Geri git   Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum > SORU - CEVAP > İTHALAT - Soru - Cevap

İTHALAT - Soru - Cevap İthalat İşlemleri ile ilgili spesifik olaylara ilişkin sorularınızı bu bölüm altına yazınız.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama
Alt 30-07-2010, 15:19   #1 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2010
Yaş: 46
Mesajlar: 3
Teşekkür: 1
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart çocuk güneş gözlüğü ithalatında gözlük üzerinde CE işareti olması şartı


Yaz aylarında çocuk güneş gözlüğü ithal ediyorum. Şimdiye kadar ithal ettiğim markanın hem kutusunda hemde gözlük üzerinde CE işareti var. Seneye ithal etmek istediğim başka bir markanın sadece dış kutusunda CE belgesi var. Gözlük üzerine basmamışlar. Bu ürünü ithal etmek istediğimde DTS'de ne gibi bir sorunla karşılaşırım? Ürün kutusu üzerindeki CE işareti yeterli olmuyor mu? Üreticiye bu konuyu dile getirdiğimde bana yurtdışında bu konuyla ilgili mevzuatı şu şekilde verdi:

Applying CE-marking
The CE marks are applied by the manufacturer or the importer for the EEA. The CE logo should be clearly visible on the product (or on the packaging if there is no space on the product). In conjunction with the EC declaration of conformity the manufacturer is stating here that the product meets the requirements of the EC directives for CE marking. These are usually New Approach directives, but there are also a few other directives that affect CE marking, such as some of the Global Approach directives.

yani diyorki eğer ürün üzerinde CE işaretini basacak yer yoksa kutusunda olabilir. Bu bizim ülkemizde geçerli değil mi? Nitekim şu anda ithal ettiğim gözlük markasının bir partisinde CE işareti ürün üzerinde yoktu ve uyarı vererek çekmeme izin verdiler.
turkoloko isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 31-07-2010, 15:28   #2 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2010
Mesajlar: 49
Teşekkür: 0
10 Mesajda 11 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: çocuk güneş gözlüğü ithalatında gözlük üzerinde CE işareti olması şartı


“CE” uygunluk işareti;
1. belirtilen şekle uygun olarak "CE" harflerinden oluşur ve gerektiğinde, çizimdeki oranlara sadık kalmak kaydıyla büyültülebilir veya küçültülebilir,
2. İlgili teknik düzenlemede aksi belirtilmedikçe, asgari 5 mm yüksekliğinde olmalıdır,
3. Ürüne veya bilgi plakasına, ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı ya da istenmediği durumlarda varsa ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngörmesi halinde ürün beraberindeki belgelere iliştirilir,
4. Görünür, okunabilir ve silinmeyecek şekilde iliştirilir.
e. Ürüne “CE” uygunluk işareti iliştirilmesini öngören teknik düzenlemelerin tüm hükümlerine uygunluğu göstermek açısından, “CE” uygunluk işareti dışında başka bir uygunluk işareti kullanılamaz.
f. “CE” uygunluk işareti, üretim kontrol safhasının sonunda iliştirilir.
g. “CE” uygunluk işareti, üretici tarafından iliştirilir. İlgili teknik düzenlemenin gerektirdiği durumlarda, “CE” uygunluk işaretinin yanında, üretim kontrol safhasında yer alan onaylanmış kuruluşun Komisyon tarafından verilen kimlik kayıt numarası da yer alır. Onaylanmış kuruluşun kimlik kayıt numarası, kendi sorumluluğu altında, kendisi veya üretici tarafından iliştirilir.
h. Belirli ürünlerin kullanımına ilişkin özelliklerin belirtilmesinin gerektiği durumlarda, “CE” uygunluk işareti ve onaylanmış kuruluşun kimlik kayıt numarasından sonra bir piktogram veya kullanım özelliklerini gösteren başka işaretler yer alabilir.
ı)Ürüne, “CE” uygunluk işaretinin anlamı ve şekli hakkında üçüncü şahısları yanıltacak başka işaretler iliştirilemez.
j. Ulusal veya uluslararası standartlara ya da başka düzenlemelere uygunluğu belirten işaretler, “CE” uygunluk işaretinin görünebilirliğini ve okunabilirliğini engellemeyecek şekilde ürüne, ambalajına veya ürün beraberindeki belgelere iliştirilebilir.
cem_edib isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Gösterilen 2 sayıda üye cem_edib adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkr etti:
admin (31-07-2010), turkoloko (01-08-2010)
Alt 01-08-2010, 11:26   #3 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2010
Yaş: 46
Mesajlar: 3
Teşekkür: 1
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: çocuk güneş gözlüğü ithalatında gözlük üzerinde CE işareti olması şartı


