Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-03-2009, 18:40   #27 (permalink)
müşavir
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
27 Mesajda 41 kere teşekkür edildi
RE: GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ SINAVINA HAZIRLIK

Kıymetli Arkadaşım;

Öncelikle forum üzerindeki eleştiriniz için teşekkür ederim.
Bizim bu forumdaki amacımız arkadaşlarımıza sınava hazırlık konusunda yardımcı olmak. Karne almak isteyen herkes zaten sınava kendi bildiği kurallar çerçevesinde hazırlanmaktadır. Baraş 70 puan biliyorsun. Arkadaşlarımız kendi çalışmaları ile 69 puanı yakalayıpta 1 soruyuda bizim burada verdiğimiz bilgiler çerçevesinde çözdüğünde sınavda başarılı olacaktır.

Sizde bahsettiğiniz gibi sıırda kalmışsınız.

Bu hazırlamış olduğumuz sorulardaki şık önemli değil 2 tane şıkta verseniz siz konuya hakim değilseniz yine doğru cevabı veremezsiniz. 2 şıkta %50 şansım var diyebilirsiniz ancakişimiz tombalaya kaldıysa zaten karneyi almayı unutun.

Türkiyede mevcut düzende 2500 e yakın gümrük müşaviri var. Bunların hepsini sınava hazırlanmadan eline 2008 yılı sınav sorularını verseniz sınavda başarılı olacaklar 40 ı geçmez. Dolayısıyla ana unsur bu. Hazırlık.

Konuya hakim olduğunuzda sorular ister 5 şıklı isterseniz 10 şıklı olsun siz zaten başarılı olursunuz.

Sınava giren arkadaşlarımızın çoğu hazırlıklarını barajı geçmek için yapmaktadırlar. Baraj 70 olunca barajı geçmek için hazırlanırsanız doğru bildiğini sandığınız bir sorunun yanlış çıkması nedeniyle 69 veya 68 de kalırsınız.

A Karne Sınavına hazırlıkta sizin kendinize koyacağınız baraj 90 olmalı ki 70 puanı çok rahat alasınız.

bana gelince bu forum üzerinden birkaç arkadaş ile tanıştık onlar bizim kim olduğumuzu biliyorlar.

Kısaca Trakya üniversitesi Gümrük İşletme mezunuyum.

1997-98 arası okul sonrası halkalı gümrüğünde muafiyetler servisinde 1 yıl staj mahahiyetinde çalıştım.

1998 yılında açılan A karne sınavında mülakatta elendim. (gtip im o zamanlar pek fazla iyi değildi.)

1998-2003 yılları arasında solmaz gümrükleme müşteri temsilciler grubunda mdr yrdcılığı yaptım.

2003-2004 arası ulu gümrükleme ithalat müdürlüğü yaptım.

2004- 2006 yılları arası asist gümrükleme ile anlaşıp bursaya geldim. asistin bursadaki şubesinde bölge müdürlüğü yatım.

2006 yılıdan bu yanada bursada kendi şirketimi kurdum ve halen kendi işimi yapmaktayım.

Karneyi 2000 yılında aldım. Sınavda Türkiye genelinde puanlamada 3 ncü oldum.

2008 yılı A karne imtihanında Bursa Gümrük Müşavirleri Derneğindeeğitmenlik yaptım.

Sanırım kendimizle ilgili bu kadar bilgi yeterli.

Sizden rica bu forum üzerinden girdiğiniz sınavlarda neden başarılı olamadığınızı açıklamanızdır. Sınava girip başarılı olamayan diğer arkadaşlarında neden başarılı olamadıklarını açıklamalarıdır.

Bu sayede yapılan haalardan diğer arkadaşlar ders alıp aynı hataya düşmemiş olacaklardır.

Sınava girip başarılı olan arkadaşlarımız A Karneyi ceplerine koyduklarında müşavir olmuyorlar. Sadece kapıdan içeri girmiş oluyorlar.

Karneyi aldıktan sonra en az 3 yıl müşavir olarak çalıştıktan sonra kimseden yardım almadan gtip tespiti yapabiliyorsanız; çevrenizde komşularınız akrabalarınız ve tanıdıklarınızın sorduğu gümrük ve dış ticaret ile ilgili sorulara takılmadan cevap verebiliyorsanız ve en önemlisi bu işi yaparken müşteriniz siz aradığında telefonu kapatmadan cevap verebiliyorsanız müşavir oldunuz demektir.

Aksi halde müşavir olma yolundaki çalışmalarınız devam ediyor demektir.

Bilgi paylaşımınız için ve aramıza katıldığınızdan dolayı hoşgeldiniz der hayırlı çalışmalar dilerim.

Kolay gelsin![hr]
Arkadaşlar Test 3 ektedir.

Başarılar!

Bundan sonraki test gtip ile gelecektir. Geçtiğimiz salı günü 1-97 arası fasılların 1 haftalık süreçte ezberlenmesini istemiştik.

Sorular fasıllardan gelecektir.

Kolay gelsin!
müşavir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı müşavir adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
tarantula3838 (08-04-2015)

Şu Anki Saat: 03:32
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design