Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22-01-2008, 20:09   #7 (permalink)
atlasgrup
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: YETKİLENDİRİLMİŞ GÜMRÜK MÜŞAVİRİ

Selamlar;
Benim ve meslektaşlarımın bu tebliğ ve ilerisinden anladığımız uzunca bir süredir gümrük müşavirleri ve lojistik hizmet veren firmaların arasını açan door to door (kapıdan kapıya) sisteminin yavaş yavaş ülkemize yerleştirilmek istenmesi.Ancak bunun birçok dezavantajları bulunmakta.Bildiğiniz gibi gümrük müşavirleri ülkemizdeki en zorlu ve en riskli meslek grubudur.Meslek içerisinde ithalatçı veya ihracatçıdan kaynaklanacak cezai durumlarda aynısı maalesef müşavirlerede yansımakta.Ancak smmm.lerde bu durum söz konusu bile değil.Neden smmm.lere getirdim konuyu.Gümrük müşavirlik mesleğini denetleyici olarak atamak istiyorlar.Pekala kimi ve neyi denetleyecek?Kendi meslektaşını!Sektörde kaçtane(istanbul) Gümrük Müşaviri var ve nereye yetişecek ki birde bu işlemler için müşavir atayacaksınız..
Bence meslek içinden çıkılmaz hale geliyor.Zaten yap boz tahtasına dönen anayasamız ve kanunlarımıza bir yenisi eklenecek gibi.Unutmamalıyızki gümrük müşavirleri,gümrük muayene memurları gibi devletin gözü,kulağı ve vergilerine katkıda bulunan bireylerdir.Bu uygulama niyeti bozuk,hileli ticaret yapmayı seven kişiler ve onlara yardım edenler için için bulunmaz nimettir.Sadece AB.de geçen yıl gerçekleşen Gümrüklerden dolayı vergi kaybı 9,7milyar eur.
atlasgrup isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 00:11
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design