CE işareti hakkında genel bilgi için teşekkür ederim. Dün ŞOK mağazalarında satılan 4 TL -10 TL arası Çin menşeili gözlükleri inceledim. İthalatçı firma her gözlüğe minik bir katlanır kart eklemiş. Bilgi kartı nitliğindeki bu kartta marka, Barkod, Üretici ve İthalatçı firma bilgisi, gözlük camının Category 3 olduğunu ve EN1836:2005/A1:2007 standardına uygunluğunu belirten yazı, garanti sertifikası ve CE işarreti eklenmiş. Şimdi bu gözlükleri incelediğimde, üzerlerine CE işaretini koyacak uygun bir yer pek yok gibi. Sonuçta cem_edib arkadaşımın yazısında CE işaretinin asgari 5mm olması gerektiği yazıyor. Bu durumda gözlüğün en uygun yeri olan sap kısmına bu işareti koyamak iyice zor gibi görünüyor. Fakat Kaliteli bir Ray Ban gözlük sapına baktığımda neredeyse 1,5mm lik bir yüzeye CE yi basmışlar! İşte burada ben tıkanıyorum. Eğer asgari 5mm ebatında olmalıdır diye bir tanımlama var ise neden Ray Ban ısrarla CE yi gözlük sapına yerleştiriyor? ŞOK mağazalarında gördüğüm gözlükleri getiren firmanın illegal bir yol izlediğini sanmıyorum. Sonuçta bende gölüklerimi ithal edip, kutusu içine bu açıklayıcı kartondan koysam sorun yaşarmıyım DTS'de? bu konuda hala tereddütteyim. Yada bir sorun yaşarsam yetkili memurun karşısına çıkıp "bakın şu şu şartlar ve tanımlara göre ben yanlış birşey yapmıyorum" diyebilileceğim bir dayanağım olurmu? Getirteceğim gözlüklerin bir kısmı neopran bantlı, yani sapı yok. dolayısı ile bu bant kısmında yeterince yer olacak. Ama bazı modeller desenli oldğu için desen üzerine CE'yi basmak pek mantıklı olmayacak. Sonuç olarak bu CE işareti muhakkak çocuk güneş gözlüklerinin üzerinde olmak zorunda mı? Zorundaysa ŞOK mağazalarındaki ürünler nasıl ithal edildi ve raflarda? Yardımlarınızı rica ediyorum.
turkoloko isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Cevapla

Seçenekler Arama


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çin'den Çocuk Gözlüğü İthalatı MillStory İTHALAT - Soru - Cevap 1 30-07-2010 15:05
CE işareti etiketleme işlemi unutulmuş ürün için ne yapılabilir ? duykhi Dış Ticaret Mevzuatı 2 15-11-2009 20:37
Çin'den imitasyon güneş gözlüğü ithalatı icetin İTHALAT - Soru - Cevap 5 05-05-2009 10:44
Güneş gözlüğü ithalatı yapmak istiyorum selant İTHALAT - Soru - Cevap 16 04-08-2008 16:59
A.TR var ama üzerinde made in china yazıyor? volkan Gümrük Mevzuatı 13 17-04-2007 09:19

Şu Anki Saat: 22:41
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design