Geri git   Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum > GÜMRÜK CAMİASI FORUMU > SERBEST KÜRSÜ

SERBEST KÜRSÜ Gümrüklerin eleştirilecek yanları, iyi yanları, yaşanılan iyi ve kötü tecrübeler, olaylar, öneriler bu bölüm altında paylaşılabilir.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama
Alt 17-09-2008, 22:05   #1 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 491
Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart EY AHALİİİİİ ! HAYDİ BUYRUN ÖDÜLLÜ GÜMRÜK SORUSUNA


Tüm forum kullanıcılarını saygılarımla selamlarken,amacım sizleri biraz  eğlendirmek,eğlendirirken düşündürmek, düşündürürken öğretmek ve birazda hoşça vakit geçirmenizi sağlamaktır.Bu güne kadar hep sizler sordunuz ben yetişip sorularınızı cevapladım.Şimdi sıra bende bu sefer de ben sizlere soracağım.Size yönelteceğim bu gümrük sorusu için bir hafta boyunca cevaplarınızı almaya devam edeceğim.Bir hafta sonunda doğru bilenleri bu forumda açıklayacağım.Ödülü de yine bir hafta sonra yani 24.09.2008 tarihinde  bu bölümde sizlere açıklayacağım.Haydi hepinize başarılar,kolay gelsin.Süreniz başladı.

Kış günlerinin değişmez içeceğidir Salep.Kendine özgü nefis kokusu,insanın içini ısıtan sıcaklığıyla kış günlerinin sembolüdür,değişmez içeceğidir.Gerek eşşiz lezzeti gerekse afrodizyak etkisi olduğu için rağbet görür güzelim salep.Havaların soğumaya başladığı şu günlerde yavaş yavaş kafelerde yerini almaya başlamıştır Salep.

İhracı Yasak Ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin 96/31 Sayılı Tebliğin Eki İhracı Yasak Mallar Listesinin son sırasında kayıtlı olarak Salep'in İhracatı Yasaktır.

Peki sizce Salep'in İhracatı neden yasaktır.?
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 18-09-2008, 12:39   #2 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 8
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: EY AHALİİİİİ ! HAYDİ BUYRUN ÖDÜLLÜ GÜMRÜK SORUSUNA


ülkemize has bazı bitki,bitki türlerinin ve bunlardan elde edilen ürünlerin diğer ülkelere gönderilmesini engelleyerek yaygınlaşmamasını buna bağlı olarak özelliğini yitirmemesini amaçladığını düşünüyorum.
EMNBLC isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 18-09-2008, 12:40   #3 (permalink)
habipsen
ziyaretçi
 
Mesajlar: n/a
Standart RE: EY AHALİİİİİ ! HAYDİ BUYRUN ÖDÜLLÜ GÜMRÜK SORUSUNA


Sahlebin ihracatının yasak olması maddesel ve görüntü özelliklerinin uyuşturucuyla benzer olması,
Bu iki maddenin karıştırıldıktan sonra kolayca ayrıştırılabilmesidir. kişi sahlep ihrac ederken 1 kg sahlep içine kolaylıkla 100gr uyuşturucu koyabilir Gümrük muahfaza köpekleride sadece sahlep kokusu algılayabilirler.Aynı tebliğde bazı ağaç türlerine ait fidan ve tohumlarında ihracatının yasak olmasının sebebini aynı nedenlere bağlayabiliriz
 
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 19-09-2008, 15:25   #4 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
Mesajlar: 10
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: EY AHALİİİİİ ! HAYDİ BUYRUN ÖDÜLLÜ GÜMRÜK SORUSUNA


selam kardeş sahlep ihracatı niye yasak diye sormuşsun benim bu konu ile ilgili iki tane teorim var

1-) Sahlep orkide dediğimiz çiçeğin kökünden elde edilir ve bu bitkinin soyunun tükenme tehlikesi altında olduğu için bitkiyi koruma amaçlı bir yasaktır,zira bu kök bitkisi ilaç sanayiinde de kullanılıyor ve dağlardan bilinçsiz bir şekilde toplanıp ihraç ediliyordu bu yasakta aslında çok değerli olan bu bitkinin korunması içindir

