Geri git   Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum > SORU - CEVAP > Yolcu İşlemleri- Posta Yoluyla Gelen Eşya

Yolcu İşlemleri- Posta Yoluyla Gelen Eşya Yolcu işlemleri ve posta yoluyla gelen eşya(internet üzerinden yapılan ticaret dahil) ile ilgili spesifik olaylara ilişkin sorularınızı bu bölüm altına yazınız.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama
Alt 21-09-2008, 01:18   #11 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
Mesajlar: 8
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: Bedeli 100 Eurodan yuksek 15OO eurodan dusuk hediyeler?


Cok tesekkurler bilgi icin.. Biraz daha acayim sorularimi..

1- Forumda gezerken bir yerde okumustum, bazen gumrukde gorevliler internetten urunun fiyatina bakiyormus ve oyle deger tespiti yapiyorlarmis.. o yuzden merak ediyorum, simdi bu gonderecegim fotograf makinesi icin Turkiyedeki sitelerden arastirma yaparlarsa fiyati yuksek bulacaklar.. fiyati hicbir sekilde ucuz gosterilmeyecek, ancak Turkiye ile Amerika arasinda neredeyse %50 fiyat farki var ..Amerikada cok buyuk indirimlerde oluyor cogu zaman ve bu durumda fiyat farkida cok daha artiyor Turkiye ile..Dolayisyla fiyati dusuk gosterdigimi dusunup Tukiyede ki fiyatindan vergilendirilme ihtimali varmidir?.. Bir de, Amerikada ki alinan fiyatmi yoksa Turkiyedeki satis fiyati mi baz aliniyor..?

2- Bildigim kadariyla Turkiyedeki alicilar icin kimlik numarasindan bir takibat sozkonusu, bu anlasilir bir durum..Goderici icin boyle birsey varmi? 3 yildir Turkiye ye gelemeyen biri olarak aileme ve sevdiklerime en azindan senede 2 sefer hediyeler gondersem - tum gumruk sartlarina uygun olarak- bu ticari algilanirmi? Soruyorum cunku okuduklarimdan, bazi seylerin gumruk memurlarimizin insiyatifinde oldugunu anliyorum.. hediye gonderirken bu kadar zorlanacagimi hic dusunmemistim dogrusu..)

Tum emeklerinize bir kez daha tesekkurler..
snowman isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 21-09-2008, 01:43   #12 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Mesajlar: 562
Teşekkür: 0
18 Mesajda 35 kere teşekkür edildi
Standart RE: Bedeli 100 Eurodan yuksek 15OO eurodan dusuk hediyeler?


Alıntı:
snowman´isimli üyeden Alıntı
Cok tesekkurler bilgi icin.. Biraz daha acayim sorularimi..

1- Forumda gezerken bir yerde okumustum, bazen gumrukde gorevliler internetten urunun fiyatina bakiyormus ve oyle deger tespiti yapiyorlarmis.. o yuzden merak ediyorum, simdi bu gonderecegim fotograf makinesi icin Turkiyedeki sitelerden arastirma yaparlarsa fiyati yuksek bulacaklar.. fiyati hicbir sekilde ucuz gosterilmeyecek, ancak Turkiye ile Amerika arasinda neredeyse %50 fiyat farki var ..Amerikada cok buyuk indirimlerde oluyor cogu zaman ve bu  durumda fiyat farkida cok daha artiyor Turkiye ile..Dolayisyla fiyati dusuk gosterdigimi dusunup Tukiyede ki fiyatindan vergilendirilme ihtimali varmidir?.. Bir de, Amerikada ki alinan fiyatmi yoksa Turkiyedeki satis fiyati mi baz aliniyor..?  

