Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25-12-2007, 22:18   #1 (permalink)
emretheperfect
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart Yurtdışından getirilen otomobillere uygulanan gümrük vergisi oranları ve kriterleri

iyi akşamlar...

arkadaşlar çok merak ettiğim bir konu var. bunu konuda yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum...

internette uzun süredir belirli aralıklarla araştırıyorum; fakat yurtdışından ülkemize getirilen otomobillere nasıl vergilendirildiği hakkında yeterli bir bilgi bulamadım...

1)yurtdışından 0 km bir araç(yurtiçinde sürekli ülkemizde kullanmak için) getirdiğimizde araca ne tür vergiler uygulanır, uygulanan vergilerin oranları nelerdir, vergi oranı hangi fiyat üzerinden uygulanır (getirdiğimiz ülkedeki satış fiyatından mı?) ve son fiyat nasıl oluşur?

2)yurtdışından kullanılmış bir otomobil yurtiçinde sürekli kullanmak için getirebilir miyiz? getirirsek hangi vergiler ne oranda uygulanır? vergilerin uygulanacağı tutar nasıl belirlenir (örneğin; otomobilin km'sine, modeline vs. bakılır mı? hangi fiyat kaynağı referans alınır?)?

internetteki kaynaklarda hep türkiye fiyatlarına yakın ya da üstünde olacağını söylüyorlar; ama ben bunu değil otomobillerin tabi tutulduğu işlemleri, hangi aşamalardan geçtiklerini çok merak ediyorum...

ilgilenenlere şimdiden çok teşekkür ederim...
saygılarımla...
emretheperfect isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı emretheperfect adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
smozturk (26-03-2010)

Şu Anki Saat: 12:54
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design