2-) Bak kardeş bunu sallıyorum sıkı dur ilaç yapımında da kullanılan bu bitkinin uyuşturucu maddelerde kullanılşma olasılığı olabilir diye düşünüyorum
hawal isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 19-09-2008, 16:21   #5 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 237
Teşekkür: 0
3 Mesajda 3 kere teşekkür edildi
Standart RE: EY AHALİİİİİ ! HAYDİ BUYRUN ÖDÜLLÜ GÜMRÜK SORUSUNA


Yurtiçinde ve yurtdışında ticareti yapılan Türkiye’nin soğanlı, tıbbi ve aromatik bitki grupları, çok uzun yıllardır doğadan büyük miktarlarda toplanmaktadır. Bu nedenle bazı nadir bitki türleri azalarak, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış; daha yaygın olanlar ise lokal olarak zarar görmüştür. Salep yapımında kullanılmak üzere toplanan orkide türleri, buna çok çarpıcı bir örnektir. Bir kilogram kuru salep yapımı için yaklaşık 4350 orkide yumrusunun toplanması gerekmektedir. Yüzyıllar boyunca her yıl milyonlarcası toplanarak salep yapımında kullanılan yaklaşık 40 orkide türü, Türkiye’nin nesli tehlike altında bulunan türlerinin başında gelir.
  Tıbbi ve aromatik bitkiler grubundan toplanan bazı endemik ve nadir bitkilere iki örnek verilebilir: Allium tuncelianum ve Sideritis ozturkii. Yakın bir geçmişte, Kızıldağ’a (ÖBA No. 68) özgü bir tür olarak tanımlanan Sideritis ozturkii de, yöre halkı tarafından dağçayı olarak toplanmaktadır. Aşırı toplama nedeniyle, yalnızca Kızıldağ’da sınırlı bir yayılış gösteren bu çok nadir tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
  Büyük çoğunlukla süs bitkisi olarak ihraç edilen doğal çiçek soğanları, diğer bitki gruplarından biraz daha şanslıdır. Soğanlı Bitkiler Yönetmeliği çerçevesinde, bu bitkilerin doğadan toplanması ve ihracatı kontrol altına alınmıştır. 1990’lı yılların başlarında yürürlüğe giren bir yönetmelikle, ihraç edilen soğanlı bitkilerin sayısı 18’e düşürülmüş, ihracat kotaları da birkaç kat azaltılmıştır. Yüzyıldan fazladır süren bu ticaretle 1980’li yılların sonunda yılda yaklaşık 70 milyon soğan ihraç edilirken, yönetmeliğin uygulanmaya başlamasından sonra, bu sayı yaklaşık 30 milyona düşürülmüştür.

Buraya sadece ek bir bilgi olması adına Salep'lerin orkideler sınıfında olduğunu biliyoruz ancak bilmediğimiz bu sınıfın adı "Orchis" olmasının sebebi adını Orkide kelimesinden almadığıdır. Orchis yunancada çocuk yumurtaları demek (yani nasıl yazacağımı bilemedim ) Orkidler sınıfının isim babasıdır yani. Orkide yani Orchidea = Orchis-idea 'lar Orchis'den gelir

