Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-02-2009, 17:24   #2 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
127 Mesajda 161 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: internetten siparis gumruge takildi

Alıntı:
turkishgecko´isimli üyeden Alıntı
Herkese merhaba;
internetten almis oldugum araba parcasi gumruge takildi. parca 130 dolar kargo 90 dolar tuttu. benim sormak istedigim eger kargom icin %10 tek ve maktu vergi odemem gerekirse, bu miktar hesaplanirken kargo ucreti de hesaba giriyor mu? bir sorum daha var; urun arabanin kapilari icin, yani 4 ayri parca halinde.ama bir araba icin kullaniliyor. ticari mahiyette olmadigini ispatlamak icin arabamin ruhsatini da gotursem ise yarar mi?
ayrica bu "ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen" ibaresi acik degil. urunun ticari mahiyet arz edip etmedigine kim nasil karar veriyor. yani ticaretini yapmak icin 10.000 tane toplu igne getirmek yerine bu 10.000 igneyi satarak edecegim karin 10 katini, tek bi urun getirip ve satip kazanirsam ne olacak? o zaman ticaret olmayacak mi?
ayrica benim en cok sinirlendigim sey yoruma acik kanun ve yonetmelikler. yoksa vergisini falan seve seve oderim. yeter ki yutdisindan bir urun siparis verirken, elime ulasmasi icin odemem gereken miktari onceden biliym. simdi benim bu urun ithalat kapsaminda degerlendirilirse odeyecegim miktar belki 2 katina cikacak. yani bana urunu satan kisi: "efendim bu urun ya 220 yada 440 dolar. aldiginiz zaman ne kadar oldugunu ogreneceksiniz" deseydi ben alirmiydim hic.
cevap yazan veya sadece okuyan herkese cok tesekkur ederim.

Merhaba, Değerli Arkadaşım.

Vergiye esas alınacak kıymet ( maktu vergi uygulacakta olsa) eşyanın CIF değeri üzerinden alınır .( CIF : Eşyanın satış bedeli + Kargo bedeli + Sigorta bedeli )
Burda eşyanın satış faturasında; sadece malın kendi değeri; 130 USD olduğuna ve ödediğiniz kargo bedelide belli olduğuna göre, sadece Sigorta kalıyor. Sigortada Malın değerlinin % 3 ü oranında emsal olarak ( kanunidir.) vergi matrahı oluşturulur.

Buna göre;

Mal değeri : USD 130,00-
Kargo : USD 90,00-
Sigorta : USD 4,00-
------------------------------------------
Vergiye esas kıymet : USD 224,00

% 10 Maktu vergi : USD 22,40-

Sizin getirdiğiniz eşya; sizin şahsın adına geliyorsa, şahsi kullanımınıza ait olduğu şüphe götürmeyecek şekilde belliyse, sorun olmaz.
Sizin eşyanızı 4 adet kapı olarak değil, sizin kendi arabanızda kullanmak üzere satın aldığınız ve araba modelinizlede uyan 1 set araba kapısı ( 4 adetten oluşmakta) diye düşününüz.

Kolaylıklar dilerim.

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 11:53
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design