Geri git   Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum > SORU - CEVAP > G.T.İ.P Tespiti ve İstenilen Belgeler

G.T.İ.P Tespiti ve İstenilen Belgeler G.T.i.P tespiti veya G.T.İ.P'i bilinen eşya ile ilgili mevzuat hakkında sorularınızı eşyanın ayrıntılı açıklaması ve resmini de ekleyerek bu bölümden sorunuz.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama
Alt 09-07-2009, 11:08   #1 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 26
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Sperma ithalatı..


merhaba yurtdışından sperma (adında da anlaşılacağı üzere büyük baş hayvanların üremesinde kullanılıyor) ithalatı gerçekleştirmek istiyorum ama gtip numarasını ve neler gerektiği konusunda bi fikrim yok. Yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler.
faksutwist isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 09-07-2009, 18:13   #2 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Yaş: 45
Mesajlar: 380
Teşekkür: 0
45 Mesajda 45 kere teşekkür edildi
mete0r7o - MSN üzeri Mesaj gönder mete0r7o - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Sperma ithalatı..


3923.30.10.00.11--- Katı ilaç şekilleri için kaplar

0511.10.00.00.00- Sığır spermleri

Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu’na göre spermanın tahaffuzhane ve gümrük ambarlarında muayenesinin yapılması sonucunda hastalık bulunmadığı takdirde ithaline izin verilir.
Bakanlığımızca sperma ithalatına dair firmalara onaylanmış kontrol belgesi ve proforma faturanın fotokopisi verilir. Tahaffuzhane ve Gümrük Veteriner Müdürlüğüne adı geçen müdürlüklerin olmadığı illerde ise, Bakanlığımız İl Müdürlüklerine ithalatına izin verilen spermaya ait sağlık sertifikası örneği, sperma aktivite raporu, kontrol belgesi, proforma fatura ve benzeri belgeler gönderilmektedir.
Ayrıca, spermaların sevkinden en fazla 2 (iki) gün önce ilgili ülke resmi veteriner servislerince düzenlenip onaylanmış sağlık sertifikasının orijinallerinin gümrük girişinde ibraz edilmesi ile birlikte, spermaların 3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu’na uygun olarak yerinde muayene edilmesi ve sperma ithalatı için ibraz ettikleri evraklara uygunluğunun saptanması gerekmektedir.
Yapılan incelemelerde sperma ithalatı yapan firmaların İl Müdürlüklerine uğramadan serbest dolaşıma giriş beyannamesi ile sperma ithalatı yaptıkları anlaşılmıştır. Yukarda belirtilen hususlar dahilinde sağlık yönünden gerekli muayenenin yapılması ve evraklara uygunluğunun saptanması için Tahaffuzhane ve Gümrük Veteriner Müdürlüğünün, bunların olmadığı illerde ise, Bakanlığımız İl Müdürlüğünün görevlendirdiği veteriner hekim muayenesinin ve kontrolünün sağlanması sonunda ithalatın gerçekleştirilmesi için Gümrük Müdürlüklerine gerekli talimatın verilmesi
mete0r7o isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Cevapla

Tag Ekle
sperma

Seçenekler Arama


Şu Anki Saat: 06:17
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design