Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-03-2009, 14:14   #2 (permalink)
cyrus
Üye

Teşekkür: 0
2 Mesajda 2 kere teşekkür edildi
Standart RE: TECRÜBELERİMİZ!

Merhaba herkese,
üniversitede okurken son senemde sanırım, stajyer olarak gümrükçüde çalışıyorum ve okula sınav zamanı gidiyorum.yıl 2000 halkalıya bilgisayarlar yeni gelmiş.benimde biraz bilgisayar formasyonum var ve o zaman kadar da nereye ne yazılır ögrenmişim ofisten yazılanı faxdan alıp gümrükten yazıyorum işleyişide öğrenmek için ayrıca evraklarıda takip ediyorum.
o gün kimse yok gümrükte benden başka ,dahilde işlemli bir ithalat yazdım servisten kayıtlarını yaptırıp tescile atıcam o arada zaten arkadaşlarda gelir,zaman kazanmış olucaz.
dahilde işleme bakan servisdeki adamdan herkes illahlah etmiş ,karne soruyor herkese ,vekalete bakıyor filan yeni gördüyse ,küçük gördüyse yapmıyor kayıtları.
Bilirsiniz gümrükte herkes birbirine yardım eder,bi tanıdık abiye rica ettim deftere kayıt ettirsin ,beyannameye dahilde işlemlidir diye kaşe vurdurup defterdeki numaralar yazılıp imzalanıcak,dosya muayene memurunca kapanınca da tekrar gidiyor aynı servise defter kapatılıyor son işlem olarak.
bilenler bilir sıra beklerken herkes kaşeleri beyannameye vurur sırası gelince memur numarayı yazar ve imzalar.bizim abide kaşeleri vurmuş bekliyor.
sırası geliyor tabi ,memur ben seni tanıyorum bu evrak senin değilki git yapmıyorum, kiminse o gelsin ,inadı tutmuş yapmıyor yine .
abi geldi aceleyle kendi işide vardı sanırım evrakı uzattı yapmadı ... dedi .aldım evrakı baktım kaşelenmiş tamam görünüyor.bende şaka yaptı heralde dedim onun için kayıt yapmak çocuk oyuncağı çünkü.
aldım evrakı tescile attım çıktı hemen muayene memurunu buldum gittim yanına az çok da biliyorum evrakı tarif ettim aa oda ne hemen kaşeledi imzaladı .
tamamdır ben bu işi öğrendim bizim asıl elemanlar gelmedi henüz ve ben evrakı kapattım ,kolaymış gümrükçülük .son bir iş daha var onuda yapıyım defterden kapnıcak dosya kısa bir işlem.ama ben adamın yanına gidemem o abiyi yine buldum ,abi şunu bi kapattırsana bana yapmıyor o adam dedim.
bakmadan aldı evrakı koymuş memurun önüne ,oda ne numara yok imza yok ama evrak tescil olsun muayene olsun herkes bakıp kaşesini vurup imzasını atmış .
abiye bir fırça atmış oracıkda,beni buldular sonra sen ne yaptın nasıl yaptın bu işi ,yakıcakmısın bizi .bendeki sanş ya memur bizi fırçalarken müdür odasından yemek için sanırım çıkarken bizi duyuyor ve bakıyor ne oluyor diye . bittiğimin resmidir .
gümrükçülük kariyerim henüz başlarken bitecek.

olacak iş değil yapılan ben görmedim anlamadım hani,tescil memuru ,koskoca muayene memuru napıyor nasıl iş yapıyor .
o gün zor bitti benim için,ofisten herkes geldi halkalıya benim çorbaya tuz katmak için.
müdür sağolsun benle ilgilenmedi hiç ,şöyle bir baktı yetti bana o.sonra çağırın gelsinler dedi ,kastı dahilde işleme bakan memur ( egr servis )deki memur ,tescil memuru ve muayene memuru .hepsine müdür bi güzel kalay çekti .
bizim ofis telaşlı tabi evrakımızı kimse istemeye niyetli değil sıramızı bekliyoruz .sanırım hatalarını anladıkları için bizim evrakı akşama doğru servisten aldılar ve konu kapandı.
ben bir hafta bilgisayar odasından çıkamadım ,çıkmadım .bir süre benle makara yaptılar tabi abiler sen bizi geçmişsin bu ne hız, bu ne gümrükçülük diye )
cyrus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 13:57
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design