Geri git   Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum > SORU - CEVAP > Bedelsiz İthalat Kapsamında Türkiye'ye Otomobil İthalatı

Bedelsiz İthalat Kapsamında Türkiye'ye Otomobil İthalatı Bedelsiz ithalat kapsamında Türkiye'ye ithal edilecek otomobiller ile ilgili sorularınızı bu bölüm altında sorunuz.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama
Alt 26-03-2008, 17:34   #1 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Mesajlar: 562
Teşekkür: 0
18 Mesajda 35 kere teşekkür edildi
Standart BEDELSİZ OTOMOBİL İTHALATINDA KIYMET TESBİTİ ve AMORTİSMAN NİSBETLERİ


BAŞBAKANLIK
GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI
Gümrükler Genel Müdürlüğü
Sayı : B.02.1.GÜM.0.06.00.11.354/11
Konu : Bedelsiz İthalatta Kıymet Tespiti
ve Amortisman Nispetleri hk.


GENELGE
2000/16

4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 167 nci maddesine istinaden bedeli için döviz transferi yapılmadan yurda getirilmesi mecburi olmayan dış kazanç ve tasarruflarla satın alınarak yurda ithal edilmek istenilen eşyanın ve kara nakil vasıtalarının kıymetleri aşağıdaki şekilde tespit edilecektir.
1- A) İthalat konusu nakil vasıtalarının kıymeti için öncelikle Müsteşarlıkça tespit edilerek yayımlanmış Genelgeler veya mevcudiyeti halinde ilgili gümrük idaresine muhatap yazılı bildirimler dikkate alınacaktır.
B) Genelgeler ile kıymeti yayımlanmamış nakil vasıtalarının ithal edilmek istenilmesi halinde; kıymeti Türkiye’ deki mümessilinden sorulacaktır.
C) Model yılındaki kıymeti tespit edilemeyen standart dışı aksesuarlar için öncelikle yeni modellerine ait Genelgelerdeki kıymeti esas alınacaktır.
Bu şekilde tespit edilemeyen aksesuar kıymeti için 2 nci maddenin B bendi uyarınca işlem yapılacaktır.
D) Yurtdışı edilmek veya gümrüğe terk edilmek kaydıyla sadece arzuya tabi ve sökülebilir standart dışı aksesuarların sökülmesi için yazılı müracaat halinde; taleplerin ithalatı yapacak gümrük idaresince kabulü suretiyle sökülen aksesuar kıymeti vasıtanın FOB kıymetinden düşülecektir.
2- A) İthalat konusu diğer eşyanın; faturasında tanzim yerinin, fatura tarih ve sayısının, satıcının ad ve adresinin, alıcının ad ve adresinin, satış bedelinin, eşyanın cins ve nev’i ile satış birimine ( kilo,metre,adet,düzine gibi) göre miktarının, eşyanın birim fiyatının ( 1 metre, 1 kilo, 1 adedinin fiyatı gibi) yer alması gerekmekte keza bu bilgileri taşıyan faturanın, tek tip Gümrük Beyannamesinin tescil tarihinden geriye doğru 6 ay içerisinde düzenlenmiş olması şarttır.
Öncelikle fatura fiyatının esas alınması gerekmekle birlikte Gümrük İdaresince bu fiyatın düşük bulunması halinde dikkate alınmayacaktır.
B) İthal edilmek istenilen bu kabil eşyaya ait fatura ibraz edilmemesi, ibraz edilmekle birlikte faturanın yukarıda yazılı şartların tamamını taşımaması veya faturada yazılı fiyatın gerçeği yansıtıp yansıtmadığı hususunda ilgili gümrük idaresince tereddüte düşülmesi halinde, eşyaların kıymeti ilgili mümessilinden sorulacak, cevap alınamaması halinde, ilgili Gümrük Müdürünün veya görevlendireceği bir Müdür Muavinin başkanlığında Gümrük Muayene memuru ve muayene tahakkuk servisi şefinden veya memurdan oluşan üç kişilik bir komisyon tarafından, eşyanın piyasa fiyatı ve daha önce ithali yapılan aynı veya benzeri eşya için tespit edilen fiyatlar da dikkate alınmak suretiyle eşya kıymeti tespit edilecektir. Bu arada tespit edilecek kıymetten amortisman düşülmeyecektir.
3- 1 inci ve 2 nci maddelere göre model yılındaki kıymeti tespit edilemeyip de daha yüksek modeline ait kıymet tespit edilmesi halinde, bu kıymetten azalan bakiyeler usulüne göre her yıl için (içinde bulunduğu model yılı hariç) %3 indirim yapılmak suretiyle bulunan fiyat eşyanın model yılındaki fiyatı olarak kabul edilecektir.
4- İthal eşyasının amortisman indirimi aşağıdaki şekilde yapılacaktır.
Eski model eşya ve otomobillerin yukarıda belirtilen esaslara göre tespit edilen model yılındaki fiyatından Gümrük Vergilerine esas alınacak fiyatını tespit etmek amacı ile ilk yıl için %20, müteakip yıllar için de azalan bakiyeler usulüne göre %15 nispetinde 9 yaşa kadar (9 yaş dahil), amortisman düşülecektir. 9 yaşından daha eski modeller için ise model yılındaki kıymetinin %20’si Gümrük Vergilerine esas kıymet olarak alınacaktır.
İçinde bulunulan model yılı için amortisman indirimi yapılmayacaktır.
5- Mülga 1615 sayılı Gümrük Kanunu’nun 65. maddesine istinaden çıkarılan ve teşkilata duyurulan otomobil kıymetleri, model yılı tespiti ile Navlun ve Sigorta ücretlerini belirten genelgeler yürürlüktedir.
Bilgi ve gereğini rica ederim.


