Geri git   Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum > MEVZUAT > Mevzuat Ekleyin

Mevzuat Ekleyin Uygulamayı etkileyecek, önemli olduğunu düşündüğünüz mevzuatı, diğer kişileri de haberdar etmek için bu bölüm altında yayınlayabilirsiniz.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama
Alt 01-07-2008, 22:22   #1 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 2
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
İnternet’ten gümrüksüz alışverişin tam zamanı


ŞİMDİ, İnternet'teki Amazon.com, ebay.com, streetprices.com, buy.com gibi uluslararası sitelerden gümrüğe takılma endişesi duymadan, gönül rahatlığıyla alışveriş yapmanın tam zamanı.

Özellikle elektronik cihazlarda yaşanan gümrük sorunu, Başbakanlık Gümrük Müşavirliği'nin aldığı bir karar sayesinde, bayram, yılbaşı gibi özel dönemlerde yaşanmıyor. Posta ya da kargo yöntemiyle yurt dışından yapılan sipariş ya da hediyeler, gümrük vergisinden muaf tutuluyor.

Bu da, Ramazan ve Kurban Bayramı ile yılbaşı dönemlerinden oluşuyor. Bayram ve yılbaşı tatilinden bir ay öncesiyle bir ay sonrasını kapsayan bu ikişer aylık dönemlerde, postayla gönderilen elektrikli ve elektronik cihazlar için gümrük vergisi alınmıyor. Böylece, gümrüğe takılma riski de ortadan kalkıyor.

BAYRAM HEDİYESİ

Ancak, bunun da bazı sınırlamaları bulunuyor. Bu sınırlamada da fiyat unsuru ön plana çıkıyor. Ayrıca, postayla gelen ürünün ticari amaçlı olmaması, sadece şahsi, ailevi veya hediyelik eşya niteliğini taşıması gerekiyor. Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı'nın kararına göre, posta ya da hızlı kargo sistemiyle yurt dışından gelen bu ürünlerin fiyatı, 300 Euro ya da 400 doları geçemiyor. Aştığı taktirde, vergi ödemeyi de göze almak gerekiyor.

GÜMRÜKLÜ

Şayet yurt dışından postayla gelen siparişler, Şeker ve Kurban Bayramı ya da yılbaşı tatilinin dışında kalan bir döneme denk gelirse, bu kez de gönderilen ülke ön plana çıkıyor. Böyle dönemlerde, paket ya da koli, Amerika'dan gönderildiğinde 200 dolara kadar herhangi bir gümrük vergisi uygulanmıyor.

Ancak, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden gelen ürünlerde, bu kez muafiyet limiti, 100 Euro ya da 130 dolara düşüyor. Kargo ücretinin de dahil olduğu bu fatura değerinin altında kalan hiç bir ürün için gümrük vergisi ödenmiyor. Fatura değeri 100 Euro'yu aşan ürünlerde ise Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden gönderilen siparişlerde yüzde 18, bunların dışında kalan ülkelerde ise maksimum yüzde 25 gümrük vergisi alınıyor.

Yurt dışından gelen ürünler şayet gümrüğe takılırsa, bu kez de belli bir prosedür uygulanıyor. Bunun sonucunda, paket şayet gönderilen ülkenin resmi posta şirketi tarafından gönderilmişse, gümrüğe takılan ürünü takip etmek oldukça zor oluyor. Bu da, standart postayla gelen ürünlerin gümrüklerde tek tek işleme tabi tutulmasından kaynaklanıyor. Ürünlerin ambalajında ağırlıkları, içerikleri ve fiyatlarına göre gümrüğe alınıyor. Bunda da bazı sorunlar yaşanabiliyor.

DAHA AZ SORUNLU

DHL, UPS, Fedex gibi uluslararası şirketlerle gönderilen ürünlerde ise görevliler kargonun içeriği ve değeri konusunda gümrük görevlileri anında bilgilendirildiği için gümrük işlemlerinde daha az sorun yaşanabiliyor. Ayrıca ürünün gümrüğe takılıp takılmadığını da, takip numaraları sayesinde kolayca izlemek mümkün oluyor.

