Geri git   Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum > MEVZUAT > Dış Ticaret Mevzuatı

Dış Ticaret Mevzuatı Dış Ticaret Mevzuatı ile ilgili genel sorularınız, mevzuat tartışması, öneriler vb. konular bu bölümde bulunmaktadır.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama
Alt 07-08-2008, 15:00   #6 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Sep 2007
Mesajlar: 677
Teşekkür: 1
18 Mesajda 19 kere teşekkür edildi
Standart RE: odeme sekli


sen tedarikçi olaramı çalışacaksın yanlız ithalatlarda ödeme belgesi istenir gümrükçe böle bir olay
söz konusu olamaz türkiyeye tüm paranın girmesi gerekir..banka yazısını göstermesek alınmaz malınız türkiyeye
cgdms isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 07-08-2008, 15:55   #7 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Mesajlar: 562
Teşekkür: 0
18 Mesajda 35 kere teşekkür edildi
Standart RE: odeme sekli


Alıntı:
rkcolak´isimli üyeden Alıntı
biz rusyadan limandan yukleme yapip,gemi turkiyedeki anlastigimiz limana yanastigi zaman akratifimizin acilmis olacak. tr deki limandan sonraki butun gumruk islemeleri onlara ait olacak sekilde bir anlasma yapmak istiyoruz. garanti bi anlasma yapmak istiyoruz. duydugum kadari ile acreditif te turkiye icindeki iki banka arasinda olmadigini duydum. bu acreditifin bir kisminin rusyadaki bankaya gitmesini bir kismininda turkiyedeki bir bankada yatmasini istiyorus. nasil bir anlasma yolu izlememiz lazim.

Devredilebilir akreditif veya bölünebilir akreditif ile yapmanız mümkün olabilir. Aşağıda işleyiş şekllerini inceleyiniz, size uygun olanı kullanabilirsiniz, Bankanızla görüşün yardımcı olacaklardır.


Devredilebilir akreditif

Devredilebilir akreditifde, lehine bir akreditif açılan bir ihracatçı kendi ülkesindeki üçüncü bir şahsa yani akreditifte adı geçenden başka ikinci ya da daha fazla ihracatçıya akreditifi devredebilir.
Devirde ilk akreditifdeki esas şartlar değiştirilmemekte sadece miktar, mal fıyatı, akreditif vadesi ve son tarihi tarafların kabulü ile değiştirilmektedir.
Akreditifin ilk lehdarı, ikinci lehdarın faturalanndan eksik olan kısımları kendi faturalanyla tamamlar ve akreditifin bu kısmını alabilir. Akreditif amiri ile lehdarın ve devredilen üçüncü şahsın adları birbirine ve şartların da yeni lehtara banka tarafından bildirilmesi gerekir. Akreditif devrolunca, birinci lehdar alıcı durumuna gelmiş olur. Bu sebeple banka, birinci lehdarı alıcı olarak göstererek ikinci lehdar için yeni bir akreditif açar.
Bu tür akreditifler sadece bir kez devredilebilirler.İkinci lehdar tekrar üçüncü bir lehdara açılan akreditifi devredemez. Sadece gayrı kabili rücu akreditifler devredilebilir.
Devredilebilir akreditifler aynı zamanda nakledilebilir akreditif hükmünü taşımaktadır.
İthal edilecek olan malın, ihracatçı tarafından doğrudan sağlanmasına imkan olmayan durumlarda kullanılan ve başka bir ülkeye transferi mümkün olan akreditife nakledilebilir akreditif denmektedir.


Bölünebilir akreditif

Devredilir akreditifler kısımlara bölünerek çeşitli ihracatçılara Bölünebılır Akredıtıf devredilebilirler.İthalatçının dışardan satın almak istediği mallan tek bir firma sağlayamıyorsa, bölünebilir akreditif açılarak çeşitli firmalarla ticaret yürütülebilir.
İthalatçı fırma yabancı ülkedeki bir tek firma veya temsilcisi lehine akreditifi açtırarak zamandan ve masraftan tasarruf etmiş olur.
commer isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 09-08-2008, 06:36   #8 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 491
Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: odeme sekli


Merhaba rkcolak.Öncelikle geminin türk limanına varmasına müteakiben tüm masrafların alıcıya yani ithalatçıya ait olmasını istiyorsunuz.FOB Teslim Şekli aşağıdaki gibidir.
FOB TESLİM ŞEKLİ: Deniz taşımacılığında kullanılır. Satıcı, malları alıcı tarafından ismi belirtilen sevk limanında alıcının belirttiği zamanda ve yine alıcı tarafından ismi verilen geminin küpeştesini aştığı anda teslim yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılır. Bu yer ve zamandan sonraki Navlun, Riziko ve tüm masraflar Alıcıya aittir.
Satıcı, malların yüklendiğini tüm detayları ile birlikte alıcıya bildirmelidir. Alıcının sorumluluğu ise, belirtilen yükleme limanından taşınması için, masraflar kendisine ait olmak üzere taşıma sözleşmesi akdetmek ve malın gemide teslim edildiği andan itibaren; malın varış noktasına ulaşıncaya kadar geçen süre içerisinde mala ilişkin her türlü kayıp ve hasarı üstlenmektir.

Navlun faturasında teslim şeklinin FOB olarak gösterilmesi yukarıda izah edilen anlamı taşır.Teslim Şeklinden sonra Akreditifli Ödeme Şekline gelince;Bankalarca,Türkiye dışındaki bir ülkeden diğer bir üçüncü ülkeye kendi ihtiyaçları için mal ithalatı yapacak yurt içinde veya dışındaki firmalar lehine bankacılık teamüllerine göre bedelleri kendi kaynaklarından veya firmaların Döviz Tevdiat Hesaplarından(DTH) karşılanmak üzere üçüncü ülkelerdeki bankalar nezdinde akreditif açılabilir.Açılan bu akreditifler kapsamında yapılan ödemelerle ilgili olarak kambiyo taahhüdü doğmaz.
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Cevapla

Tag Ekle
Ödeme, sekli

Seçenekler Arama


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ödeme Şekilleri mustyozan İTHALAT - Soru - Cevap 0 03-11-2010 17:09
PAYPAL'DA ÖDEME fırtına SERBEST KÜRSÜ 4 22-03-2009 00:40
ödeme şekli spyro İHRACAT Soru - Cevap 10 21-03-2009 22:42
ödeme şekilleri seco0 İTHALAT - Soru - Cevap 3 20-09-2008 01:03
NAKLİYE VE ÖDEME ŞEKİLLERİ imza Dış Ticaret Mevzuatı 0 23-01-2008 11:38

Şu Anki Saat: 15:26
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design