Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24-11-2008, 17:53   #5 (permalink)
mamba0
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: yurtdışına kuru meyve ihracatı

Alıntı:
metin´isimli üyeden Alıntı
Anladıgım kadarıyla yurddışı firma  cif teslim istiyor.(malbedeli+sigorta+navlun)  İhracat yapmanız için öncelikle en azından şahıs şirketi kumanız gerekiyor, (muhasebe büroları yapar) sonra ihraacatçı birliğine kaydınızı yaptırmanız gerekli (itkib.org.tr) iyibir acenta ile fiyat konusunda anlaşmalısınız. Yakın bir yerse tır ilede gidebilir (ab) Malınızı göndermeden önce yurd dışının istegine göre Tarım il müdürlüğünden (İstanbul taım il müdürlüğü) saglık sertifikası, Ticaret odasından gidecegi ülkeye göre atr, eur1, form A belgesi düzenletilebilir. Ancak herzaman ilk ihraacatlarda tedbiri elden bırakmamak gerekir, yurd dışındaki firmayı bankanız vasıtası ve ya konsolosluk ile inceletebilirsiniz. İhraacat bedelini peşin almanızı öneririm. Cif anlaşma ise navlun ve sigorta giderinide alacagınız bedele ilave etmelisiniz. vs.vs.. İhraacatta yeni iseniz Dış ticaret egitimi almanızı riskler nedeni ile öneririm.

Ayrıntılı açıklamanız için çok teşekkür ederim.Görüşme yaptığım iki şirket var.Benden fiyat istediler.Biri Ukraynalı diğeri Filipinlerden iki şirket açıkçası biraz tedirgin oldum sağlamlar mı değilller mi araştıracağım çünkü özellikle Ukrayna için çok uyarı aldım (aman dikkat diyorlar).Malın üzerine nakliye +sigorta+vs vs giderleri ne olacak tahmin edemediğim için net bir fiyat oluşturamadım kafamda uzak bir nokta olduğu için gemi yolu ile nakil olacak.Benim önerim buradaki bir limana teslim şeklinde olacak şayet kabul ederlerse,o zaman nakliye ve sigorta bana ait olmuyor sadece buradaki işlemler ve liman teslimi olacak.Daha fiyat belirleme aşamasını geçemediğimiz için ödeme şartlarını konuşamadık.Ödemeler kısmında banka ile görüşmedik.Edinebildiğim bilgiye göre onlar para transferini aracı bir bankaya gönderip daha sonra mal tesliminde onayını çıkarıyorlarmış.Gerçi orada bile pürüzler çıkabiliyormuş ,malı beğenmedim diyip sizi anlaştığınız fiyatı kırmaya mecbur bırakıyorlarmış.Böyle şeyler duydum kafam karıştı.

Cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.
mamba0 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 14:19
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design