Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-03-2009, 20:47   #1 (permalink)
realist
Üye

Teşekkür: 0
2 Mesajda 2 kere teşekkür edildi
Standart Dernek Seçimleri İçin Yapılan İlk toplantı

arkadaşlar merhabalar,

07.03.2009 tarihinde mecidiyeköyde bir cafede Meslekte Güç Birliği Platformunu oluşturan müşavirler,en son sınavda Gümrük Müşaviri olan arkadaşları bir araya topalayarak bir kahvaltı verdiler.Keselerine bereket.Ben sınavda 68 de kalıp müşavir olamamış olmama rağmen,müşavir olmuş değerli bir arkadaşım tarafından toplantıya davet edildim ve katıldım.Dernek seçimlerinde yönetim kurulu olarak sunulacak kadro tek tek kendilerini tanıttılar.Kendilerini tanıtan müşavirler,bu zorlu sınavı kazanan arkadaşlara 'aramıza yeni katılan meslektaşlar' olarak hitap ettiler ve bu mesleğin geleceğinin onlar olduğunu, artık görev bilinci olan gençlerin katılımcı olması gerektiğini söylediler.Buraya kadar herşey normal.

Anormal durum şudur;

Meslekte güç birliği platformu üyeleri daha öncede, bu günde, Gümrük Müşavir Yardımcıları bizim meslektaşlarımız değillerdir,onların sorunları ayrıdır,bizim sorunlarımız ayrıdır savını,inanarak savunmaktadırlar.Bu gün de buna benzer bir örnek yaşandı,oda şudur;

Şu an da adını hatırlayamadığım fakat 21 yaşında Türkiye'nin en genç müşaviri olduğunu uzun uzun anlatan ve bu gün ki toplantıda en yaşlı katılımcı olduğunu söyleyen, İstanbul Üniversitesinde de öğretim üyeliği yapan bir büyüğümüz, ' ben öğrenciyken kopya çekiyordum,ancak şimdi hoca oldum ve şimdi asistanlara kopya çektirmeyin kesinlkle diyorum.Çünkü statüm değişti,çünkü ben artık hocayım ve böyle yapmak zorundayım,çalışanların haklarını gözetmek zorundayım' dedi.Yapılan bu açıklama her ne kadar doğal ve masumane gibi görünsede statü ayrımına bir atıftı ve ilginçtir ki,bu atıf yeni müşavir olan arkadaşlarıda güldürdü.

Şimdi anlatacağım bu toplanın en ilginç yanıdır.Buraya kadar anlattıklarımdan beni alıngan biri olarak adledebilirsiniz fakat durum hakikaten içler acısı.B karnelilere 'bizim meslektaşlarımız değillerdir' ' artık genç müşavirler katılımcı olmalıdır' diyen bu 'değerli' müşavir topluluğunun,yönetim kurulu kadrolarınn arasında, hadi stajı geçiyorum sınava girmeden müşavir olmuş, müteşarlık emeklisi bir bey vardı! Yani B karnelileri meslektaş kabul etmeyen, bir topluluk , müsteşarlıktan emekli abilerini meslektaş olarak kabul ediyor ve yönetim kurulu kadrolarına alacak kadar ilgileniyor! 'Gençleri katılımcı olmaya çağıranlar' memur emeklilerinden mesleğin kurtuluşuyla ilgili fayda bekliyor!Gümrük müşavirini ve Gümrük müşavir yardıcısını,görev yaptıkları zamanlarda yıldıran ,iten kakan, görev yaptıkları alanlarda,işine geldiği gibi at koşturan emekli memurlar, bu meslekten , biz değiliz ! Buna inanabiliyormusunuz?Ben kendi adıma yaşadıklarıma inamıyorum.İnanmak istemiyorum.Düşünsenize,bu adamlar dernek yönetiminde olduklarında B karnelilerin önünde iki tane Müsteşarlık olacak,biri dernek, biri hakikaten müsteşarlık !Daha ilginç olan durum, Türkye deki tüm müşavirlik dernekleriyle çok iyi anlaştıklarını söylüyorlar,düşünsenize Türkiye de B karnelilerin hepsi, kendini meslekten saymayan derneklere üye durumda olacaklar !

Arkadaşlar bir grup daha olacak sanırım karşılarında henüz onlardan bir toplantı haberi gelmedi gelirse mutlaka onada katılacağım ve oradada olanları olduğu gibi anlatacağım sizlere.Şayet onlardada böyle enteresanlıklar varsa,ben kendi adıma şunu söylemek istiyorum,bu dermek mernek işleri tamamen hikayedir.Kimsenin mesleğin kurtuluşuyla yada biz genç müşavirlerle yada adaylarıyla ilgilendiği falan yoktur.Bunların hepsi kandırmaca,ortada kocaman bir rant var ve kim kaparsa o bir adım önde gidiyor.
Bence bu mesleğin kurtuluşu önce müsteşarlık kalıntılarının içimizden atmak ve mesleği sivilleştirmekten geçiyor.Tabi müsteşarlıktan,mesleğe geçenleri yanlarına alanlarıda.Eğer Müsteşarlığa şirin görünmek için yapılıyorsa tüm bu abicilik oyunları,şunu söylemek gerekir;derneğin yönetimine talip olanlar önce kendi meşruiyetlerine inansınlar,sonra derneğin yönetime talip olsunlar.Dar kafalar,memur kafalar, memur gibi düşünür.Bu meslekte tırın tozunu dumanını yutmamış,limanda belotti altında kalma tehlikesi geçirmemiş adamlardan mı medet umacağız.Bence memuriyet ayrı bir meslektir,müşavirlik ayrı bir meslek.Emekli olup dünyalığını yapmış olanlara sesleniyorum çekilin artık önümüzden ,lütfen artık gözünüz doysun.Ve şimdi müşavir olmuş ama geçmişte Müşavir yardımcısı olarak çalışmış abiler, arkadaşlar; ne çabuk unuttunuz geldiğiniz yerleri,şimdi orada olan insanları böylesine aptalca bir statüyle ayırmak kimin aklına geldi?Tamam kabul sizin karneniz mavi, bizim ki pembe ama sorunlarımız aynı olmalıdır.Çünkü sen gideceksin mavi karnenle, yerine ben geleceğim.Ben olmasam gümrükte işin yürümez,kendinde inanıyorsan bu statüye zaten gümrüğe de çıkmazsın!Pardon sen bunada çözüm bulursun statükocu mavi karneli , karnesiz adam çalıştırırsın.Hak,hukuk dersin gak guk edersin ama karnesiz adam çalıştırınca maliyet dersin

çok komik arkadaşlar tüm bu olanlar,ben sadece şunu söylüyorum hemde çok içimden gelerek,bu mesleği bu hale getiren ve böyle davranan herkesten iğreniyorum..

bu sefer yazımı saygılarımla diyerek bitirmiyorum
çünkü ; bu duruma saygı duymuyorum..
realist isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 02:55
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design