Geri git   Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum > MEVZUAT > Dış Ticaret Mevzuatı

Dış Ticaret Mevzuatı Dış Ticaret Mevzuatı ile ilgili genel sorularınız, mevzuat tartışması, öneriler vb. konular bu bölümde bulunmaktadır.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama
Alt 09-02-2008, 09:42   #6 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 16
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: ithal edilen iş makinası


1- firmanız bu makinaları türkiyeye geçici ithalat kaydı ile getirmemişse ve serbest dolaşım rejimine göre işlem yapmışsa mal millileşmiştir. bu makinaların ihracatı normal milli mallar gibidir.

2- Aralarında ilişki bulunan veya ortak şirketler arasındaki işlemlerde ihracat rejimi açısından bir problem yoktur. şayet malı türkiyeye ithalat aşamasında beyan ettiğiniz gümrük kıymetini idare kabul etmez ve ilişkiniz şüpheli işlem yapma durumu olduğu varsayımına göre idare sizden ek evraklar isteyebilir. (çıkış gümrük beyannamesi, vb.)

3- Örtülü kazanç veya sermaye aktarımı, gümrük ve dış ticaret mevzuatlarının kapsamına girmemektedir. Örtülü kazanç veya sermaye aktarımı, mali mevzuatları ilgilendirmektedir. Kurumlar vergisi ve vergi usul kanununda bu konu ile ilgili düzenlemeler vardır. şirketinizin merkezinin yurtdışıında olması veya şubenizin yurtdışında olması, beyan edeceğiniz kurumlar vergisi beyannamesinde kazançlarınızı beyan ederken vergi idaresi tarafından makul şekilde karşılanmazsa incelemeye alınırsınız. sonra vergi denetmenleri sizi incelemeye alır. Örtülü kazanç veya sermaye aktarımı çok çok sonra ortaya çıkan yıllar süren incelemeler sonucunda ortaya çıkacak bir hukuki durumdur.

4- KDV muafiyeti. söz konusu ihracatla ilgili Türkiye'den mal çıkışı ihracat olduğundan, makinanın Türkiye'de serbest dolaşıma giriş esnasında ödediğiniz KDV miktarını yeminli mali müşavir kdv dosyalarını hazırladıktan sonra kendi vergi dairenizden alırsınız.

5- Makinayı sattığınız ülke (veya yurt dışındaki kendi şirkeniz) ile yapacağınız anlaşmalara göre tabi o ülkenin gümrük ve vergi mevzuatlarına göre anlaşma yaparak malı gümrüksüz veya kullanım amaçla karşı taraf ithalatını yapabilir. bu konu Türkiye gümrüklerini alakadar etmez.

saygılar
hamityaşar isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 09-02-2008, 15:30   #7 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Mesajlar: 562
Teşekkür: 0
18 Mesajda 35 kere teşekkür edildi
Standart RE: ithal edilen iş makinası


Alıntı:
DAYBREAK´isimli üyeden Alıntı
cevaplarınız için teşekkür ederim.
yalnız benim sormak istediğim şu: firmamız yabancı bir firma olup, türkiyeye ithal edilen iş makinasının tekrar başka ülkedeki bir firmamıza satılması, örtülü kazanç kapsamına girmiyormu?. Ayrıca firmamız inşaat firması olup  iş makinası ithalatını sadece bu makinanın kullanılması amacı ile yapmak niyetinde olup ve KDV'den bir muafiyet sağlama niyetindedir.
saygılar

Sormak istediğiniz konuyu tam detayı ile açarsanız sonuca daha hızlı varabilirsiniz,  müteaahitlik firmaları ile ilgili tebliğler var

Siz yurt dışında yerleşik ve türkiyede iş almış müteahhitlik firmasımısınız ?

Eğer böyle bir firma iseniz Bayındırlık bakanlığı onayı ile Hazine müsteşarlığından geçici ithal izni alarak 2 yıl süreli kullanacağınız makina ve teçhizatları geçici ithal edip kullanbilirsiniz ve işleriniz devam ettiği sürece ek süre talebinde de bulunabilirsiniz.

İşleriniz bittiğinde de geçici ithal ettiğiniz makinalarınızı istediğiniz ülkeye ihrac edebilirsiniz
commer isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Cevapla

Tag Ekle
edilen, ithal, makinası

Seçenekler Arama


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çin'den ithal edilen mallarda nakliye ücretleri ve diğer gümrük maliyetleri fkuscu İTHALAT - Soru - Cevap 7 28-02-2013 12:04
İhraç edilen arızalı malların ithali elitdis İTHALAT - Soru - Cevap 1 22-02-2012 23:28
japonya'dan distribütörü olan iş makinası & makinaları ikinciel olarak ithal etmek için gereken şartlar ve gümrük mevzuatları nelerdir ersin İTHALAT - Soru - Cevap 0 25-03-2011 13:07
İhraç edilen malın kodu Kızıldereli İHRACAT Soru - Cevap 1 09-03-2011 09:48
Çin'den ithal edilen ev tekstili ürünleri hk ugursims Dış Ticaret Mevzuatı 3 25-03-2009 11:21

Şu Anki Saat: 09:09
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design