Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-02-2009, 02:07   #25 (permalink)
atlasgrup
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: Mesleğe Dair....

Bu meslek artık iflah olmaz (bu benim şahsi görüşüm).
Ben 17 senedir mu mesleği icra eden birisiyim.Neler gördüm neler yaşadım.Kendi şirketimde bile görmediklerim kalmadı.Bu meslek her önüne gelen ithalat yapmaya ve her önüne gelende Gümrük Müşaviri olmaya başladığı andan itibaren bitti.
Halbuki böyle değildi bizim mesleğimiz.
Haydarpaşanın ayazında bir meslektaşımızın selamı ile içimiz ısınırdı,Halkalının tozunda dumanına candaş kafede arkadaşlarla bir çay bizi kendimize getirirdi, Salıpazarında (ben son zamanlarına yetiştim) ambardan dökme eşya çıkartırken kimse birbirine çalım atmazdı, Havalanına gitmek bizim için onurdu, kısacası bizim mesleğimiz saygındı.
Derdimizi bile biz içimizde çözerdik.Bizde küslük en fazla 1 saat sürerdi.Neticesinde yine dosttuk, en önemlisi meslektaştık.
Ama şimdi. Şimdi dostlar dostlarının müşterisini çalmak için evraklarını araklar oldu, dostlar dostların müşterilerinin tel. numaralarını alıp komisyonlarını çaktılar yerlere, dostlar artık gümrükte birbirlerinin dosyalarının üzerlerine kendi dosyalarını koyar oldu, dostlar artık selamı değil bakışmayı bile yük sayar oldu.
Ben bu mesleğin bu kadar ayaklar altına alınmasından utandım.Kime gümrük müşaviriyim desem -ooo dandik iş varmı? diye sorar oldular.
Önceden attığımız imzanın bir şerefi, namusu en önemlisi RUHU vardı.

Ben bu sitede bile tanık oldum.İyi niyetle yaklaşıp bilgiyi verip -gel ben sana yardım ederim diyenleri.Sonra arkadaşına yönlendirip o kişi üzerinden komisyon alanları. Boşverin siz bunları.

Ben gözümün önünde benim müşterime, benimle çalıştığını bildiği halde yırtına yırtına teklif veren arkadaşlarımı gördüm. Gidin Haydarpaşaya artık bitti, tahmil tahliyecilerin oldu.Gidin Halkalıya Kamyoncular artık Gümrük Müşaviri Oldu. Gidin Havalimanına takım elbise giyen psikopat tipli sözde Gümrük Müşavirleri doldu.Gidin Ambarlıya daha GTİP nedir bilmeyen adamlar gümrük müşaviri oldu.Gidin gümrüklere hapishane kaçkını tipler, ellerinde tespih gümrükçüyüz diyorlar.Nereye ne oldu nasıl oldu ağızlarından dökülüyor.Biz sır ve meslek ikilisine asla ihanet etmedik.Biz muayene memurunun veya gümrüğün kapısının önünde elde tespih çekemezdik.Biz Gümrük Müdürü kapıdan girdmi saygıdan ceketimizi iliklerdik.

Kısacası artık bizim mesleğimizi bizim dışımızda herkes yapar oldu.
Gümrüğün kapısından giremeyecek adam, Dış Ticaret danışmanı kesilip heryerde (ki bu danışman ne iş yapar ve o adama danışılan şey neden Gümrük Müşavirine danışılamaz anlamadım) gezinir.Çin'e ömründe 1 defa gitmiş adam muazzam uzakdoğu bilgisine sahip olur.Bilgisayarına Pc Gümrük Külliyatı veya velhasıl bir yardımcı araç alan Gümrük Müşaviri olur.

Biz zamanında Gümrük Müsteşarının önünü kestik.Yanında Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı.Anlattık derdimizi.Adam döndü bize -kardeşim siz kendi mesleğinize sahip çıkmıyorsunuzki biz ne yapalım.- dedi.

Diyorumya siz boşverin bunları.Bu meslek aslında uyuşturucu gibidir.Birkere başladınmı bırakamazsın.Para veya Maddi çıkar için değildi bizim zamanımızda bu bırakamama.Dostluk içindi, arkadaşlık içindi hiç biri olmasa bile sıcacık bir selam içindi.
atlasgrup isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 10:41
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design