Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-03-2009, 12:29   #3 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
127 Mesajda 161 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: Tamir için bırakmıştım, problem olurmu?

Alıntı:
sukru52´isimli üyeden Alıntı
öncelikle herkese merhabalar, siteye yeni kayıt oldum.

Arkadaşlar ben denizciyim. Benim kullanmış olduğum küçük bir LCD ekranım vardı. Yurtdışında iken arıza yaptı ve tamire bıraktım, almanya da. Fakat gemi bir daha oraya gitmediği için servis bana korgo ile yurda gönderecek. Bir kaç arkadaşım tamirle ilgili bir mevzuattan bahsetti. Ürün eski olduğu için fatura falan hiç bir sey yok. Belge yok çünkü elden teslim ettim Sizce problem çıkarmı. Cihaz ORDU iline gelecek. Teşekkürler.

Bu ürün Kargo ile gelirse, gümrük idaresi, tamir edilip gelen eşya olarak değerlendirmez.
Ancak; Türkiyeden, tamir amacıyla geçici olarak ihracı yapılan eşyalar, tamir gördükten sonra Türkiye ye geldiğinde eğer tamir bedel karşılığı yapılmışsa, tamir bedeli üzerinden vergilerini ödeyerek, tamir garanti kapsamında bedelsiz yapılmışsa, vergi muafiyeti uygulayarak yeniden yurda girişi yapılır.

Türkiyeden resmi olarak çıkışı yapılmamış, bir eşya her ne adla olursa olsun burdan giden eşyaymış gibi işlem görmez.

Bunun için yapılacak tek şey, bu ürünü size kesilecek bir satış faturasıyla yurda getirip, bedelinin % 3 oranında KKDF ( Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) yatırarak, tüm alınması ve yatırılması gereken, izin, vergi vs. yasal prosedürleri tamamlayarak ithal edebilirsiniz.
Bu ürününü kulanılmışlarının ithali mümkünmüdür bu açıdanda incelemek gerekir.

Şahsi kullanımınıza mahsus eşya statüsünde, vergilerini ödemek suretiyle ithal edilmesi mümkün olabilir.

En doğrusu; bıraktığınız şekilde tekrar almaktır.
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 01:03
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design