Geri git   Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum > MEVZUAT > Mevzuat Ekleyin

Mevzuat Ekleyin Uygulamayı etkileyecek, önemli olduğunu düşündüğünüz mevzuatı, diğer kişileri de haberdar etmek için bu bölüm altında yayınlayabilirsiniz.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama
Alt 12-07-2008, 17:46   #1 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Sep 2007
Mesajlar: 677
Teşekkür: 1
18 Mesajda 19 kere teşekkür edildi
Standart gümrük müşavirleri


Gümrük Müşavirleri
Gümrük Müşavir ve Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavı hangi tarihte yapılacaktır.?
Gümrük Müşavir ve Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavı ve başvuru koşulları en az bir ay evvelinden 3 büyük yazılı basın organında, Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüklerinde ve Gümrük Müşavir Derneklerinde ilan yoluyla bildirilecektir. 2005 yılı için sınavlar 7/8 Mayıs 2005 tarihlerinde yazılı olarak gerçekleştirilecektir. Gümrük Müşavirliği yazılı sınavında başarılı olanlar ayrıca sözlü sınava tabi tutulacaktır. Başarı puanı 70’ tir.Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavlarında staj şartı ve süresi ne kadardır?


Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavına girebilmek için Gümrük Kanunun 227/f  bendinde belirtilen bölümlerden mezun olduktan sonra bir gümrük müşavirinin yanında, müşavirin kayıtlı bulunduğu Başmüdürlük ile üyesi oldukları derneklere bildirilerek kayıt ettirmek suretiyle, 3 yıl süreyle stajyer olarak çalışılması gerekmektedirGümrük Müşavir ve Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavlarına  en fazla kaç kere girebilir.?


Gümrük Müşavir ve Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavlarına 05.02.2000 tarihinden itibaren en fazla üç kez girebilmek mümkün bulunmaktadır.Lise mezunları Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavına girebilir mi?


Lise mezunları Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavlarına katılmaları mümkün değildir.Lise mezunları Gümrük Müşavirliği sınavına girebilir mi?2000,2001 ve 2002 yıllarında yapılan Gümrük Müşavirliği sınavlarına Lise mezunu Gümrük Müşavir Yardımcılarının katılmalarına imkan sağlanmıştır. 2005 yılında yapılacak Gümrük Müşavirliği sınavlarına LİSE mezunu adayların girmeleri mümkün bulunmamaktadır.Gümrük idarelerinde iş takibini kimler yapabilir?


Bütün kişiler, gümrük mevzuatı ile öngörülen tasarrufları ve işlemleri bizzat kendileri takip edebilecekleri gibi bir temsilci tayin edebilirler.
Temsilci, temsil edilen kişi namına hareket ettiğini, temsilin doğrudan veya dolaylı olduğunu belirten temsilnameyi gümrük idaresine ibraz etmek zorundadır. Dolaylı temsil yoluyla iş takibini sadece vekaletnameye haiz gümrük müşavirleri yapabilir.Gümrük Müşavir Yardımcıları ve stajyerler gümrükte iş takibi yapabilir mi?


Gümrük Müşavir Yardımcıları gümrükte tek başlarına iş takibi yapamazlar, yanında çalıştıkları Gümrük Müşavirleri adına iş takip ederler. Beyanname imzalayamaz, mal sahipleri adına yapılacak tebliğleri kabul edemez ve onların adına sözlü veya yazılı istek veya itirazda bulunamazlar. Vekaletnameleri olmak kaydıyla gümrük işlemleri bitirilmiş eşyayı geçici depolama yeri ve antrepodan çıkarabilir, eşyanın incelenmesine ilişkin her türlü işlemlerde hazır bulunabilirler.
Stajyerler sadece gümrük müşavirliği bürolarında yürütülen işlemleri izler, gümrüklerde ve gümrük alanlarda  iş takibi yapamazlar.Gümrük Müşavir veya Gümrük Müşavir Yardımcısı belgesini hak edenler hangi belgeler ile gümrük müşavir derneklerine  başvurması gerekmektedir?


Gümrük Müşavir veya Gümrük Müşavir Yardımcıları belgesini hak edenler;
1-Nüfus cüzdanı sureti,
2-İkametgah ilmuhaberi (müşavir veya müşavir yardımcılığı yapılacak il’e ait),
3-Cumhuriyet savcılığından alınacak sabıkasızlık belgesi,
4-4 adet vesikalık renkli resim,
5-Vergi dairesi numarasını içerir belge fotokopisi,
6-5.900.000-TL.’lık damga pulu,
7-Vergi dairesine müşavirler için 835.900.000-TL.’lık veya müşavir yardımcıları için 417.800.000-‘TL’lık harcın yatırıldığına dair makbuz aslının ilgili müşavir derneğine teslim etmesi gerekmektedir.
cgdms isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 15-07-2008, 17:12   #2 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 10
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: gümrük müşavirleri


ben dış ticaret ve iktisadı bitirdim staj yapmadan gümrük müşavirliği sınavına girebilirmiyim çalışmak için çok yere başvurdum işler kesildi felan deyip kestirip attılar istanbul gibi yerlerde bu işlere girmek daha kolay ama bulunduğum bölgede işe giremedim mersin iskenderun başvurmadığım yer kalmadı B karnesini almanın başka yolu varmı başka yerlerde çalışarak alamazmıyız karneyi
asa1979 isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 15-07-2008, 17:21   #3 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 276
Teşekkür: 1
7 Mesajda 7 kere teşekkür edildi
Standart RE: gümrük müşavirleri


staj yapmadan sınava giremezsiniz.Sınava girmek için gümrük müşaviri yanında 3 yıl sigortalı olarak çalışmanız gerekmektedir.
__________________
GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
coolman isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Cevapla

Tag Ekle
gümrük, müşavirleri

Seçenekler Arama


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
gümrük müşavirleri Alper Taşkent Gümrük Müşavirleri 2 30-05-2012 11:50
Yeni Gümrük Müşavirleri Yasa Tasarısı Hakkında cusbrokas Gümrük Müşavirleri 3 18-03-2009 14:40
Gümrük Müşavirleri Derneği'nden STAJ Atılımı asiyan SERBEST KÜRSÜ 1 09-04-2008 21:17

Şu Anki Saat: 22:17
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design