Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-03-2009, 23:01   #1 (permalink)
siddharta
Üye
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 51
Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart TicariKiralamaSuretiyleIhracat


02.09.2008 / 021410
GÜMRÜK VE MUHAFAZA BAŞMÜDÜRLÜĞÜNE

Bilindiği üzere, 12.07.2008 tarihli ve 26934 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İhracat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ in üçüncü maddesi ile İhracat Yönetmeliği’nin on üçüncü maddesinde değişiklik yapılmış ve söz konusu maddenin ikinci fıkrasına “Ticari Kiralama yoluyla yapılacak ihracat gümrük mevzuatı hükümlerine tabidir” hükmü eklenmiştir.

Bu itibarla, ticari kiralama kapsamında geçici ihracı yapılacak eşyaya 4458 sayılı Gümrük Kanunu ile Gümrük Yönetmeliğinin “Geri Gelen Eşya”ya ilişkin hükümleri uyarınca işlem yapılması esas olmakla birlikte, gümrük işlemleri aşağıda belirtildiği şekilde yürütülecektir:

a) Ticari kiralama yoluyla yapılacak ihracat talepleri, kiracı firma veya kuruluşla yapılan sözleşmenin noter tasdikli örneği ile sözleşmenin yeminli tercümanca yapılmış olan Türkçe tercümesi; kiraya verilen eşyanın motorlu kara nakil vasıtası olması durumunda ise ayrıca bahse konu aracın “Motorlu Araç Tescil Belgesi” nin bir örneği ile birlikte, çıkış işlemlerinin yapılacağı gümrük müdürlüğüne yapılır. Gümrük Müdürlüğü tarafından onaylanan beyanname izin hükmündedir.

b) Ticari kiralama konusu eşyanın mülkiyetinin kiraya verene ait olmaması durumunda, eşyanın mülkiyetinin başkasına ait olduğuna ilişkin noterde tanzim ettirilmiş muvaffakatname ibraz edilir.

c) Ticari kiralama konusu eşyanın, leasing yoluyla elde edilmiş olması durumunda, söz konusu eşyanın leasing yoluyla elde edildiğine ilişkin kiralayan ile kiraya veren arasında yapılan sözleşme ve kiralayan kişi tarafından noterden tanzim ettirilmiş muvaffakatname ibraz edilir.

d) Ticari kiralama yoluyla yapılacak ihracatta süre, kira sözleşmesine uygun olarak verilen süredir. Bu süre Gümrük Kanununun 168 inci maddesinde belirtilen 3 yıllık süreyi aşamaz. Söz konusu süre Gümrük Yönetmeliğinin 566 ncı maddesi hükümleri çerçevesinde beklenmeyen haller veya mücbir sebeplerle uzatılabilir.

e) Ticari kiralama yoluyla geçici çıkışı yapılacak eşyaya Gümrük Kanunu’nun 168 inci maddesi kapsamında muafiyet uygulanabilmesi için, Gümrük Kanunu’nun 169 uncu maddesi uyarınca, eşyanın yeniden ithalinde, ihracı sırasındaki ayniyetinin değişmemiş olması gerekir.[hr]
Öte yandan ve bilindiği üzere, söz konusu ihracata ilişkin yetki 12.09.2008 tarihinden itibaren doğrudan gümrüklerdedir.

İhracatçı Birliklerinden ayrıca izin alınmasına gerek kalmamıştır.[hr]
Öte yandan ve bilindiği üzere, söz konusu ihracata ilişkin yetki 12.09.2008 tarihinden itibaren doğrudan gümrüklerdedir.

İhracatçı Birliklerinden ayrıca izin alınmasına gerek kalmamıştır.
siddharta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 18:17
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design