Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06-03-2009, 17:34   #26 (permalink)
realist
Üye

Teşekkür: 0
2 Mesajda 2 kere teşekkür edildi
Standart RE: Mesleğe Dair....

Sayn atlasgrup,

Mesleğe dair yazdıklarınız hakikaten çok dokunaklı ve yaralayıcı.Bu meslekte sizden daha az mesai harcamış olsamda, yinede sanırım ki bu meslek üzerine söz söyleyebilecek kadar emek verdim ve eğitim aldım.Ben de 10 yıldır bu mesleğin içerisindeyim.Halkalı da cumartesi geceleri ihrcatlardan sonra gece 03:00' te tüm yazanelerin toplanıp göl kenarında mangal yaptığı zamanlar gayet iyi hatırlıyorum ya da havalimanında gümrüğün idari personelinin ( müdür , müdür muavini) ofislerin olduğu bölüme çıkıp arkadaşlar bir sorununuz var mı diyerek çay içmeye uğradığı zamanlarıda.Bence taa ki sizin zamanlarınnızdan başlayıp günümüze kadar gelen yozlaşma sadece bizim mesleğimizde olmadı.Etrafınıza bir baksanıza,oturduğunuz çevredeki komşularınız hala aynı komşular mı? Aynılarsa hala yıllar öncesinin tatlı sohbetleri oluyormu arasırada olsa ya da ne kadar sık görüşebiliiyorsunuz dostlarınızla.Televizyonlar bile artık izlenecek gibi değil helede haberler herkez isyan bayrağını çekmiş durumda,hükümetten kim bir yere gitse mutlaka biri atlıyor önüne,kimse mutlu değil,herkez şikayetçi,herkez kendinin doğru,diğer insanların yanlış olduğunu iddea ediyor.insanları anlamaya çalışmak en doğrusu ama herkesi anlayacaksak ve herkes kendine göre haklıysa , herkes ' doğruysa' peki neden bu hale geldik ki.tek tek herkez bir araya gelince toplulukları oluşturmuyor mu , topluluklar milletleri oluşturmuyor mu ? Bizler içinde bulunduğumuz durumları , alanları ne kadar sahiplendik acaba ! Ne kadar mesleğin üzerinde ki, kirin, pasın, çamurun temizlenmesi için elimizi taşın altna koyduk, ne kadar direndik?

Bence,bu meslek önceleri çok para kazanıldığından ( Umursamazlıktan ) şimdilerde ise aslanın agzında olan ekmeği aslan yediğinden, panikten, bu haldedir.Artık saldırı zamanıdır çünkü, büyük zarı kim atarsa o alır,kim önce vurusa yumruğu o kazanır.Kısacası orman kanunu geçerlidir artık.Geliştiği,teknolojikleştiği , küreselleştiği sık sık söyleyenen dünya bence ilkele doğru gitmektedir, kemirgenleri andıran bu tüketim ruhu insanların içine zorla sokuşturuldu yıllarca ince ince şimde ise alışkanlıklar oluştu bir türlü çıkmak bilmiyor.

Bizim mesleğimizde ve diğer yaşamsal alanlar da çok önemli olduğunu düşündüğüm es geçilen bir tek nokta var bence ! İNSAN ! İnsan faktörünü es geçmiş, eşyalar ve teoriler üzerinden yürüyerek mekanikleşmiş bir mesleği, aslına dönderebilmek ve tekrar sizinde sözünü ettiğiniz 'eski dostlar' meclisine dönüştürebilmek için, işin içine insan faktörünü dahil etmeyi başarabilirsek bence bu meslek kirinden,çamurundan,kötü yaftalarından kurtulacaktır.

saygılar...
realist isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 10:13
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design