D A Ğ I T I M :
Merkez ve Taşra Teşkilatına.
commer isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 04-08-2010, 11:43   #2 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Aug 2010
Yaş: 53
Mesajlar: 8
Teşekkür: 1
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: BEDELSİZ OTOMOBİL İTHALATINDA KIYMET TESBİTİ ve AMORTİSMAN NİSBETLERİ


sayin ilgililer.
benim anlayamadigim.3 yasindan fazla olan arabalar türkiyey cikmiyor diye biliyorum ama bakiyorum 88-89-90 model arabalr satiliyor ve 2010 gümrük cikisli yaziyor anlayamiyorum bu nasil oluyor?ben 30 senedir almanyadayim 1 senedir malunen emekliyim yeni arabaya gücüm yok eski 1988 veya 1990 model Volkswagen t3 transporter cikarabilirmiyim cikarsa masrafi ne olur
motor 1600 biligilendirirseniz cok sevinirim
tesekkürler.....
osman58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Cevapla

Tag Ekle
amortİsman, bedelsİz, kiymet, nİsbetlerİ, otomobİl, tesbİtİ, İthalatinda

Seçenekler Arama


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
BEDELSİZ İTHALAT KAPSAMINDA OTOMOBİL İTHALATI ve VERGİ HESABI commer Bedelsiz İthalat Kapsamında Türkiye'ye Otomobil İthalatı 10 10-02-2015 17:56
BEDELSİZ İTHALAT NEDİR? _admin_ Dış Ticaret Mevzuatı 1 09-06-2012 11:53
D.İ.İ.B. İLE BEDELSİZ cyrus İHRACAT Soru - Cevap 3 12-09-2011 17:30
KIYMET FARKI- saldemir İTHALAT - Soru - Cevap 0 13-11-2009 10:41
HİBE YOLUYLA OTOMOBİL İTHALATI RainMan Diğer Gümrük İşlemleri 2 16-05-2009 17:41

Şu Anki Saat: 07:05
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design