Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-02-2009, 20:59   #19 (permalink)
realist
Üye

Teşekkür: 0
2 Mesajda 2 kere teşekkür edildi
Standart RE: Mesleğe Dair....

ben bahsi geçen değişim sürecinin sayın ayememo'nun da bahsettiği gibi diyalektik bir köke dayandığını düşünmüyorum.Az önce haberleri izledim ve yine bir sürü serzenişle karşı karşıya olduğumuzu fark ettim.giderek arjantine benziyoruz diye düşünüyorum.Bence değişim denilen olgu,bilimsel süreçleri içermeli ve geleceği aydınlatacak biçimde cereyan etmelidir,eğer halka rağmen halk için yapıldığı , öne çıkarıldığı, belliyse değişim diye önmüze konulan hikayelerin tümü yalanlardan ibrettir.Hem mesleki anlamda, hemde ülkemizde varolan kriz ortamı zaten gereğinden fazla sıkıntıya sokmaktayken bizleri,birde gümrük müşteşarlığının üzerimizde egolarını tatmin etmesine tahammül etmek çok zordur.Ayrıca bizlerden beklenen sadece tahammül değil bence aslında itaattir.gümrük müşteşarlığı resmen, neyi ne kadar uygun görürsek onunla yetineceksinz demektedir.Bu yıl başı itibariyle kaç tane gümrük müşavirliği firması kapanmış, kaç insan işsiz kalmıştır !bu tip yakıcı durumlar içeren , insan hayatını her gün bir öncekinden daha çok zora sokan ve sürekli geriye giden bir ekonomiyle kimseye sabret değişim yaşıyoruz diyemezsiniz.
bu saygızca olur.sizin söylediğiniz ,klinik sosyolojinin aktörleri,kuramları değiştirerek adeta öc almaktadırlar.hem bizim mesleğimizden hemde ülke genelinde,tüm insanlardan.
'Sosyolojide klinik sosyolojisi bölümü vardır, düzeltilmesi gereken yanlış işleyen insaları inceler. Degişimi gereken oluşumlarda klinik vakalar ile hep karşılaşılmıştır. Umut bu etkileşimin saglam temellerde gerçekleşmesidir. ' kinik sosyoloji , önceden endüstiri psikolojisinin alanına kaymış ve aslında iş yerlerinde sanayide görev bulmuştur.yani düzeltilmesi gerektiğine inanılan davranışlar aslında iş yeri kurallarına uymu ,birlikte çalışma ve yaşama,uyuşturucu madde bağıllığı önleme, işten ayrılmaları azaltmak gibi alnalarda çalışamalar yapar,toplumlar üzerindeyse sosyoloji sadece saptama yapar tedavi geliştiremez.yani 'Yanlış işleyen insan' diye bir şey olamaz.İnsan yanlış işlemez hatta insan işlemez insan makine değildir.bu gibi pozitif bilimlerin amacıda aslında yanlış işleyen insanlar düzeltmek değil tam tersine nerde yanlış olduğunu bulmak neden uyum sağlanamadığını ortaya çıkarmaktır, bireyle değil insan gruplarıyla ilgilenir.Bu meslekte olup bitenleri bununla açıklamanız bana bu mesleği yeterince tanmadığınızı düşündürüyor.son olarakda bahsettiğiniz sağam temelleri sanırım bir tek siz görebiliyorsunuz..
realist isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 00:09
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design