Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29-10-2008, 01:11   #4 (permalink)
commer
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Mesajlar: 562
Teşekkür: 0
19 Mesajda 37 kere teşekkür edildi
Standart RE: yardım gerekli arkadaşlar


Alıntı:
olympos´isimli üyeden Alıntı
yabancı bayan arkadaş Türkiyeden evlendi 10 yıl önce ve çifte vatandaş oldu gelirken ülkesinden hiç birşey getirmedi şimdi herhangi bi hakkı varmıdır acaba , birde şimdi boşansa daha sonraki evliliğinde araba getirme hakkı olabilirmi? yardım ve yönlendirme gerekiyo .teşekkürler

Koyulaştırdığım maddeyi iyice okuyunuz bayan arkadaşınız evleneli 10 yıl olmuş

Evlilik Nedeni ile İthal Edilen Eşya

Madde 20- 1) İkametgahı Türkiye’de olan bir Türk ile evlenerek veya evlenmek üzere kanuni ikametgahını yabancı bir ülkeden Türkiye Gümrük Bölgesine nakleden kişinin yeni veya kullanılmış ev eşyası,
           2) 1 inci fıkrada belirtilen koşulları haiz bir kişiye, kanuni ikametgahı yabancı bir ülkede olan kişilerce evlilik nedeniyle ve geleneksel olarak gönderilen ticari miktar ve mahiyette bulunmayan hediyeler, her bir hediyenin kıymeti 300 EURO ve toplam hediye kıymeti 3.000 EURO’yu aşmamak kaydıyla gümrük vergilerinden muaftır. Ancak;
a) Alkol ve alkollü içecekler,
b) Tütün ve tütün ürünleri
için muafiyet uygulanmaz.
3) Muafiyet, kanuni ikametgahı evlilik nedeniyle nakilden önce, en az 12 ay süre ile ve sürekli olarak Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan ve evlilik belgesi ibraz eden kişilere tanınır.
Madde 21- Muafiyet;
a) İkametgahı Türkiye’de olan bir Türk ile evlenerek gelmiş olan veya
b) Evlenmek üzere yabancı ülkedeki asli ikametgahını terk ile Türkiye’ye gelmiş ve burada evlenmiş olan ya da
c) Herhangi bir sebeple (turizm, ziyaret, tahsil, memuriyet gibi) Türkiye’ye gelip en çok bir yıl içinde yine ikametgahı Türkiye’de olan bir Türk ile evlenmiş bulunan
kişilere tanınır.
Madde 22- Bu Bölümde yer alan hükümler çerçevesinde eşya ithal edeceklerin, muafiyetten istifade edebilmeleri için  bu eşyayı Türkiye Gümrük Bölgesine evlilik akdinden en erken 2 ay önce veya en geç 6 ay sonraki süreler içerisinde ithal etmeleri şarttır. Eşyanın serbest dolaşıma girişi, tek seferde olabileceği gibi öngörülen süreler içerisinde ayrı partiler halinde de yapılabilir.
Eşyanın evlilik akdinden önce getirilmesi halinde, gümrük idaresince eşyanın ithalinde gümrük vergilerini karşılayacak miktarda teminat aranır.

Madde 23- 1) 21 inci maddede sözü edilen eşya ithal edildiği tarihten itibaren 12 ay geçmedikçe devredilemez ve satılamaz, gümrük idaresinden izin alınmaksızın ödünç verilemez, kiralanamaz ve teminat olarak gösterilemez.
2) İthal edildikleri tarihten itibaren 12 aylık sürenin bitiminden önce ödünç verilen, kiralanan, devredilen veya satılan eşyaya ait gümrük vergileri 4458 sayılı Gümrük Kanununun 181 ila 194 üncü maddelerinde öngörülen esaslara göre tahsil olunur.
commer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 




Şu Anki Saat: 02:38
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design