Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-12-2008, 16:30   #1 (permalink)
enigma
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Bir Devlet Memurunun Almanya`dan Arac Ithal Etmesi

Merhabalar,

forumunuza yeni üye oldum. Cok faydali bilgiler oldugunu gördüm. Yönetici arkadaslara böyle bir ortami hazirladiklari icin tesekkür ediyorum.

Gelelim benim sorunuma. 4 yili askin bir zamandir Almanya`da Stuttgart Baskonsoloslugu nezdinde ögretmen olarak calismaktayim. Yillardir en büyük hedefim, kendimin uzun yillar kullanabilecegim bir araba ile yurtici görevime dönmekti. Bu vesileyle Temmuz 2008 tarihinde bir BMW arac satin aldim. Araci aldigimda henüz 33 aylikti, yani 36 ayi doldurmus ve 3 yasina girmemisti. Yanliz gecenlerde Maliye Atasemizle görüstügümde basimdan kaynar sular döküldü. Cok begenerek aldigim bu araci Türkiye`ye ithal etmem mümkün degilmis. Zira ben hesaplamayi yanlis yapmisim.

Almis oldugum arac 10.2005 trafige cikisli. Ben ise 07.2008 tarihinde aldim. yani henüz 3 yasinda degildi. Ancak hesaplamalara göre aylarin hicbir önemi yokmus, yil olarak hesaplanmasi gerekiyormus. Yani 2005-2006-2007-2008 olarak hesaplandiginda benim aracim 4 yasinda görünüyormus. Bana bu hesaplama yöntemi tuhaf geldi. Zira 31 Aralik 2008 tarihinde aldiginiz bir araba, ertesi gün 01 Ocak 2009`da 1 yasina girmis oluyor ve vergi indirimine giriyor.

Bu bilgilendirme sonucu tüm umutlarim yikildi. Su an arabami satmak zorundayim. Ekonomik krizin de olmasi sebebiyle aracimi almis oldugum fiyattan cok cok altina satmak durumundayim.

Sizlere sorum su ki, acaba bu aracimi Türkiye`ye ithal edebilme imkanim yok mu? Cünkü aldigimda henüz 3 yasinda degildi. Maliye Atasemiz de bu "3 Yil" olayinin yoruma acik bir durum oldugunu söyledi. Cünkü 3 yil meselesinde benim de haklilik durumum var.

Lütfen bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? Degerli görüs ve yönlendirmelerinizle hareket edecegim. Aracimi sattiktan sonra, aslinda ithal edebilecegim gibi bir durumla karsilasirsam cok üzülürüm. Bu sebeple sizlerin bilgilendirmeleri benim icin cok önemli.

Selam ve saygilarimla...
enigma isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 01:39
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design