Bu nedenle bayram ve yılbaşı, yurtdışı siparişlerinde en uygun dönemi oluşturuyor. Özellikle dijital fotoğraf makinesi, DVD oynatıcı, MP3 çalar gibi elektronik ürünlerde sorun yaşamak istemiyorsanız, şimdi İnternet'in başına geçip, güvenilir alışveriş sitelerini kullanarak 400 doları geçmeyen siparişlerinizi verebilirsiniz. Bu siparişler, seçeceğiniz kargo şirketi ve türüne göre 4 ile 20 gün arasında değişen sürelerde elinize ulaşacaktır.

BU YAZI HÜRRİYET GAZETESİ YAZARI Erkan ÇELEBİ'DEN ALINTIDIR

[align=justify]BENİM MERAK ETTİĞİM ÜRÜNLERİN GÜMRÜKTE ÖZEL ŞARTLARA TABİ OLDUĞU ZAMAN DİLİMİ, YANİ 1 AY ÖNCESİ VE SONRASINDA GÜMRÜKÇÜLER BU UYGULAMAYI YAPARLARMI. YOKSA BU KANUN UYGULAMASI TAM YILBAŞI GÜNÜ YADA SADECE BAYRAM GÜNLERİNDEMİ GERÇEKLEŞECEK.[/align]
gümrük_gezgini isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 02-07-2008, 08:27   #2 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 276
Teşekkür: 1
7 Mesajda 7 kere teşekkür edildi
Standart RE: İnternet’ten gümrüksüz alışverişin tam zamanı


mevzuat ne yazıyorsa o uygulanır,yani bu dönemlerde yazılı para miktarını  geçmeden ve ticari mahiyette olmayan eşyalarda sorun yaşanmaz.

A.Posta Yoluyla Gelen Hediyelik Eşya
1) Yurt dışındaki gerçek kişiler tarafından Türkiye Gümrük Bölgesindeki gerçek kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen eşyanın ithali gümrük vergilerinden muaftır.
2) 1 inci fıkrada belirtilen muafiyet;
a) Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve noel münasebetiyle Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,
b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,
c) Şahsi, ailevi ve hediyelik eşya niteliğinde olan,
d) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmayan
eşya için uygulanır.

(a) bendinde belirtilen olaylardan bir ay önce veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilmiş veya Türkiye Gümrük Bölgesine girmiş eşya için uygulanır.

toplam gerçek kıymeti 300 EURO’yu geçmeyen her türlü eşya için uygulanır. Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde toplam değerinin 300 EURO’yu geçmemesi gerekir.


