Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12-11-2008, 18:42   #1 (permalink)
ooztuncer
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Bedelsiz ithalat sorulari

Merhabalar,
Bu forumu 1 saat once buldum ve oncelikle modlara ve adminlere tesekkur ediyorum, direkt olara konuya giriyorum.

6 yili askin bir suredir Amerika'dayim, 10 Aralik'ta esim ve kizimla beraber Turkiye'ye kesin donus yapiyoruz. Gumruk mustesarligininin ilgisi kisimlarini okuduktan sonra bile (naklihane: http://www.gumruk.gov.tr/Brosurler/brosuricerik.aspx?id=b_naklihane ve bedelsiz ithalat: http://www.gumruk.gov.tr/Brosurler/brosuricerik.aspx?id=b_bedelsiz) hala birkac soru var kafamizda. Yardimci olabilecek kisiler varsa, simdiden cok tesekkur ederiz.

Konsolosluktan aldigim bilgiye gore pasaport, isten ayrildigimi gosteren belge, nufus cuzdani ve elektrik faturasini gonderdikten kisa bir sure sonra ikamet nakil belgesini alacagiz.

Ev esyalarimiz (elektonik cihazlar, TV, giysiler, vs.) Turkiye'ye hava yolu gelecek ve biz de asagidaki belgeleri Yesilkoy Gumruk idaresine sunacagiz:

1) ikamet nakil belgesi
2) Müracaat formu
3) Pasaport
4) İrsaliye veya taşıt giriş formu (bu tam olarak nedir?)
5) Vukuatlı nüfus kayıt örneği (bu gerekli midir, nufus cuzdanimin asli ve fotokopisi olamaz mi?)
6) Isten ayrildigima dair yazi
7) İthalat talebinde bulunmayan eşin 5 yıl geçmedikçe yeniden ithal izni verilmesi için müracaat etmeyeceğine dair tasdikli beyanname taahhütname (bunu kesinlikle anlamadim - nedir bu?)

Bir de, bir esya listesi gibi bir sey hazirlamam gerekiyor mu? Butun kutularimiz acilip tek tek icine bakilacak mi? Beraberinde getirdigimz mallarin gercek degeri (2. el satin aldigim fiyat) yaklasik $3000 - vergi olarak %10'mu odeyecegiz. Bu vergiye bandrol masraflari dahil mi (tv, amfi, preamfi, cd player icin)?

Arama motorunu kullanmaya calistim fakat sormak istedigim sorularin cevaplarini bulamadim. Yardimlariniz icin tesekkur ederim

Onur
ooztuncer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 17:45
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design