Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-03-2009, 16:11   #3 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici
 
ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Nerden: İstanbul
Mesajlar: 782
Teşekkür: 1
128 Mesajda 162 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
A.TR DOLAŞIM BELGESİ SATIŞI VE ONAYI KOLAYLAŞTIRILDI


İSTANBUL TİCARET ODASI.........A.TR DOLAŞIM BELGESİ SATIŞI VE ONAYI KOLAYLAŞTIRILDI........ ( Kaynak :www.ito.org.tr )

Odamızca Gümrük Müsteşarlığı ve T.O.B.B. yetkilileri ile yapılan toplantı ve girişimler sonucunda A.TR Dolaşım Belgelerinin Satış ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslar özetle aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Satış sırasında; Gümrük Müşavirlerimizin firmalarına A.TR satın alması mümkün kılınmıştır.

A.TR satın almak üzere Odamıza başvuran (ihracatçı firma ya da Gümrük Müşavirliği) Vergi Dairesi ve Vergi no.su ile Odamıza kayıtlı firma olduğunda ticaret sicil no.sunu da belirterek belge satın alabilecektir. Ayrıca satın alınacak belgeyi teslim alacak şahsın da T.C. kimlik no.su ve adı soyadı (kimlik aslı görülmek suretiyle) kaydedilecektir.

Eskisi gibi vekaletname, imza sirküleri, kaşeli imzalı kağıda dilekçe istenmesi gibi hususlar kaldırılmıştır. Ancak Ek:1’de yer alan nottaki sırayla bilgilerin yazılı gönderilmesi satış kayıtlarının hatasız tutulması için firmalarınız lehine kolaylık sağlanacaktır.

Onay sırasında; Usul ve Esaslar’dan A.TR onayı esnasında istenen belgelerden “Kapasite Raporu” ibrazı gerekli görüldüğü hallerde talep edilecektir. Bundan böyle serbest dolaşıma giriş koşullarını belgeleyen, eşyanın serbest dolaşımda olduğu kanaatini hasıl eden tüm bilgi ve belgelerin ibrazı istenecektir.

Gümrük Müşavirlerimizin satın aldığı belgenin ihracatçı firma adına doldurulması halinde (otomasyon sistemi bunu kabul etmeyeceği için) belgenin onayı aşamasında ihracatçı firmanın vergi no.su, vergi dairesi, ve unvanının kayda alınması gerekecektir. Bu kayıt için Müşavirlerimizden listeler, vekaletnameler almak yerine EK:2’ de yer aldığı üzere A.TR ekine eklenmesini zorunlu kıldığımız taahhütnameye bu bilgilerin yazılmasının kolaylık olacağı düşünülmüştür. Zorunlu olarak net okunacak şekilde doldurulmasının temini sağlanmalıdır.

Ayrıca “6 ay içinde kullanılmayan belge iptali olur” ifadesindeki süre 1 yıla çıkartılmıştır.

Uygulamaya Odamızca 23.03.2009 tarihinden itibaren geçilecektir.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 01:36
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design