Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20-11-2008, 10:14   #4 (permalink)
algerian
Üye

Teşekkür: 0
4 Mesajda 4 kere teşekkür edildi
Standart RE: turistin bagajı

Merhaba,
Gümrük mevzuatındaki uygulamalar kitapta yazıldığı gibi değildir... Şu anlamda değildir; eğer siz her şeyi kitaba göre yaparsanız (yolcu olarak) pek çok kişiyi madur edersiniz. Burada size mevzuat anlatacak değilim elbet, şunu bilmenizi isterim; gümrükte bazı şeyler eşya sahibinin "iyi niyetli olması ve işlemin tolere edilebilmesi ile olumlu sonuçlanabilir"... Şimdi diyeceksiniz ki; peki bu ne anlama geliyor... Bunu anlatmak teknik anlamda mümkün değil. Ama buna kısaca "İnsiyatif kullanma" dersek belki size anlamlı gelebilir. Bu söylediklerim "yasal olmayan uygulama veya tavır" olarak anlaşılmasın. Memur burada tamamen "kendi kanaat, tecrübe ve genel uygulamalara" bakarak bir karar verir. Hakimin "takdir yetkisi" gibi bir şeydir bu. Yasanın içindedir ama kullanıp kullanmamak hakimin bilgi, tecrübe ve kaatine bağlıdır...
O nedenle size "Ticari eşya sınırını" teknik olarak anlatmam mümkün değil. Adı üzerinde "sınır"... Yani bir adım ötesi ticari, bir adım berisi ticari değil... Buna memur karar verecek... Ama dedim ya, "sizin iyi niyetiniz ve eşyanın sizin kişisel (zati) eşyanız olması" burdaki sınırı biraz daha ileri alabilir... 14 litrelik bir eşya, bir valiz dolusu olması lazım... Bana göre sınırlarda bir değer... Ama burada tek etken miktar değil dedim... Bu eşyanın sizin kişisel eşyanız olduğunun ispatı ve kıymetinin ticari miktarda (300-1000 usd üzeri gibi) olmaması gibi etkenler de göz önüne alınacaktır. Kişisel her eşyanızı vergisiz getirme hakkınız yok, "ticari miktar ve kıymet" burada kilit kelime... Bu konu uzun bir makale gerektirir açıkcası... Amacım sizin kafanızda bir şablon oluşturmak, yoksa çözüm ve/veya işlem yetkisi giriş işlemlerinizi yapacak gümrük görevlisine ait... Onun adına size bir söz verme gibi bir amacımız da olamaz, haddimiz de olamaz...
Sonuç olarak size verdiğim doneler ile ne yapabileceğinizi, nasıl bir çözüm yolu oluşturabileceğinizi tespit edebilirsiniz...
En kötü ihtimal ile ne olur onu anlatayım o zaman... Hava alanında gümrükten geçerken, ilgili memurun yanına gidilir ve konu anlatılır... sanatçı olduğunuz, bu eşyaları kendi kişisel kullanımınız için getirdiğinizi, ticari bir değerinin olmadığını, Türkiyede satılmadığı için yurtdışına çıktığınızda alıp getirmekte olduğunuzu ve sanatsal amaçlı kullanım için getirdiğinizi anlatırsınız, varsa öğrenci kimliğiniz, çalıştığınız atölye ile ilgili kartınız-kimliğiniz vs. gösterirsiniz... Diyelim ki buna rağmen uygun bulmadılar... Eşyanızı gümrüğe bırakırsınız veya terk edersiniz... Yani eşyanızı orada bırakırsınız (teslim edersiniz)... Birdahaki yurtdışına çıkışınızda alıp geri götürebilirsiniz veya kati olarak o eşyadan vazgeçersiniz... En kötüsü bu olur... Kimse size bunu neden getirdin diye suçlu ilan edecek değildir. Eşyanızın girişine müsaade edilmez o kadar. Eşyanın getirme zahmetini çekmiş olursunuz... Olay budur... Kimse size bu eşya sorunsuzca geçer diye bir şey söyleyemez... Kimseden böyle bir görüş alamazsınız, zaten gerçekçi de olmaz... Sizin durumunuz "memurun kaatleri" ne bağlıdır... Umarım hayırlısı olur... Kolaylıklar dilerim...
Not: Yanıcı, patlayıcı özellikte eşya taşımadığını söyleyen kargo firmalarının pekala bunları taşıdığı gözümüzle müşahade ettiğimiz bir gerçek. Ama bu eşyalar nasıl alınıp taşınıyor bunu bilemiyorum. İNTERNETTEN SATIN ALINAN bu tarz eşyalar (basınçlı kaplardaki-boyalar, deodorantlar, incelticiler vs.) hiç bir problem olmadan Türkiyeye taşınmaktadır. Nasıl mı? Bilemiyorum...
algerian isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı algerian adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:

Şu Anki Saat: 16:26
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design