Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-12-2008, 03:18   #1 (permalink)
uysalas
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart güneş pili / solar panel ithalatı

formun en hayırsız üyelerinden biri olarak bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

çinli arkadaşımla iş ortaklığı içinde çinden rüzgar türbini ve solar panel / güneş paneli temin ediyorum. bazı belirsizlikler nedeniyle kendi adıma ithal etmeyip müşteri adına ithaline yöneldim. asgari 1 palet olmak üzere bağlantı kurduğum bazı müşterilerimden talep aldım. ancak biz sadece bir fiyatlama ve kalite kontrolü ile güven unsuru olarak varız. ithalata aracılık etmekteyiz. yani müşteri adına yapılmasını sağlamakta ve müşterilerimize cif/istanbul fiyatı vermekteyiz. ancak bazı müşterilerimiz bizden gümrük masrafları hakkında bilgi istemekte doğal olarak. biz ise iyi bilgi sahibi olmadığımız bu konuda kimseyi yanıltmak istemiyoruz.

hiç olmazsa bu ürünün gümrük maliyetini yaklaşık olarak verip bir maliyet hesabı ve karşılaştırması yapabilmesini, sonra da onları iyi bir gümrükçüyle çalışmaya yönlendirmeyi istiyoruz.

1 palet ( 25 adet 180 wattlık solar panel=4500 watt) solar panelin cif istanbul fiyatı yaklaşık 4500 watt X 2,95 eur = 13,275 euro. veya yaklaşık 18,500 usd. ve 1 palet yaklaşık 4,5 m3. bu miktarda panelin ardiye, gümrük vergisi, müşavirlik masrafı vb nedir ve müşterimize kdv hariç ne kadarlık bir masrafla teslim almış olur?

ve bizim açımızdan da nakliyeciyi türkiyeden bulsak yaklaşık navlun ve sigorta masarafımız ne olur, cif değil de fob almamız mı daha uygun olur sorusunun cevabını rakamla bilen, nakliye şirketleriyle sık çalışan ve bize tavsiyede bulunabiliecek arkadaşımız var mıdır?

uzun bir yazı oldu ama okuyma ve cevaplama zahmetine katlanacak arkadaşa şimdiden çok teşekkür edrim.

(not : imza ticaret nikli bir arkadaş maille bir soru sormuş ama yanlışlıkla cevap vermeden silindiği için maili cevaplayamadım.buralardaysa ve okursa yeniden sorarasa yanıtlamaktan memnunluk duyarım. kendisine bir özür borcum da var onu da öderim.)

forumda emeği geçen herkese çok önemli bir boşluğun dolmasındaki emeklerinden ötürü içtenlikle teşekkür ederim ayrıca
uysalas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 10:06
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design