bunun yanında aşağıdaki yazıyıda okuyun derim

Hürriyet Gazetesinin 10.11.2006 tarihli nüshasının “Hürriyet e-yaşam” ekinde yer alan “Internet’ten Gümrüksüz Alışverişin Tam Zamanı” başlıklı Erkan ÇELEBİ tarafından yazılan köşe yazısında “Şimdi, İnternet'teki Amazon.com, ebay.com, streetprices.com, buy.com gibi uluslararası sitelerden gümrüğe takılma endişesi duymadan, gönül rahatlığıyla alışveriş yapmanın tam zamanı.” ifadesine yer verilerek, bayram ve yılbaşı tatilinden bir ay öncesiyle bir ay sonrasını kapsayan ikişer aylık dönemlerde, postayla gönderilen elektrikli ve elektronik cihazlar için gümrük vergisi alınmadığı; ancak bahse konu yurt dışından postayla gelen siparişlerin, Şeker ve Kurban Bayramı ya da yılbaşı tatilinin dışında kalan bir döneme denk gelmesi halinde gönderilen ülkenin ön plana çıktığı; bu dönemlerde, paket ya da koli, Amerika'dan gönderildiğinde 200 dolara kadar herhangi bir gümrük vergisi uygulanmadığı; Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden gelen ürünlerde ise, muafiyet limitinin, 100 Euro ya da 130 dolara düştüğü; fatura değeri 100 Euro'yu aşan ürünlerde ise Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden gönderilen siparişlerde yüzde 18, bunların dışında kalan ülkelerde ise maksimum yüzde 25 gümrük vergisi alındığı belirtilmiştir.
Bilindiği üzere, söz konusu köşe yazısında bahsi geçen muafiyet, 05.02.2000 tarih ve 23955 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 13.01.2000 gün ve 2000/53 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında Kararın 32 ila 34 üncü maddelerinde düzenlenmekte; buna göre, Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve noelden bir ay önceki veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilen ve değeri 300 EURO’yu geçmeyen eşyanın gümrük vergilerinden muaf olabilmesi için karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmamış olması gerekmektedir. Bu itibarla, internet aracılığı ile alışveriş sitelerinden satın alınan eşyanın söz konusu muafiyetten yararlanması mümkün bulunmamaktadır.
Söz konusu köşe yazısında yer verilen hususların anılan Karar çerçevesinde düzeltilmesini teminen Hürriyet Gazetesine düzeltme talebinde bulunulmuş olmakla birlikte; uygulamada herhangi bir sıkıntının yaşanmaması için yukarıda belirtilen hususlara azami ölçüde dikkat edilmesi gerekmektedir.
Bilgi ve gereğini rica ederim.
__________________
GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
coolman isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 03-07-2008, 12:43   #3 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 2
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: İnternet’ten gümrüksüz alışverişin tam zamanı


verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, çok aydınlatıcı olmuş. Evet dedğiniz gibi internetten faturalı alışverişlerde, yani alıcının ürün için herhangi bir ödeme yapması durumunda bu muafiyetlere gümrükte tabi olunmuyor. Ancak ebay alışverişlerinde (ebay hiç kullanmadım yanlış biliyor olabilirim) kişiden kişiye gönderim söz konusu olduğundan ayrıca ortada bir fatura olmayacağından; ebay alışverişleri alıcının ürün için ödeme yapmış olduğu halde gümrükten muafiyetini sağlamakta ve bu bir açık teşkil etmektedir. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz acaba...
gümrük_gezgini isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 03-07-2008, 12:58   #4 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 276
Teşekkür: 1
7 Mesajda 7 kere teşekkür edildi
Standart RE: İnternet’ten gümrüksüz alışverişin tam zamanı


EBAY BİR ALIŞVERİŞ SİTESİDİR.BUNU HERKEZ BİLİR.BAYRAM VE DİĞER TATİL DÖNEMLERİNDE 300 EUR LUK TUTAR SİZE HEDİYE OLARAK GELEN MALLAR İÇİNDİR.KARŞILIĞINDA BİR BEDEL ÖDENDİĞİNİ DÜŞÜNÜRLERSE MALINIZ GÜMRÜĞE TAKILIR VE VERGİLİ ÇEKERSİNİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.İLLAKİ VERGİSİZ OLSUN DİYORSANIZ GETİRTECEĞİNİZ MALIN DEĞERİ 100 EUR GEÇMESİN DERİM.
__________________
GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
coolman isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Cevapla

Tag Ekle
alışverişin, gumruksuz, tam, İnternet’ten, zamanı

Seçenekler Arama


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İNTERNET TEN ALINIP POSTA YOLU İLE GETİRİLEN EŞYA HK commer Yolcu İşlemleri- Posta Yoluyla Gelen Eşya 21 01-08-2012 18:41
USPS maili ne diyorlar tam anlayamadım.. forumsad İTHALAT - Soru - Cevap 2 12-08-2011 18:40
İsveç'ten kargo ares123 İnternetten Satın Alınan Eşyaların Gümrük İşlemleri 2 03-06-2011 11:30
bayram zamanı alışveriş ? sekerbebek Yolcu İşlemleri- Posta Yoluyla Gelen Eşya 2 23-11-2008 22:21

Şu Anki Saat: 13:12
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design