Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31-01-2008, 09:18   #3 (permalink)
imza
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
11 Mesajda 19 kere teşekkür edildi
imza - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: Gümrüklerde ne Müşavir nede Yardımcısı var .İşlemler yetkisiz kişilerce yapılıyor.

Alıntı:
irfanycs´isimli üyeden Alıntı
Ben bu mesleğe 2001 yılında yardımcı karne aldıktan sonra başladım.Müsteşarlık Yardımcı karne için :
1-Bazı bolümlerden 4 yıllık ,bazı bölümlerden 6 yıllık yüksek lisans mezunu olmak
2- Üç yıl bir müşavirin yanında staj yapmak.
3-Açılan sınavda enaz 60 almak
4-Başmüdürlüğe sicil kaydı yaptırmak.
5-Dernege giriş ve yıllık aidat ödemek.
6- Cezai ve hukuki sorumluluk vs. şartlarını arıyor.
  Ancak gelin gümrüklere bakın Gümrüklerde ne Müşavir nede Yardımcısı var. İşlemlerin hemen hemen yüzde 80'i kaçak çalışanlar tarafından yapılıyor.Bu kişilerin cogu İlkokul mezunu dahi değil.Bunlar yeterli mevzuat bilgisine de sahip değil.Memur pesin ödemeli bir beyannamede hani bunun KKDF si dediğinde,tamam abi sağlam ayarlıycam .Sen yalvarıyorum bu beyannameyi kapat,ne olur abi,abla vs. seklinde konusuyor.Memur beyannameyi yüzüne fırlatıyor,tamam abi kızma abi diyorlar.Bunları gümrükte görevlendiren Gümrük şirketleri de aman memur küfür dahi etse tersleşmeyin.Bu beyanname cok acil ne yaparsan yap ama bunu kapat diyor.İstanbul Gümrük Müşavirler Derneğine kayıtlı 3500 yardımcı karneli var bunlardan sadece 1500 kişi bu mesleği yapıyor.Bunlardanda 800 cıvarı şirket merkezinde çalışıyor.Gümrükte aktif 700 cıvarı yetkili 5000 cıvarı kacak çalışan var.
Ben bunun değişmesi için mücadele verdim.Yardımcı karneli arkadaşlarla toplanıp değerlendirdik.Bu kaçak çalışanları Başmüdürlüğe şikayet ettik.Ancak çok şaşırdığımız bir cevap aldık.''Gümrüklerde hiçbir kaçak çalışan yok.Bütün işlemler Yetkili kişilerce yapılıyor '' dendi.Bizde bunun tespiti için Mahkemeye başvurduk.Mahkeme '' tespiti halinde cezai müeyyide uygulanması gerekir bu yolla tespit yapılamaz'' dedi.Bizde Başbakanlığa Müracaat ettik.Müfettişler gönderince Gümrüklerde Ticaret firmaları cezalar aldı.Müşavirler disiplin kuruluna sevkedildi.Ayrıca adli makamlara intikal ettirilip yargılama başlatıldı.
Bu arada Devletin bir kurumu olan Başmüdürlüğün kaçak çalışanları desteklemesi onları komofle etmesi beni cok kızdırdı.Show Tv bana Rüşveti görüntülersen bizde senin sorununu ekrana taşırız teklifinde bulununca kabul ettim.Haber Özelde Rüşveti görüntüledim. Sonra bana ne mi oldu.Gümrüklere girince kaçak çalışanlar ve Memurlarca lince ugradım. 2 gümrük muhafaza memuru memuriyet nufuzu kotuye kullanarak kasten adam yaralamaktan 5 er ay ceza aldılar. Ama ben pesetmedim. Gümrükler başmüdürünü Görevini kötüye kullanmaktan Savcılıga bildirdim.

Helal olsun size sayın üyemiz arkanızdayım eğer yardımı olabileceğimi düşündüğüm bir konu varsa lütfen bana ulaşın.

Çünkü gümrükler artık insanların para verip işlerini yaptırdığı yerler olmuş.O yüzden dış ticaret yaparken gümrüğe bulaşmayaya çalışıyorum.

Sizin gibi türk evlatları olduğu müddetçe bu ülkenin kalkınmaya devam edecektir.

saygılarımla
imza isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 07:28
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design