Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-03-2009, 19:41   #2 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
128 Mesajda 162 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: çinden kırtasiye malzemesi ithalatı için..LÜTFEN..

Alıntı:
efendisiz´isimli üyeden Alıntı
İyiakşamlar arkadaşlar ben yeni bir üyeyim siteyle yeni tanıştım çok faydalandım.Fakat aklımda kalan bir soruyuda sizlerle paylaşmak istedim ltfen yardımcı olurmusunuz. :Çinden kırtasiye malzemesi getirmek istiyorum set halinde ( setin içinde kuru boya,sulu boya,pastel,gazlı kalem,makas vb.)..İlk etapta 4 koli getirmeyi düşünüyorum.toplam agırlıkları 120 kg civarında olacak.4 koli için gümrükde problem olurmu.kargoyla adıma getirmek dahamı mantıklı olur acaba.ayrıca bu ürünler için benden hangi belgeler istenecektir (mesela CE belgesi gibi)

şimdidenj yardımlarınız için teşekkürler.

Merhaba,

Öncelikle, üyeliğiniz hayırlı olsun. Hoşgeldiniz.

Set halinde olan eşyalarda, mevzuat açısından 2 önemli unsur vardır.

1) Seti oluşturan eşyaların içerisinde sete esas özelliğini veren setin mümeyyiz vasfını oluşturan eşya nedir?

* Sizin saydığınız maddelere baktığımızda boya türü maddeler ağırlıkta.

2) Seti oluşturan her bir eşyanın setteki diğer parçalar haricinde bağımsız olarak kullanma özelliği varmıdır.

* Seti oluşturan parçaların her birinin diğerinden ayrı olarakta kullanılabilir
özelliği görülmektedir.

Eşya bu durumda Türkiye ye geldiğinde gümrüğe set halinde eşya olarak beyan edilecek ancak; seti oluşturan her bir parça için kendi başına mevzuatta öngörülen Vergi, KDV , İzin vs. uygulanacaktır.

Söylediğiniz maddelere baktığımızda bu maddelerin oluşturacağı set halindeki eşyanın GTİP numarası ; 3213.10.00.00.00 olarak görünüyor.

Şimdi ilk olarak belirteceğim, bu miktardaki eşyayı kendi adınıza getirmeniz uygun değil. ( ticari miktar arz ediyor)
Ancak, ticari bir firma adına ithal edilebilir( ltd, şahıs firması vb)

Diğer bir husus, setin içindeki her madde için mevzuatta ne öngörülüyor ( vergi, antidamping, izin vs) bunu tam olarak söyleyebilmemiz için seti oluşturan maddeleri tam olarak özellikleri ile birlikte listelerseniz bu konuda da yardımcı olmaya çalışırız.

Kolaylıklar dilerim.
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 09:57
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design