Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-02-2009, 00:35   #2 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
128 Mesajda 162 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: nasil yapmali???

Alıntı:
satturk´isimli üyeden Alıntı
merhaba degerli arkadaslar,

Ben Hollandada yasayan bir gurbetciyim.
Oncelikle Hollandada dogup buyudugum icin grammerimdeki hatalardan dolayi sizlerden ozur diliyorum.
Turkce egitimi almadigimizdan dolayi anca bukadarini beceriyorum.
Burda bazi turkcede kullanilan harflerin kullanilmadigi icin yazim sizlere tuhaf gelebilir ama maaledef elimde degil.

simdi ben kendim, dedigim gibi Hollandada yasiyorum. Fakat Cin den ticari amacla turkiyemize bir elektronik urun getirmek istiyorum.
Urun un CE sertifikasi mevcuttur. Bu urunu Sivas ta yasayan bir dostum vasitasiyla piyasaya surmek istiyorum.
T.C. vergi kanunlarindan hic ama hic bir bilgim yoktur. Bir kac sorum olacak cevapliyan olursa cok memnun olurum.

1)Mallar Turkiye gonderilmeden, gumruge bildirmem gerekiyormu?

2)Toplam vergi harci yuzde kactir? ve bu harc benim urun alis fiyatimdanmi isleyecektir, yoksa satis fiyatindanmi?

3)Gumruk islemleri T.C. ye giris anindami yapiliyor yoksa teslim adresi
Sivastami?

4)Gumrukte alinan vergiden haric, baska masraflarim olacakmidir?
mesela CE sertifikasinin gercek olup olmadigi arastiriliyormu? veya herhangi bir baska masraf.

5)Benim Turkiyede bir ticari odada kayit im olmadigi icin, kendi adima siparis verebilirmiyim?
Yoksa sivastaki dostumun adina mi vermem gerekir? Dostumun kayitli.

6)vergi tutarinin asaga yukari kac lira tutacagini tahmin edebiliyormusuz?
bana gelis fiyati urun basi $7,00 ve bu urunden baslangic olarak 1000 tane getirtmek istiyorum.

Bu arada onemli birsey unuttuysam bildirseniz cok memnun olurum.

Bana yardimci olmak icin ayirdigniz zamana ve emeginize tesekkur ediyorum.

saygilarimla,

Erkan

Merhaba Arkadaşım, Hollanda ya selamlar.

Sorularınıza tek tek cevap vermeye çalışayım.

- Öncelikle ticari amaçlı olarak bir ürün Türkiye ye ithal edilmek isteniyorsa, Türkiye ticari kanunlarına göre kurulmuş bir ticari vergi mükellefi olmak gerekir ( Bu Limited Şirketi gibi ortaklı bir şirket olabileceği gibi, kişi adına kurulmuş bir şahıs firmasıda olabilir.)

- Mallar gönderilmeden gümrüğe bildirim gerekmiyor. Malları getiren taşıyıcı getirdiği malları ilgili gümrüğe bağlı antrepo ya boşaltarak gümrüğe bildirimde bulunur.

- Ürünün tam olarak ne olduğunu bilmediğimden, vergiler konusunda net cep veremem ancak; genel olarak GÜMRÜK VERGİSİ VE KATMA DEĞER VERGİSİ vardır. Gümrük Vergisi : Eşyanın toplam değeri ile Taşıma ve Sigorta giderlerinin toplamının üzerinden alınır. Gümrük Vergisi oranına bakmak için eşyanın tam olarak ne olduğunu bilmemiz lazım.
Katma Değer Vergisi : Malın değeri+ Taşıma + Sigorta ve güümrük vergisinin toplamları üzerinden alınır. Genel oran % 18 dir.

- Giriş ( sınır) kapısından gümrük işlemleri yapılmaz. Mallar iç gümrüğe getirilir ve gümrük işlemleri iç gümrük idarelerinde yürür. Önerim; Üründe CE DENETİMİ de olduğundan gümrük işlemlerinizin İstanbul gümrüklerinde yapılarak ithal edilip, bir kargo ile sivastaki alıcıya gönderilir.

- Ürün direk ÇİN den TÜRKİYE ye geleceğinden gümrük işlemleri safhasında , gümrük idaresi denetiminde Türk Standartları Enstitüsü tarafınca CE denetimi yapılır.
*Ürün üzerinde CE işaretleri olacak
*CE deklerasyonu, test raporları, kullanım kitapçıkları
mallarla birlikte gelecek ve TSE ye ibraz edlecek. Denetmenler malı fiziken muayane edip CE uygunluk denetimi yapıyorlar. Uygunsa UYGUNLUK BELGESİ VERİYORLAR.

Bunun için ücret ödenir; 200 den başlıyor 1500 TL ye kadar çıkıyor , miktara göre değişiyor.

-Bunun dışında Ürünün ne olduğunu bildirirseniz, CE dışında başka izne tabi olup olmadığınada bakılır.

- Antrepo bekleme(ardiye) ücreti, Ordino ücreti, Müşavirlik Ücreti gibi masrafları da vardır.

Bunun dışında anlaşılmayan bir konu var ise sormaktan çekinmeyiniz lütfen, ne kadar doğru bilgilendirilirseniz o kadar az hata yaparsınız. Sonradan oluşacak hataları önlemiş olursunuz.

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 17:06
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design