Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15-01-2009, 00:12   #6 (permalink)
asiyan
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
11 Mesajda 18 kere teşekkür edildi
Standart RE: Malım gümrükte kaldı, nasıl satın alabilirim?

Sayın Neo59,

öncelikle kızgınlığınızı anlayışla karşıladığımı belirtmek istiyorum

ancak bu ruh halinden sıyrılıp bu işi çözmek için bir adım atmanız lazım.

bu adımlardan ilki KARAR VERMEK

siz malı istiyormusunuz, istemiyormusunuz?

Eğer İSTİYORSANIZ;
- 180,00 TL (Fedex'in istediği ordino tutarı geçen hafta yaptığım işleme emsalen 180,00 diyorum) ordino ücretini ödeyerek ordinonuzu alınız.
- Ordinoya bakarak özet beyan tarihini inceleyiniz. (Özet beyan tarihinden itibaren 20 gün içinde aşağıda sayacağım işlemleri bitirmeniz gerekir. Aksi halde malınız tasfiyeye düşer)
- Gümrük komisyoncularını araştırınız. 350,00 TL çok ama çok yüksek bir meblağ. İyi araştırırsanız bu işlem için daha ucuz bir rakama bu işi yaptırabilirsiniz.
- Gümrük işlemi için vekalet veriniz. Vekalet vermek o kadar pahalı bir masraf değil.
- İthalat işlemlerinin bitmesini bekleyiniz ve beyanname kapandığı zaman KDV, Damga Vergisi ve varsa Gümrük Vergisini ödeyerek malınızı çekiniz.

Yurtdışından bir hoparlör için ortalama 1500 TL'yi gözden çıkardıysanız; bunun TC Gümrük sınırlarına geldiği zaman bu tür oluşabilecek bir riski de hesaba katmanız gerekirdi. Yurtdışı ile bağlantı kurup, mal sipariş edip, alabilecek kadar yeteneğiniz ve eğitiminiz var ki, GÜMRÜK konusunu atlamanız sanırım bir boşluğunuza denk gelmiş. Bundan sonraki işlemlerinizde bunu emsal alır ve daha dikkatli davranırsınız. Bu da sizin hayatınızda unutamayacağınız güzel ama pahalı bir tecrübe olmuş olur.

EĞER MALI İSTEMİYORSANIZ;
- Tasfiyeye kalmasını beklerseniz, bunu takip etme maddi ve manevi stresi ve maliyeti yukarıdaki saydıklarımdan daha fazla olur. Bu konuda hiçkimse size yardımcı olamaz. Bir müşavire bile gitseniz, komisyon bile vereceğim deseniz bir hoparlör için kimse kendini yormaz. bundan emin olun.

Saygı ve Selamlar

Aşiyan
asiyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 04:40
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design