Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25-01-2009, 02:21   #1 (permalink)
kenan yurtseven
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart YONETMIMI DEGERLENDIRIR MISINIZ???

Selamlar.,

Sorum nasıl güvenli ithatal yapılır ile ilgili.,

Kısmetse uzak doğudan fotokopi kağıdı ithal edeceğiz 3 firma ile görüşüyoruz.
Fiyatlar çok düşük değil ortalama fiyat verdiler

Fakat internette okuduklarım beni kuşkuya düşürdü %100 L/C yapanları bile Dolandıra biliyorlarmış.

Yani CIF fiyat verip sonra sahte B/L yapıp hatta taşıyıcı firma imzalamıyor veyahut artık hangi sahteliği yapıyorsa sonra L/C açılan bankaya gönderip, bankayı yanıltarak parayı alıyorlarmış. Ve malıda yüklendiyse eğer  en yakın limanda bırakıyormuş gibi yazılar okudum.

Ben Görüşmeler için bir yol çizdim kendime Değerlendirir ve eksiklerimi solerseniz sevinirim.

İzlemeyi planladığım yol şu.

1- CIF fiyat isteyeceğim
2- %100 L/C, At sight ,IRR, ve SGS Inspection (gözetim) isteyeceğim. Kabul ettiklerini düşünüyorum
3- Sonra Proforma Fatura isteyeceğim L/C açmak ve Toplantıda göstermek lazım diyeceğim.
4- Sonra malı taşıyacak firmayı ve türkiyedeki yetkili acentelerinin iletişim bilgilerini isteyeceğim, mal gelmeden taşıyıcı acentesi ile fiyat üzerinde görüşmek istediğimi belirterek. Gönderdikelrini düşünelim

5- Sonra Taşıyıcının buradaki temsilcisini arayıp gönderici firma ( Proforma fatura üzerinde yazan) varmı yokmu? Yada taşıyıcı güvenilirmi? ( Korkum B/L imzalamaması veya Bankayı yanıltmalarından korkuyorum Sahte B/L belgesi ile)
Güvenilir firma dediler diyelim

6- Sonra satıcıya FOB almak istediğimi belirteceğim ve Kendim Taşıyıcımı Seçeceğim   ( Sahte B/L belgesi ve bankamı yanıltmaları riskine karşı)

7- Daha sonra SGS firması ile gözetim için anlaşıp Gözetimi yapmalarını isteyeceğim.

Proformada satıcının banka hesabı firma üzerine mi olmalı şahsi hesap olabilir mi?
Türkiyedeki bankalar bu banka hesap nosu veya firma isminden  satıcıyı soruşturabilirmi?
Malı FOB almam gemiye satıcının yüklemesi anlamına geliyor değil mi?

Aklıma daha başka güvenilir yol gelmiyor, yöntemimin eksik veya hataları varsa belirtirseniz ve paylaşırsanız memnun olurum çünkü ilk defa ithalat yapacağım değerli fikirlerinize ihtiyacım var.

Saygılarımla

Kenan yurtseven
kenan yurtseven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 09:17
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design