Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-01-2009, 16:37   #4 (permalink)
kahraman
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: ithalat gümrük masrafı

Gökhan bey..
Ben size gümrük vergileri ve Nakliye bedelli toplam giderlerinizi aşağıya çıkartıyorum..
Ancak siz yinede beyannamenizi açtırdıktan sonraki veya faturanızdaki net değerlerle hesaplamalar yaparsanız daha iyi olacak.. Ben hesaplamaları yapabilmeniz için uygulanacak oranları da yazdım..
Şimdi bilindiği üzere ithalatlarda vergiler CIF kıymet üzerinden hespalanmaktadır.

Emtia GTİP : 731511900011 ( Transmisyon Zincirleri)

FOB Kıymeti : 32.000 USD
Nakliye ( Navlun ) : 1.000 USD ( yaklaşık değer alınmıştır)
Sigorta (Insurance) : 200 USD ( yaklaşık Değer)
CIF Kıymeti : 33.200 USD
( Not Eğer Nakliye ve Sigortanızı ödemiş iseniz bu beyannamenizi açarken ilgili gümrüğe mutlaka ibraz ediniz.)
CIF Kıymet : 33.200 USD
Gümrük Vergi Matrahı : 33.200 USD
Gümrük Vergisi ( %2,7 ) : 897 USD
KDV Matrahı : 34.097 USD
KDV (%18) : 6.137,46 USD

TOPLAM : 40.24,46 USD

Gümrük ve KDV TL cinsinden alınacağı için GB tescil tarihindeki kurlar dikkate alınacaktır. Yukarıda verilen rakamlar yaklaşık değerlerdir.

Ödediğiniz KDV, muhasebeciniz tarafından İTHALDE ÖDENEN KDV olduğu için bulunduğu ay içinde ÖDENECEK KDV'den düşülecektir.

Söz konusu EMTİA'yı , A.Birliği, EFTA Ülkeleri,EAGÜ, ÖTDÜ,GYÜ gibi ülkelerden aldığınız takdirde gümrük vergisi alınmamaktadır. Ancak Shangai DÜ sınıfında olduğu için %2,7 oranında vergi ödemek zorundasınız.

Dilerim yardımcı olabilmişimdir.
Ben yine de hatırlatmak isterim ki bana verdiğiniz ve varsaydığımız değerler dikkate alınarak hesaplanmış değerlerdir ama tabi verdiğim rakamlara yakın değerler çıkacaktır. Bu konuda meraklanmayın..

Ve lütfen bu malın ithalatını yaparken aşağıdaki bilgileri de mutlaka değerlendirin. Size aşağıda belirttiğim konular hakkında mutlaka araştırma yapınız. Ben kolaylık olsun diye bakacağınız mevzuat dökümlerini aşağıda size döktüm..

Saygılarımla

1 ) İthalat Rejimi Kararı Ek 4 de yer alan Sektör Listesi kapsamında olan eşya
- İthalat Rejimi Kararı (95/7606)
- GENELLEŞTİRİLMİŞ TERCİHLER SİSTEMİNDEN YARARLANACAK ÜLKELER LİSTESİ
- İthalat Rejimi Kararı

2 ) Hassas Olmayan Ürün Grubu listesinde olan maddeler - (İthalat Rejimi Kararı - Ek5)"
- İthalat Rejimi Kararına Ek Karar (2008/14476)

3 ) "Servis İstasyonu kurulması gereken ve satış sonrası montaj, bakım ve onarım hizmetleri istenecek ürünler"
- Sanayi Mallarının Satış Sonrası Hizmetleri Hakkında Yönetmelik
kahraman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 00:02
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design