Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30-01-2008, 22:06   #1 (permalink)
irfanycs
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart Başmüdür vekiline Karnesizler için Başsavcılık soruşturma açtı.

Ben bu mesleğe 2001 yılında yardımcı karne aldıktan sonra başladım.Müsteşarlık Yardımcı karne için :
1- Gümrük,Dışticaret,bazı bolümlerden 4 yıllık ,bazı bölümlerden 6 yıllık yüksek lisans mezunu olmak
2- Üç yıl bir müşavirin yanında staj yapmak.
3-Açılan sınavda enaz 60 almak
4-Başmüdürlüğe sicil kaydı yaptırmak.
5-Dernege giriş ve yıllık aidat ödemek.
6- Cezai ve hukuki sorumluluk vs. şartlarını arıyor.
  Ancak gelin gümrüklere bakın Gümrüklerde ne Müşavir nede Yardımcısı var. İşlemlerin hemen hemen yüzde 80'i kaçak çalışanlar tarafından yapılıyor.Bu kişilerin cogu İlkokul mezunu dahi değil.Bunlar yeterli mevzuat bilgisine de sahip değil.Memur pesin ödemeli bir beyannamede hani bunun KKDF si dediğinde,tamam abi sağlam ayarlıycam .Sen yalvarıyorum bu beyannameyi kapat,ne olur abi,abla vs. seklinde konusuyor.Memur beyannameyi yüzüne fırlatıyor,tamam abi kızma abi diyorlar.Bunları gümrükte görevlendiren Gümrük şirketleri de aman memur küfür dahi etse tersleşmeyin.Bu beyanname cok acil ne yaparsan yap ama bunu kapat diyor.İstanbul Gümrük Müşavirler Derneğine kayıtlı 3500 yardımcı karneli var bunlardan sadece 1500 kişi bu mesleği yapıyor.Bunlardanda 800 cıvarı şirket merkezinde çalışıyor.Gümrükte aktif 700 cıvarı yetkili 5000 cıvarı kacak çalışan var.Gümrük Müşavirleri de Sermaye sahibi kişilerle anlaşıp üzerlerine gümrük şirketi kurduruyor. ''İmzacı Müşavir ''oluyorlar. Haftada biriki gün şirkete gidip ''BOŞ BEYANNAMEYE''  ve gerekli evraklara imza atıp,bu beyannamelere ne yazıldığını ve eklerini gümrükte kontrol etmiyor.Şifrelerini de kaçak çalısanlara veriyor.Dolayısıyla kaçak çalısan Gümrük müşaviri yetkisinde oluyor.Onun imzası şifresi var ,İş takibinde de karne sorulmuyor. Bu şekilde işlemler yapılıyor. Müşavir ay sonu çalışmadan 3-4 bin Ytl maaş alıyor.Kaçak mal yakalanınca da benim haberim yok şifremi çalmışlar,imzamı taklit etmişler diyor.
Ben bunun değişmesi için mücadele verdim.Yardımcı karneli arkadaşlarla toplanıp değerlendirdik.Bu kaçak çalışanları Başmüdürlüğe şikayet ettik.Ancak çok şaşırdığımız bir cevap aldık.''Gümrüklerde hiçbir kaçak çalışan yok.Bütün işlemler Yetkili kişilerce yapılıyor '' dendi.Bizde bunun tespiti için Mahkemeye başvurduk.Mahkeme '' tespiti halinde cezai müeyyide uygulanması gerekir bu yolla tespit yapılamaz'' dedi.Bizde Başbakanlığa Müracaat ettik.Müfettişler gönderince Gümrüklerde Ticaret firmaları cezalar aldı.Müşavirler disiplin kuruluna sevkedildi.Ayrıca adli makamlara intikal ettirilip yargılama başlatıldı.
Bu arada Devletin bir kurumu olan Başmüdürlüğün kaçak çalışanları desteklemesi onları komofle etmesi beni cok kızdırdı.Show Tv bana Rüşveti görüntülersen bizde senin sorununu ekrana taşırız teklifinde bulununca kabul ettim.Haber Özelde Rüşveti görüntüledim. Sonra bana ne mi oldu.Gümrüklere girince kaçak çalışanlar ve Memurlarca lince ugradım. 2 gümrük muhafaza memuru memuriyet nufuzu kotuye kullanarak kasten adam yaralamaktan 5 er ay hapis cezası aldılar. Ben pesetmedim. Gümrükler başmüdürünü Görevini kötüye kullanmaktan Savcılıga bildirdim.Beni gümrüğe sokmayıp darp eden ve hapis cezası alan memurlara idari soruşturma açmıyor.Kaçak çalışanlar halen gümrüklerde cirit atıyor , bu konuda da hiçbir müdehalesi yok. Ama Başsavcılık Başmüdür vekili Selahattin ALDEMİR'e soruşturma başlattı.Su anda dosya Valilikte. Gümrüklerde Başmüdürlüğün himaye ettiği karnesizler Müfettiş raporlarıyla tespit oldu ,şimdi sıra Adli yoldan bunların cezalandırılıp ayıkklanmasında.Bu arada bunlara iş verenlerde cezalandırılmaya devam edecek.Mücadelemin detaylarını ;Google den Kenthaber Rüşvet çarkının dişleri arasında ezildi İrfan Yücesoy yazıp bulabilirsiniz.Saygılarımla.
irfanycs isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 03:21
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design