Biyolojik Çeşitliliğin Azalması ve Yok Olması :
Bir ekosistemde, bölgede, ülkede veya dünyada yaşan herhangi bir canlı türünün yok olması o canlının neslinin tükenmesi yani biyolojik çeşitliliğin azalması, canlı türlerinin yok olması da biyolojik çeşitliliğin yok olması anlamına gelir.
İklim değişikliliği, kirlenme, doğal kaynakların aşırı kullanımı, sürdürülebilir olmayan kaynakların kullanımı ve hızlı nüfus artışı biyolojik çeşitliliğin azalmasına ve türlerin yok olmasına neden olur. Habitatların yok olması veya zarar görmesi, birçok bitki ve hayvan türünün neslinin yok olmasına neden olur.
Biyolojik çeşitliliğin korunması için 1992’de 172 ülkenin katıldığı Rio Zirvesi olarak bilinen Birleşmiş Milletler (BM) Çevre ve Kalkınma Konferansı yapılmış ve İklim Değişikliği ve Biyolojik Çeşitlilik sözleşmeleri imzaya açılmıştır. Rio Zirvesi’ne katılan, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 156 ülke Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’ni (BÇS) imzalayarak, kendi sınırları içerisindeki bitkilerin ve hayvanların çeşitliliğinin tam olarak korunması sorumluluğunu üstleneceklerine, ayrıca gelecek nesillerin doğal kaynaklara olan ihtiyaçlarından ödün vermeden günümüz ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli yollar aranması konusunda anlaşmaya varmıştır.
• Önceki yıllarda yaşayan mamut, bizon, moa, dinozor gibi canlılar günümüzde yaşamamaktadır yani nesilleri tükenmiştir.
• Önceki yıllarda ülkemizde yaşayan Anadolu leoparı, Asya fili, kunduz, aslan gibi canlılar şuan ülkemizde yaşamamaktadır ve ülkemizde nesli tükenmiştir.
Şu an ülkemizde yaşayan Akdeniz foku, kelaynaklar, deniz kaplumbağaları, alageyik, boz ayı, kardelen çiçeği ve salep yapımında kullanılan orkideler nesli tükenmek üzere olan canlılardır.

Biyolojik Çeşitliliğin Korunması :
Biyolojik çeşitlilik, bir bölgedeki bitki ve hayvan türlerinin ve çeşitlerinin sayıca zenginliğidir. Ülkemizde ve dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bitkiler kardelen ve salep yapımında kullanılan orkidelerdir. Deniz kaplumbağaları, Akdeniz fokları, bozayı, Ankara keçisi, Tuj koyunları, alageyik, sülün ise nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlardandır. İster bitki ister hayvan olsun bu canlıların nesillerinin konuna altına alınması için tabiat parklarının, doğal yaşam alanlarının oluşturulması, organik tarımın tercih edilmesi ve insanların bu konularda eğitilmesi gerekmektedir.
Çiftçiler aşırı otlatmanın, bitkilerin aşırı toplanmasının, ormanların arazi kazanmak amacıyla tahrip edilmesinin biyolojik çeşitlilik açısından olumsuz etkileri konusunda bilinçlendirilmelidir. Kıyı habitatlarının tahrip edilmesi, balıkçılığın ve avlanmanın aşırı ve kontrolsüz yapımı engellenmelidir. Ayrıca bu türlerin korunması ve denetimi için mekanizmalar geliştirilmelidir.
Biyolojik çeşitlilik tüm dünyanın ortak zenginliğidir. Bugünün ihtiyaçlarını karşılayarak gelecek kuşaklara da bu çeşitliliği aktarabilmek amacıyla biyolojik çeşitliliğin korunması gereklidir.

CEZAİ İŞLEMLER ;
KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE KANUNU
Kanun No. 5607 Kabul - Tarihi : 21/3/2007
Yürürlük ve Yayım: 31.03.2007 tarihli, 26479 sayılı R.G.

(12) İhracı kanun gereği yasak olan eşyayı Türkiye’den ihraç eden kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde altı aydan iki yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
(13) Genel düzenleyici idarî işlemlerle ihracı yasaklanan eşyayı ihraç eden kişiye, eşyanın gümrüklenmiş değerinin iki katı idarî para cezası verilir. İhracı, lisansa, şarta, izne, kısıntıya veya belli kuruluşların vereceği uygunluk veya yeterlilik belgesine tâbi olan eşyayı aldatıcı işlem ve davranışlarla ihraç eden kişiye, eşyanın gümrüklenmiş değerinin yarısı kadar idarî para cezası verilir.
AYRICA CITES SÖZLEŞMESİNİNDE İNCELENMESİNİ TAVSİYE EDERİM.
custom_33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı custom_33 adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
feriyar (18-01-2011)
Cevapla

Tag Ekle
ahalİİİİİ, buyrun, gümrük, haydİ, ÖdÜllÜ, sorusuna

Seçenekler Arama


Şu Anki Saat: 15:52
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design