Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-01-2009, 01:13   #1 (permalink)
m.gunay88
Üye

Teşekkür: 0
2 Mesajda 2 kere teşekkür edildi
Standart Ürün gümrüğe takılırsa İstanbul'a mı gitmek gerekiyor? Gümrük fiyat araştırması

Merhaba. Ben e-bay aracılığıyla alışveriş yapacağım. İlk defa denediğim için konu hakkında pek bilgim yok. Ürün USPS(United States Postal Service) aracılığıyla gelecek. Ürün bedeli 150 dolar, kargo da 150 dolar civarı tutacak. Büyük bir ihtimalle de gümrüğe takılacak. Alacağım ürünler 25 adet 50mm x 25mm x 10mm neodymium mıknatıs ve 3 adet 1.2m'lik rüzgar türbini kanadı.

-Duyduğum kadarıyla, gümrük fiyat araştırması yapıyormuş, mutlaka araştırma yapılır mı yoksa direkt ürünün faturasındaki bedele bakılma ihtimali var mı? Ayrıca bu ürünlerin fiyatını bulmaları zor olacaktır galiba, çok rastlanılan bir ürün değil sonuçta. Fatura fiyatını düşük gösterme şansım olabilir çünkü.

-Ya da hediye olarak göstertme şansım olabilir, ancak böyle bir durumda adam inanmazsa bu sefer de normalden daha fazla kıllık yapma ihtimali olabilir mi? Ya da 150 dolara aldığım ürünü 30 dolar yazsam adam yemezse kıllık yapar mı? Kim nereden bilecek neodymium mıknatısın kanadın fiyatını

-Hediye olarak göstermek istersem nereye hediye yazılacak, prosedür nedir? Ayrıca hediye yazılması sadece yılbaşı ve bayramlardan önceki ve sonraki 1 aylık süre içerisinde mi avantaj sağlar yoksa her daim işe yarar mı?

-Bir de ürün bedeli de kargo bedeli de neredeyse aynı, fiyat belirlenirken kargo bedeli de hesaba katılır mı?

-Bir de, ürün eğer gümrüğe takılırsa (ki takılacak herhalde), nerede takılır. Mesela ben Amasya/Taşova'lıyım. USPS ile gelen ürün Taşova PTT'sinde mi gümrük işlemi görür, Amasya'da mı yoksa İstanbul'da mı? Çünkü ben İstanbul'da öğrenciyim ve hangisi benim için daha avantajlı ise oraya gönderteceğim, Amasya/Taşova ya da İstanbul. Taşova ya da Amasya'da işlem görürse, büyük bir ihtimalle tanıdık birisini bulup, problemsiz, gümrüksüz halledebilirim. Ama İstanbul olursa rüşvet filan isterler herhalde, hele ki işi bilmeyen birisiyim, kesin gibi..

-Ayrıca mıknatıslar 25 adet, kanat ise 3 adet. Aslında bunlar tekli satılmazlar zaten tek olarak bir işe yaramaz, kanat en az 3 tane satılır, mıknatıs da genelde 25 adetlik paketler halinde satılır. Şimdi bu miktar bakımından gümrüğe takılabilir mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
m.gunay88 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı m.gunay88 adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:

Şu Anki Saat: 10:12
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design