Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25-02-2009, 09:57   #2 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
128 Mesajda 162 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: Avrupa Birliği Ülkeri Arası Posta

Alıntı:
Rurouni´isimli üyeden Alıntı
Konunu tam yeri burası mı emin olamadım ancak en uygun burası geldi.

Sorum biraz değişik sanırım avrupa birliği ülkeleri arası elektronik eşya göndermeyi düşünüyorum misal İngiltere-Almanya veya Finlandiya-Bulgaristan gibi. Oradaki gümrük olayları ile ilgili bilgisi olan var mı acaba ? Avrupa birliği ülkeleri arasında böyle bir sorun yok diye duydum ama emin olmak istiyorum. Bir de Bulgaristan yeni üye olan bir ülke o da Avrupa Birliği Ülkeleri arası gümrük olayından muaf mıdır tabi öyle bir şey varsa.

Elektronik eşya posta veya kargo yoluyla göndermeyi düşünüyorum. Notebook,bilgisayar parçası gibi.

Merhaba,

Avrupa Birliğindeki sisteme genel olarak baktığımızda; eğer bir ürün Avrupa Birliği üyesi bir ülkede üretilen veya esaslı işçiliğe tabi tutulan, yada 3 üncü bir ülkeden Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye Serbest Dolaşıma Giriş Rejimi hükümlerine göre vergileri ödenmek suretiyle İthal edilmişse, her iki durumdada eşya; Avrupa Birliği içerisinde Serbest Dolaşım hakkı alır. Dolayısıyla bu kabil eşyalar Avrupa Birliği içerisinde hareket ederken, A.TR Serbest Dolaşım Belgesi ile birlikte hareket ederler. Dolayısıyla vergi muafiyeti uygulanır.

Sizin elektronik eşya olarak bahsettiğiniz eşyaları öncelikle Türkiye ye ticari maksatlımı yoksa, şahsi kullanım amaçlımı getireceksiniz bu önemli?

Bahsettiğiniz ürünlerde 2 temel ınsur var.

1) CE Denetimi ( eğer eşya ticari amaçlı olarak Türkiye ye ithal edilecekse A.TR Dolaşım Belgesi ile birlikte geldiğinde bu denetimden muaf olur.

Şahsi kullanımınıza mahsus olarak getireceğiniz üründe ( miktar olarak uygun olması lazım. 1 ad gibi) A.TR olup olmadığına bakılmaksızın CE denetiminden muaf olur.

2) GARANTİ VE SERVİS YETERLİLİK BELGESİ ( Sanayi Bakanlığı ) : Ticari amaçlı ithalatta zorunludur ( Avrupa Birliğinden gelmesi önemli değil)

Şahsi kullanım amaçlı olanlarda bu belgelere gerek yoktur.

Lütfen anlaşılmayan bir husus yada eklenmesini istediğiniz bir husus var ise belirtiniz.

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 05:14
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design