Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11-01-2009, 21:48   #9 (permalink)
husotx
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: Geçici İthalat Rejimi Kapsamında Turistik Amaçla Arac Getirmek

Alıntı:
commer´isimli üyeden Alıntı
Alıntı:
Hctx´isimli üyeden Alıntı
Ben buradan gemi yi ayarladim. Araba Texas tan Derince limanina gelecek. Ucuz birsey degil fakat ben bu masrafi yapabilirim. Benim asil merak ettigim ise Turkiyede limandan bunu cikarmak icin ne kadar masraf yapmam gerektigi. Bunu bilemiyorum. Bunu ogrenmek icin TCDD limanlar yonetimi ile gorustum, ve asagidaki cevabi aldim:

“Kuruluşumuz tarafından işletilen Derince Liman İşletmesinde, Liman Hizmetleri Tarifesi gereği, gemiden boşaltma ücreti olarak 6 ABD Doları/adet, ardiye ücreti olarak ta aracınızın limanda kaldığı her gün için 3 ABD Doları/gün ücret alınmaktadır.”

“Aracınızı gemiye vermeden önce yapacağınız işlemler, aracınızın Türkiye'de ne kadar kalacağı yada gümrükle ilgili masraflar Kuruluşumuz faaliyet alanına girmemekte olup, bu konular hakkında Gümrük Müsteşarlığı nezdinde girişimde bulunmanız gerekmektedir.”

Cevaptan gorebileceginiz uzere liman masraflari disinda gumruk masraflari konusunda Gumruk mustesarligi ile gorusmem gerektigi bildiriliyor. Fakat bir turlu Gumruk Mustesarligi sorularima cevap vermiyor.

Sonucta limanda arabayi gumruk icinde tutmak icin bir neden yok. Sonucta arabayi ithal etmiyorum. Ama burasi Turkiye, nerde ne tur zorluk cikaracaklari belli olmaz. Aslinda benim bu olay sinirdan Almancilar araba ile Turkiyeye gelmesi gibi bisey. Fakat ben ABD den karayolu ile gelemeycegim icin gemi ile arabami gonderiyom.

Arac limana geldiğinde gemi acentasından ordino alacaksınız bunun masrafı gemi acentasına bağlı olarak değişmekte olup acentanın insafına göre 600 ila 1500 YTL arasında değişebilir ayrıca geçici ithal ve araç kayıt işlemlerinin yapılması için aracınızı otomobil ihtisas gümrüğüne aktarmanızı isteyebilirler bununda masrafı nerden baksanız aktarma nakliyesi ve beyanname için  500 ila 700 YTL arası gibi rakam olur kendim uğraşmıyım triptik işlemlerini bi gümrükçüye yaptırıyım derseniz 300-500 YTL de öyle gider bu sadece tr ye girişiniz için
ve malesef çekeceğiniz sinir stres de artıları olur
Sayin Moderator.

Arac icin ordino alma masrafindan bahsediyorsunuz. Gemi acentasi zaten ABD de. Araba TR de limana geldiginde TR den baska bir gemi acentasi ile mi islerimi halledecegim. Bu kisma anlayamadim. Yok eger arabayi gonderdigim gemi acentasi ise, bunlarin bana vergini navlun butun herseyi iceriyor.
husotx isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 21:40
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design