Geri git   Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum > SORU - CEVAP > İHRACAT Soru - Cevap

İHRACAT Soru - Cevap İhracat işlemleri ile ilgili spesifik olaylara ilişkin sorularınızı bu bölüm altına yazınız.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama
Alt 09-05-2010, 01:49   #1 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 4
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Arrow TÜRK EXIMBANK KISA VADELİ İHRACAT KREDİ SİGORTASI


Arkadaşlar hepinize iyi günler ve sorunsuz ihracatlar diliyorum,

Genel olarak bilinmeyen bir konuyu dile getireceğim: İhracat Kredi Sigortası. İsmi bu şekilde olmasına rağmen bu sigortayı yaptırmanız için illâ da Eximbank'tan kredi kullanmış olmanıza gerek yok.
Bu sigorta ticari ve politik risklere karşı sevkiyatlarınızın ödenmeme durumlarında size %90 oranında güvence sağlıyor ve hatta daha sonra alacağınızı devralan Eximbank eğer ithalatçıdan parayı alabilirse tahsil edilen tutarın %10'u daha size ödeniyor. Yani gayet avantajlı bir işlem. Genelde dünyada %80 gibi bir oranla ihracatlar sigortalanıyor. Eximbank'ın burada avantajı var.
Eğer sigortalı iseniz vadesi geçen bir alacağınız oluşmuşsa, bunu vadeden hemen sonra, hiç beklemeden bildirmelisiniz. Ama ithalatçı ile ticari ilişkinizin bozulacağından endişe ediyorsanız, bunu da bir yazıyla Eximbank'a bildirin. Eğer poliçede yer alan süreyi (takribi 2 ay) geçirirseniz, herhangi bir hak talebiniz kalmaz, bu nedenle tekrar ediyorum ki bildirme yükümlülüğünüzü yerine getirin.
Ayrıca ihracatlarınızı yaparken Gümrük Beyannamelerine "peşin" ibaresi yazmayın, zira peşin demek önceden ödenen demektir, bedeli önceden veya sevkiyat anında alınan ihracat demektir. Peşin yazılması ne kadar mantıklı onu siz takdir edersiniz.
Sigortalı olduğunuz dönemde aylık sevkiyatlarınızı ve vadesi geçmiş alacak bildirimlerinizi ( o ay hiç sevkiyat yapmasanız, hiç vadesi geçmiş alacağınız olmasa dahi) her ayın 10'una kadar yapın.
Sürekli telefonla Bankayı arayarak dosyanızın ne durumda olduğunu sormayın, zira herkes canla başla sizler için çalışıyor, böyle yaparak işlerini yavaşlatmış oluyorsunuz ve de olumsuz bir izlenim bırakıyorsunuz. Eğer bir eksik varsa Eximbank zaten size dönecektir.
Bazen "Biz neden sigorta yaptırıyoruz paramızı alamayacaksak?" gibisinden serzenişler oluyor; ancak bilinmeli ki sigorta tüm dünyada bilinen anlamıyla %100 bir garanti değil; poliçe şartlarına her iki tarafça uyulması sonucunda garantiye yaklaşam bir destek aracıdır. Eğer ihracatçı yükümlülüklerini yerine getirmezse, sigortadan bir şey bekleme hakkı yoktur. Çünkü keyfi hareketet ederek devleti zarar uğratmak hiç kimsenin haddine değildir.
Sıkça yapılan bir hata, ihracatlarda yazılı belge yerine e-maillerin kullanılmasıdır. E-mailler çok önem taşımayan yazışmalar için kullanılabilir; ancak malın fiyatını belirleme, malların teslim edildiğini belirtme v.b. önemli konularda faks yolu tercih edilmelidir.
Eğer bu konuda aklınıza takılan konular varsa nacizane yardımcı olmaya çalışacağım.
Saygılarımla,
exportsupporter isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 20-05-2010, 21:23   #2 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Mesajlar: 8
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: TÜRK EXIMBANK KISA VADELİ İHRACAT KREDİ SİGORTASI


Verdiginiz degerli bilgiler icin oncelikle tesekkur etmek istiyorum.

Ne sans ki bende bugun mesajinizi okumadan kisa bir sure once eximbank ihracat kredi sigortalarina soyle bir goz atmistim. Ogrenmek istedigim, sigorta yaptirmanin kolay olup olmadigi? Eximbank deyince insanin aklina hep buyuk rakamlar geliyor fakat daha dusuk capli ihracat islemlerinde, mesela 15000 USD'den baslayan, sigorta yaptirmak zor mudur? Astari yuzunden pahaliya gelmez degil mi? Bu gibi temel konularda biraz daha bilgi verebilirseniz, memnun olurum...

Tesekkurler, saygilar...
zenon isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 29-05-2010, 15:04   #3 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 4
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: TÜRK EXIMBANK KISA VADELİ İHRACAT KREDİ SİGORTASI


Rica ederim, ne demek.
Sigorta yaptırmak gayet kolaydır, www.eximbank.gov.tr'de TÜRK EXIMBANK linkinden de ulaşabileceğiniz gibi ilk başvuru formlarını öncelikle doldurursunuz ve sigortanızı başlatırsınız. Bunu için Sigorta ve Garanti İşlemleri Müdürlüğü'nden bir personelle görüşmeniz yeterli. O size ne yapacağınızı söyleyecektir. Eximbank küçük çaplı ihracatları da sigorta ediyor, 1000 $ altı sevkiyatlar kapsanmıyor sadece.
- Sigortanızı başlattıktan sonra hemen yurtdışındaki alıcı firmanız için Alıcı Riski Değerlendirme Müdürlüğü'ne limit başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Alıcınını mali durumunun nasıl olduğunu görmenizde Eximbank devreye giriyor ve alıcı hakkında gerekli bilgileri yurtdışından topluyor.
- Eğer bir ödenmeme durumuyla karşılaşırsanız Tazminat Müdürlüğüyle muhatap olacaksınız.
- Tazminatınızı daha rahat alabilmek için sevkiyata konu malların alıcı tarafından hiçbir sorun olmadan, sapasağlam teslim alındığını belgelemeye çalışın. Çünkü aranızdaki bir uyuşmazlık olursa Eximbank hemen tazminat ödeyemiyor, mahkeme kararı getirmenizi istiyor. Size tavsiyem 39 maddelik poliçeyi(eximbank sitesinde yer alıyor) çok iyi okumanız ve sonra sigortanızı başlatmanız.
Prim oranları da ülkeden ülkeye değişir. Eğer AB ülkesi veya A.B.D. gibi görece gelişmiş yerlere sevkiyat yapacaksanız daha düşük prim ödersiniz, prim oranları binde 4-5 seviyesinde. Eğer vesaik mukabili yaparsanız biraz daha düşer prim oranları.
Yine aklınıza gelenleri sorabilirsiniz, yardımcı olurum.
iyi günler, iyi çalışmalar...
exportsupporter isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Cevapla

Seçenekler Arama


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
türk şirkete ihracat cyrus İHRACAT Soru - Cevap 2 22-07-2010 00:34
Yurt Dışındaki Türk Ateşelikleri imza Dış Ticaret Mevzuatı 3 21-05-2010 06:10
eximbank sigortası Cemal Şen İHRACAT Soru - Cevap 2 09-05-2010 01:27
Türk Bayrağı attitude İTHALAT - Soru - Cevap 2 16-08-2008 14:44
Yurt dışı Türk büyükelçilikleri imza Dış Ticaret Mevzuatı 1 28-06-2008 22:00

Şu Anki Saat: 03:34
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design