Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-03-2009, 11:14   #4 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici
 
ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Nerden: İstanbul
Mesajlar: 782
Teşekkür: 1
128 Mesajda 162 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: acil cevap çok acele lazım..


Alıntı:
tarık12´isimli üyeden Alıntı
Gümrük kontrolü altında işleme rejimine tabi tutulan eşyanın ithal edilmek istenilmesi durumunda işleme faaliyetine tabi tutulan eşyanın ve mamül eşyanın gümrük vergileri açısından değerlendirilmesi nasıl yapılmalıdır..?ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

Sn, Tarık12

Gümrük Kontolü Altında İşleme Rejimi, uygulamada pek sık kullanılan bir rejim olmadığı için bu rejim altında olan eşyanın vergilendirme unsurları konusunda tereddütler halen vardır.

Rejimin tanımına bakacak olursak;

"Serbest dolaşıma girmemiş eşyanın, Türkiye Gümrük Bölgesinde, ithalat vergilerine veya ticaret politikası önlemlerine tabi tutulmaksızın, niteliğini veya durumunu değiştiren işlemlere tabi tutulmaları ve bu işlemlerden elde edilen ürünlerin tabi oldukları gümrük vergileri üzerinden serbest dolaşıma girmeleri, gümrük kontrolü altında işleme rejimi hükümleri uyarınca yapılır. Elde edilen bu tür ürünler işlenmiş ürün olarak adlandırılır. "

GENEL UYGULAMA ŞU ŞEKİLDEDİR;

Bu tanımdanda anlaşılacağı üzere; eşyanın Gümrük Kontrolü Altında İşleme rejimine girişi sırasında İthalat Vergilerine tabi tutulmaması ancak; ileride oluşacak vergi kayıplarını önlemek açısından, vergilerin teminata bağlanmak suretiyle, rejime girişine izin verilir.

İzinde belirtilen işleme faaliyeti sonunda işlenmiş ürünlerin Serbest Dolaşıma Giriş Rejimine tabi tutulurken; işlenmiş ürünün ithalat rejimi hükümleri çerçevesinde öngörülen vergilendirme unsurları esas alınır.

Bu şekilde; işleme faaliyeti izninde belirtildiği şekilde işlendikten sonra Serbest Dolaşıma Giriş Rejimine tabi tutularak ithali gerçeklştirilen eşyanın; İlk rejime girişi esnasında alınan teminatı yükümlüsüne iade olunur.

Saygılarıma,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 07:08
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design