Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-01-2009, 15:38   #1 (permalink)
stargof
Üye

Teşekkür: 0
2 Mesajda 2 kere teşekkür edildi
Standart İnternet Üzerinden Alışveriş 100 euro sınırı nasıl aşılır

Başımdan geçen bir olayı anlatayım belki yardımı dokunur hem bi şey sorucam.

100 euro şu an ki parite karsiligi 140 dolar olan mal hic bir bedel odemeden sitede aldiginiz fiyata elinize ulasir
yok siz 190 dolarlik mal aldiniz 40 dolar da navlun tuttu , navlun degerlemeye alinmaz sadece mal bedeline bakilir eger yanlis baktilarsa muayeneyi yapan memuru bulup duzelttirin.
şimdi diyelim ki kargocu sizi aradı malınız gümrüge takildi dedi ,
ne yapmak lazim ?

1-bir bardak soguk su icin
2-kargo firmasına gidin bir adet ordino 120 ytl civari al
3-havaalanina gidin ordinoyla beraber , sozlu bildirim formu diye bi kagit var ona bilgiye filan gerek yok ad soyad yaziliyor , eger orda bi ayakci doldurursa hic bir degeri olmayan bu kagit icin sizden 50 ytl cukkalar katiyen vermeyin orda aglayin sizlayin yol gosterirler gerekirse mudure cikin diycem ama psikopatin teki tavsiye etmem
bir de damga vergisi aliyorlar 30 ytl civariydi.
4-havaalanindan evraklari alin kargocuya gelin mallar oranin ardiyesinde orda muayene memuru gidip ne kadar vergi yatiracagini soyleyecek ki %10 dur fatura tutarinin
5-havaalani vezneye gumruk vergisi yatir makbuzu al
6-dur daha bitmedi , kac gundur ardiyedeyse maliniz karsiligi bir hesap yapilir 25 euro 1-2 gun icin devaminda katlaniyor
7-mali 20 gun icinde cekmezseniz mal millilesir.

kisacasi mal gumrukte takildiysa gecmis olsun , malin bedelinin 3 kati da para tikarsiniz gumruge en az iki gun ugrasirsiniz yorgunluk yol paralari aclik yaniniza kar kalir.ayriyeten limitleri asmasaniz da malin icerigi ve uretildigi ulke ile ilgili maliniz gumruge takilabilir
mesela victoria secret a takmis durumdalar burdan gelen kargoyu gecirmiyorlardi.

simdi benim sorum su benim kardesim amerikada yasiyor vatandas degil ama evli , bir siteden alisveris yapiyoruz firma malin icine hediyedir diye not dusuyor kardesi aliyor cunku diye fakat odemeyi ben kredi kartiyla burdan yapiyorum sonucta odemeyi yapan gozukmuyor ve faturada alan kisi olarak kardesimin adi geciyor bu durumda 100 euro sinirini asabilirmiyiz yalniz bu islem icin kardesin amerikada olmasina gerek yok kafayi calistiran herkes yapar ? bu hususta bilgisi olan var mi , kardes amerikada ve siteden alisveris yappiyor ama kendi degil site kargoluyor cunku sahis gonderimleri 150 dolarsa firma 50 dolar a kargolayabiliyor , benim meselem 100 euro sinirini nasil asariz.tesekkurler
stargof isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı stargof adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:

Şu Anki Saat: 12:06
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design