Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12-12-2008, 21:58   #2 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 491
Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: bilgi


Alıntı:
djemibg´isimli üyeden Alıntı
Merhaba, öğrenmek istediğim bir konu var.Ben yabancı uyruklu bir öğrenciyim ve bu sene başında tr.'ye arabamla giriş yaptım.Gümrükte bana 6 aylık bir süre verdiler.Süremin bitiş tarihi Mart 2009,ancak ben Ocak ayının sonunda yarıyıl tatili için ülkeme geri döneceğim.öğrenmek istediğim şey sonra tekrar tr'ye giriş yapailir miyim? Bildiğim kadarıyla bir takvim yılı içerisinde en fazla 6 ay kalabileceğimdir ancak ben 4 ay kalmış olacam dolayısıyla geriye 2 ayım daha kalmış oluyor.Bu iki ayı daha sonra kullanabilir miyim?

şimdiden teşekkürler.Sayın djemibg,

Konun açıklığa kavuşması ve anlaşılır bir hale gelmesi için aşağıdaki soruları cevaplarsanız size sağlıklı bir şekilde yardımcı olabiliriz.

Türkiye'ye öğrenim görmek üzere gelen yabancı uyruklu biri olduğunuzu belirtmişsiniz.O halde Türkiye'ye Öğrenim görmek üzere gelen yabancı uyruklu kişiler araçlarını,öğrenimlerinin devam ettiği müddetçe kullanmak üzere kendilerine Türkiye Turing Otomobil Kurumu tarafından bahse konu Karne verilir ve bu Karneye istinaden araçlarına MA-MZ Plaka verilir, bahse konu  Karnenin süresi bitmeden yeniden süre uzatımları yapılır.Aracınıza ait Yabancı Taşıtlar Geçici Giriş Karneniz var mı? Aracınız  MA Plakalı mı?Siz aracınız için hangi belgeyle Türkiye'ye giriş yaptınız?Giriş yaptığınızda ne gibi beyanda bulundunuz? Sizin bahsettiğiniz 6 aylık süre Türkiye'ye turistik amaçla gelenlere verilen süredir.Oysa sizin Türkiye'ye geliş amacınız farklı.Siz Türkiye'de turistik amaçlı değil,öğrenim amaçlı olarak bulunuyorsunuz.Bu işlemlerin gümrük prosedürleri bir birinden farklıdır.Öğrenim amacıyla gelen biri olarak nasıl oluyor da turistik amaçla gelenlere verilen 6 aylık süre alıyorsunuz.? Aracınızla Hangi gümrük kapısından Türrkiye'ye giriş yaptınız yada aracınızın gümrük işlemlerini hangi Gümrük Müdürlüğünde yaptırdınız.Gümrük işlemlerini Kendiniz mi yaptınız yoksa başka birine mi yaptırdınız? v.s.hususlarda açık,net,anlaşılır ve detaylı bilgileri verirseniz  konuyu anlamamıza ve size yardımcı olmamıza katkı sağlamış olursunuz.    
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 09:56
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design