(5) Camı veya cam eşyayı elmasla veya çarklı bileği taşıyla hakketmeye mahsus makinalar. Bununla beraber kum zerrelerini fışkırtma suretiyle hak yapan makinalar bu pozisyon haricinde kalır (84.24 pozisyonu).
(6) Optik camlarla gözlük ve saat camlarının cilalanmasında ve finisajında kullanılan makinalı aletler. Bunlar arasında özellikle gözlük camlarını yuvarlak şekilde kesmede kullanılan özel cam kesme cihazları ile merceklerin, prizmaların, gözlük camlarının (küresel, torik, silindirik, birden çok mercekli, vb.) ve diğer optik camların yüzeylerini aşındırmak suretiyle şekle sokmaya veya parlatmaya mahsus cihazlar sayılabilir.
commer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 00:32
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design