Geri git   Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum > SORU - CEVAP > İnternetten Satın Alınan Eşyaların Gümrük İşlemleri

İnternetten Satın Alınan Eşyaların Gümrük İşlemleri Ebay.com, Amazon.com gibi internet sitelerinden aldıgınız esyalar ile ilgili sorularınızı bu baslık altında sorabilirsiniz.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama
Alt 01-02-2012, 15:39   #1 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Jan 2012
Mesajlar: 3
Teşekkür: 0
1 Mesajda 2 kere teşekkür edildi.
Exclamation BAYRAM DOĞAN: YURTDIŞINDAN ALINAN 75 EUROYA KADAR MALLARDA VERGİ YOK


Arkadaşlar, bilinen bir konu olmakla birlikte farklı bir bakış açısıyla ele alındığı için bir yazı paylaşmak istiyorum:GİRAY DUDA

İktisatlılar Vakfı Mütevelli Heyeti yedek üyesi Bayram Doğan, Türkiye'nin en tecrübeli gümrük müşavirlerinden birisi. Gümrük müşavirleri, gümrüklerden girip çıkan sayısız mala ilişkin sık sık değişen yasal mevzuatı en iyi bilerek ithalatçılara ve ihracatçılara yardımcı olarak önemli bir işlevi yerine getiriyorlar.

Bayram Doğan'a internetten yurt dışı alımlara ilişkin mevzuatı sorduk ve ne tür sorunlar yaşandığını öğrendik.


- Sayın Doğan, internetten yurt dışından satın alınacak ürünlerde bir muafiyet var değil mi?İnternet yoluyla yurtdışından satın alınan eşyaların Hızlı Kargo veya Posta yoluyla getirilmesi durumunda, 75 euroyu geçmeyen ve ticari miktar ve mahiyette olmayan, KISISEL ESYANIN, yani gerçek kişinin kendi ve ailesinin kullanımına mahsus eşyanın, yurda girişi Gümrük Vergilerinden muaftır. Bu miktar yakın zamana kadar 150 euro idi. Ancak bazı suistimaller nedeniyle 75 euroya indirildi.


Siparişin, Hızlı Kargo şirketleri ve Posta İdareleri tarafından, evinize veya ofisinize kadar gelmesi için, beyan edilen kıymetin yani faturasının, 75 Avroyu kesinlikle geçmemesi eşyanın ticari olmaması yanında, yurda girişi yasak, kısıtlamaya ve izne tabi mallardan, olmaması gerekir.


DHL, UPS, FEDEX, MNG, TNT, vb. gibi Hızlı Kargo şirketleri ile taşınan eşyalar depo ve antrepolarına indirildiğinde, eşyanın kıymeti, 75 Avroyu geçiyorsa, sistem otomatik olarak eşyayı gümrük denetimine aktarmaktadır.

Yani 75 euroya kadar olan ürünlerin vergisi, harcı yoktur.

Hızlı kargo taşıma şirketlerinin bir taahhüdü var, ben bu malı alıp senin dükkanına kadar getireceğim, diye. Ama uygulama öyle değil. 75 euro muaf olduğu halde, 10 euroluk bir mal bile bazen gümrüğe takılıyor. Aslında bu malın otomatik olarak alınıp götürülmesi gerekir.

- Neden takılıyor gümrüğe?

Birincisi, muayene memurunun tasarrufuyla oluyor. İkincisi hızlı kargo şirketlerinin “takılmasını arzu etmelerinden” oluyor. O neden? Takıldığı zaman, seni çağırıp150 TL ordino ücreti alıyorlar. Onun uzun bir formalitesi var.

- Bilerek mi yapıyorlar?

Hızlı kargo şirketleri Türkiye'de çok büyük bir sektör oldular. Eğer mal gümrüğe takılırsa, 150 TL ordino ücreti alınıyor. Bu bana göre yanlıştır, dünyanın bildiğim kadarıyla hiçbir ülkesinde böyle bir uygulama yoktur. Ordino dediğiniz üstüne sticker yapıştırılmış ya da kaşe basılmış bir kağıttır. Yabancı şirketler Türkiye'yi denetimsiz buldular ve böylesine rahat davranabiliyorlar.


Ordinoyu alınca işin bitmiyor. Gümrükte bir sözlü beyan formu dolduruyorsun. Beyan formu için Havalimanı Saymanlığına gidip 40 TL Damga Vergisi ödüyorsun. Sonra, muayene memuru eşyayı muayene ediyor. Ama bunlar aynı yerde değil. Arada 5 – 10 kilometre mesafe var. Hele bir de o gün önemli Devlet adamı Havaalanına geliyorsa, yolda bekleyip kalıyorsunuz. Yani yanyana değil, onu söylemek istiyorum. Muayene memuru imza atıyor. Tekrar hızlı kargo şirketine dönüp, eğer 75 euronun altında ise eşya bir de 60 TL'lik ardiye ücreti ödüyorsun.

Sonuç olarak 10 euroluk mal eğer gümrüğe takılırsa, yol parasıyla birlikte toplamda sana neredeyse 500 TL'ye maloluyor. Kanun, 75 euroya adamın kapısına kadar götür diyor.

Bu, eskiden gerçek kişinin şahsi eşyasıydı, şimdi biraz daha genişletildi. Tüzel kişiler de sipariş verebiliyor ve 75 euroluk ticari eşya da olabiliyor. Örneğin makinanın aksamı gibi bir ticari eşyayı da getirebiliyorsunuz.


- Peki bu kargo şirketlerinden başka seçenek yok mu?

