Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-01-2009, 15:53   #1 (permalink)
Gakkoşe_23
Üye

Teşekkür: 0
2 Mesajda 2 kere teşekkür edildi
GÜMRÜKTE MEMURLUK

Merhaba siteye yeni üye oldum.Üye olmamın sebebi kafam takılan bir soru ile ilgili.Ben Marmara Dış ticaret 2006 mezunuyum.Mezun olduktan sonra 2 sene özel bir firmanın Dış Ticaret Departmanında DİİB,TRANSİT TİCARET,İTHALAT işlemleri ile yetkili olarak çalıştım Firmadaydım fakat karne sınavlarına girebilmek için sigortam gümrükçülerindne ödeniyordu.Aslında kanuni olarak gümrükçünün elemanıydım ama fiili olarak firmada çalışıyordum.765 günlük primim doldu.Fakat içinde bulunduğumuz kriz nedeniyle biliyorsunuzki bir çok kişi işten çıkarıldı.30.10.2008 itibari ile bu çıkarılanlara bende dahil oldum.Şirket küçülmeye gitme nedeniyle birçok kişiyi çıkardı.Babamda tekstil ile uğraşıyordu.İflas etmişti 2 sene önce.2 kez dükkan açtı iş yapmadı diye kapattık.Üstelik ben ve kız kardeşim kredi çekmişti.Allahtan tazminat aldımda ben kendimkini kapattım.Bu sıkıntılar yüzünden kpss ye pek çalışamadım.Ön lisans düzeyinde 67.257 puan aldım.açıköğretim 3 teyim hala derslerimide geçemedim hala.bu kadar sıkıntıdan dolayı.Özel sektör güvenilir değil.Şu an yeni bir yerde gümrük müşavirliğinde işe başaldım ama maaşları vermiyorlar diye çıkmayı düşünüyorum. hala aralığın maaşını bile alamadım.Sonuçta insanlar geçinebilmek için çalışıyor öyle değil mi.Babam emekli değil.Üsteik astım.Ama geçinebilmek için taksye çıkıyor.Kız kardeşim ise anca kredisini ödüyor.2 ufak kardeşim okuyor ev kira,elektrikti,suydu,doğalgazdı onlar deseniz bir asgari ücret maaşı kadar geliyor büyük şehirde.Çok büyük bunalımdayım.Memur olmak için alanımın dışında bir sınava girip kazanmıştım.ama ordada sözlü mülakatta elendim.Üstelik puanımın yüksek olmasına rağmen.Kendime çok güveniyordum.Gerek bilgi açısından,gerek dış görünüş açısından engel olabilecek bir durumum yok yani üstelik puanımda iyiyidi.Ama 5 kişi alındı vede düşük puanlı olup hiç bir iş deneyimi bile olmayan insnalar.Yabancı dilimde iyiydi onlara nazaran.Kısmet değilmiş deyip önüme baktım.Kendi mesleğime ağırlık verdim.Şimdi gümrükte memur olmak istiyorum ama kpss kadrolarını ön lisans olarak incelerseniz görürsünüzki sadece 3 -5 kişi oda gümrük işletme bölümünden mezun olanları alıyor.Ama gelin görünki kalkıp o kurumlara gitsenzi alakasız alakasız bölümlerden mezun olanlar üstelik üniv mezunu bile olmayan insanlar oaralarda personel en basiti İTKİBB' DE Tanık oldum buna.Tamam belki kadrolu olmayabilriler bazıları ama üstelik l,se mezunu vede kpss ye bile girmemiş şahıslar bu kadarınada yuh diyorum artık.Araştırmaya kalksan yok kpss ye gir yok en az 90 puan al diyorlar ama baştakiler.Ama gidip o kurumlara bakın bakalım kaç tane kpss yel giren var.Yda gerçekten bu emsleği okuypta oraya giren çok azdır buna eminim.Avıdığım tek şey.Ben liseyi bile Dış tiacret okulunda okudum 1 sne hazırlık toplam 4 sene+2 sene üniv =6 sene 2 sendede çalıştım.Tamam muhafaza memurluğu,muayene memurluğu gibi pozisyonlar için 4 yıllık şart tabi kpss den de iyi puan alamk gerekiyor ama peki gümrük birimlerind enormal seviyedeki bu kadar personel nasıl işe girdi.Ne olacak böyle biz gençlerin hakkını daha ne kadar yitecekler.Biz bu bölüme neden emek verdik bu kadar!!! Boşuna mı okuduk.:1 (14): ne yapıcaz aç mı kalıcaz iş yok,maaş yok,o kadar sinirliyim ki.!!!!!!!!!!Bilmiyorum ne olucak ama bunalıma girdim.Hırs yaptım 4 yılı bitirip kpss ye giricem .gümrük sınbavlarına giricem lisans düzeyind eolanlara dmekki ön lisans dış ticaretin hiç bir faydası yok.ama bunları yapmak içinde dertsiz olma lazım.Kira ,fatura ödemeyince evden çıkarılıyor bilirsiniz o zamanda kpss ye dışarda çalışamam.Dimi ne olcak bilmiyorum :1 (14):
Gakkoşe_23 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı Gakkoşe_23 adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:

Şu Anki Saat: 16:13
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design