Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16-02-2009, 14:03   #1 (permalink)
de4ab
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Şirket sahibi olmadan ithalat yapmak

Merhaba,

Çin'den, gittigidiyor'da satmak üzere tekstil (iç giyim) ürünü getirmek istiyorum. Şirket sahibi değilim. Ve olmam da imkansız malesef Kendi çapımda evden satış yapmak istiyorum işte... Tabi bu işi yasal olarak yapmak istiyorum. Vergisi neyse ödemek istiyorum. Hem ileride başıma iş açılsın istemiyorum hem de kurallara uygun hareket etmek istiyorum.

Forumu bayağı karıştırdım, bu konulara çok yabancı olduğum için ve olayın tamamen dışında olduğum için herşeyi anlayamadım tabi. Sanırım 1500 euro'ya kadar ürün getirtebiliyorum yanlış anlamadıysam..Zaten 1000 dolardan fazlasını ödeyemem ilk etapta... Peki gümrük vergilerini falan, yasal olarak ne gerekiyorsa ödeyerek, ürünleri satış amaçlı getirdiğimi saklamayarak (gümrük sorularını okurken bir çok kişinin gümrüğe takılmaması için sakladığını öğrendim.) ve en önemlisi bir şirket sahibi olmadığım halde ürün getirme imkanım var mı?

Gittigidiyor'da satış yaptığım takdirde, yapacağım satıştan %10 komisyon kesiliyor. Acaba bu komisyon içinden benim adıma da yaptığım satış için vergi ödeniyor mudur? Her gün binlerce satış yapılan ve göz önünde olan bu site herhalde satışların vergisini de ödüyordur diye düşünüyorum, bu konuda da bilginiz varsa ve yazarsanız sevinirim. Orada satış yapınca da ayrıca bir vergi ödeme yükümlülüğüm var mıdır?

Ve son olarak, eğer şirket sahibi olmadan, devlete tüm yasal ödemeleri yaparak çin'den ürün getirebilme hakkım varsa,
1000 dolarlık tekstil (iç giyim) ürünü için toplamda devlete ne kadar para ödemem gerekiyor? (ve bu 1000 dolara kargo ücreti dahil midir, yoksa sadece ürün ücreti mi baz alınır)

Şimdiden değerli cevaplarınız ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim..
Duygu

NOT: Bu konularda sanırım gümrük müşavirleri ile çalışmak gerekiyor. Forumda gümrük müşavirleri de var galiba, bununla ilgili de iletişim bilgilerinizi bana özel mesaj gönderebilirsiniz. Tabi bu alışverişi en erken 1-1,5 ay sonra yapabilirim, bilginiz olsun. İstanbul'da ikamet etmekteyim...Teşekkürler..
de4ab isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 17:40
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design