Bir de Posta Rejimi var. Biliyorsunuz, İstanbul'da Topkapı'da. Postanedeki bu sistem daha iyi çalışıyor. Sadece size ulaşması biraz daha gecikiyor. Postada ya malı size getiriyorlar ya da ihbar ediyorlar, siz gidip alıyorsunuz. Orada ardiye ücreti sadece 2-3 liradan ibaret. Bize soranlara bir posta yolunu tercih edin diyoruz. Aceleniz varsa hızlı kargoyu tercih edin. Ama örneğin TNT Sabiha Gökçen'de olduğu için oraya gidip gelmeniz çok zor oluyor. Sabiha Gökçen'de işlemi yapıyorsun, antrepolar da 5 kilometre uzakta ve sen oraya gideceksin. Normal bir vatandaşın, altında araba olmazsa bunları yapması çok zor. Ben niye Sabiha Gökçen'e gidip mal arayayım? Bu nasıl hızlı kargoculuk? Hızlı kargonun mantığı, siparişi verdikten sonra eğer muafiyet içindeyse ertesi gün senin evine ya da ofisine teslim edilmesidir. Ama sistem öyle çalışmıyor.

- 75 euroluk mal, gıda, elektronik ya da basılı ürünler gibi her şey olabiliyor mu?

Hayır, mesela cep telefonu kesinlikle olamıyor. Çünkü onun IMEI numaralarının kaydettirilmesi gerekli. Bir ara yolcu beraberinde geliyordu ve sistem çöktü. Birkaç yüz bin tane cep telefonu gelmişti o zaman. Kozmetik ürünler de yasak. Gıda ürünlerinde, içkilerde, sigaralarda da bir takım tahditler var.

Eğer istismar edilmezse gümrüklerde daha az sorun çıkıyor. Burada yaşayan uzakdoğulular var, mesela 40 kilo makarna getirtiyorlar. Böylece problem yaşanıyor. Makul işlemler içerisinde gıda da olabiliyor.

- 75 euronun üstünde bir mal alımındaki durum nedir?

75 euronun üstünde 1.500 euroya kadar olan mal eğer Avrupa Birliği ülkelerinden geliyorsa yüzde 18'lik tek bir maktu vergi veriliyor. Faturası ve kıymeti üzerinden.

Avrupa Birliği'nin dışındaki ülkelerden gelirse, örneğin ABD'den, yüzde 20'lik vergi ödeniyor. Orada da bir tahdit var, ticari mal olmuyor. Örneğin, 200 tane hesap makinası getiremiyorsun. Eşyanın ağırlığı 30 kiloyu geçmemeli.

Bir de tahdite tabi eşyalar var. Yani yurda girişi yasak olan eşyalardan olmayacak. Örneğin cep telefonu getirmek yine mümkün değil.

1.500 Euronun üstüne çıkarsa normal ithalat rejimine tabi oluyor. Yani vergisi varsa vergisini verecek, tahditi varsa buna uyacak, KDV'si veya ÖTV'sini ödeyecek.

75 Euroya kadar olan ödemelerde kredi kartından tahsilat yaptırılabiliyor. 1.500 euroya kadar olanları da belki kredi kartı ile ödemek mümkün olur. İthalat rejimine giren 1.500 euronun üstündeki malların getirilmesi sırasında mutlaka banka dekontunun eklenmesi gerekiyor.


iktisatlilar.net: YURTDIŞINDAN ALINAN 75 EUROYA KADAR MALLARDA VERGİ YOK
skylander isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Gösterilen 2 sayıda üye skylander adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkr etti:
Alfonse (19-02-2012), FOREVER7975 (01-02-2012)
Alt 01-02-2012, 16:04   #2 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Oct 2010
Nerden: istanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 218
Teşekkür: 2
34 Mesajda 41 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: BAYRAM DOĞAN: YURTDIŞINDAN ALINAN 75 EUROYA KADAR MALLARDA VERGİ YOK


Faydalı bir paylaşım olmuş, teşekkür ederiz.

Özetle, yurtdışından sipariş vereceğiniz zaman satıcı ile ulusal posta ile yani bizdeki PTT ile gönderi yapılması konusunda anlaşmanız çok önemli. DHL, UPS, FEDEX vb gibi kargo firmaları ile getirtmeye çalışmayın siparişlerinizi.
__________________
V.Hakan DINC
Dis Ticaret Yoneticisi
Mobile: 05497278080
FOREVER7975 isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 19-02-2012, 14:42   #3 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Feb 2012
Yaş: 42
Mesajlar: 14
Teşekkür: 2
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: BAYRAM DOĞAN: YURTDIŞINDAN ALINAN 75 EUROYA KADAR MALLARDA VERGİ YOK


Süper paylaşım....

Teşekkürler...

(Gerçi ben hala derdime derman bulamadım ya olsun , çok bilgileniyoruz )
Alfonse isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Cevapla

Seçenekler Arama


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
DEVİR ALINAN ÜRÜNÜN BİRİM FİYAT FARKI egoba İTHALAT - Soru - Cevap 2 30-05-2011 10:04
ALMANYADAN ALINAN ARACIN TR ÜZERİNDEN UKRAYNAYA GÖTÜRÜLMESİ bertamim İTHALAT - Soru - Cevap 1 16-02-2010 23:22
Bayram Hediyesi rakgitarmen Yolcu İşlemleri- Posta Yoluyla Gelen Eşya 0 22-07-2009 11:11
bayram zamanı alışveriş ? sekerbebek Yolcu İşlemleri- Posta Yoluyla Gelen Eşya 2 23-11-2008 22:21
bayram ve noellerde muafiyet meliscix İTHALAT - Soru - Cevap 2 13-08-2008 16:10

Şu Anki Saat: 10:05
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design