2- Bildigim kadariyla Turkiyedeki alicilar icin kimlik numarasindan bir takibat sozkonusu, bu anlasilir bir durum..Goderici icin boyle birsey varmi? 3 yildir Turkiye ye gelemeyen biri olarak  aileme ve sevdiklerime en azindan senede 2 sefer hediyeler gondersem - tum gumruk sartlarina uygun olarak- bu ticari algilanirmi? Soruyorum cunku okuduklarimdan, bazi seylerin gumruk memurlarimizin insiyatifinde oldugunu anliyorum.. hediye gonderirken bu kadar zorlanacagimi hic dusunmemistim dogrusu..)

Tum emeklerinize bir kez daha tesekkurler..

İlgili mevzuattan alıntı aşağıdadır İnceleyiniz

A.Posta Yoluyla Gelen Hediyelik Eşya
Madde 32- 1) Yurt dışındaki gerçek kişiler tarafından Türkiye Gümrük Bölgesindeki gerçek kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen eşyanın ithali gümrük vergilerinden muaftır.
2) 1 inci fıkrada belirtilen muafiyet;
a) Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve noel münasebetiyle Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,
b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,
c) Şahsi, ailevi ve hediyelik eşya niteliğinde olan,
d) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmayan
eşya için uygulanır.
Madde 33- 1) Muafiyet, 36 ncı maddede sayılan eşya da dahil olmak üzere toplam gerçek kıymeti 300 EURO’yu geçmeyen her türlü eşya için uygulanır. Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde toplam değerinin 300 EURO’yu geçmemesi gerekir.
2) İki ya da daha fazla kalemden oluşan bir sevkiyatın toplam kıymetinin 1 inci fıkrada belirtilen miktarı aşması halinde, toplam değerin 300 EURO tutarındaki kısmı için muafiyet uygulanır.
3) 32 nci maddede bahsi geçen muafiyet, 32 nci maddenin 2 nci fıkrasının (a) bendinde belirtilen olaylardan bir ay önce veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilmiş veya Türkiye Gümrük Bölgesine girmiş eşya için uygulanır.
MADDE 34 –(04.08.2006 tarihli 26249 sayılı R.G. – 2006/10733 s.BKK ile değişik) 32 nci maddede bahsi geçen muafiyet alkol ve alkollü ürünler ile tütün ve tütün ürünleri için uygulanmaz. Söz konusu muafiyet, 36 ncı maddenin (c), (d) ve (e) bentlerinde yer alan eşya için sevkiyat başına, karşılarında belirtilen miktarlarla sınırlıdır.
commer isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 21-09-2008, 04:04   #13 (permalink)
Üye
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
Mesajlar: 8
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: Bedeli 100 Eurodan yuksek 15OO eurodan dusuk hediyeler?


Sayin commer..

Formunuz sayesinde inanin bu mevzuat hakkinda cok sey ogrendim sayilir.. Ancak herhangi bir karisiklik olmamasi nedeniyle,su noktayi tam olarak anlamak istiyorum .. amerikadan aldigim fotograf makinesini burdan gonderirken gercek degerinde sigorta yaptiracagim..ancak bu deger ,(Amerikada bu tip urunlerin Turkiye'ye gore daha ucuz olmasi ve benim bu makineyi indirimden almis olmam nedeniyle ),makinenin Turkiyedeki satis fiyatindan yaklasik %50 daha dusuk.. bu durumda benim degerini dusuk gosterdigimi dusunurlermi?

Daha acik yazmak gerekirse ben bu fotograf makinesini 1350$ civarinda alabiliyorum,beyanati da tabiki bu fiyat uzerinden olacak.. ancak makine Turkiyede 2500$ civarinda.. simdi bu mal gumruge girdigi zaman, memurlarimiz bunun Amerika daki fiyat durumunu goz onunde bulunduracaklarmi? yoksa " yok kardesim bu makine burda 2500$ , 1350$ a alinmasina imkan yok,gumruge tabi olacak" mi diyecekler?

Yani 300 euro ile 1500 euro arasindaki urunler diyoruz ya, bu fiyat sinirlamasi neye gore yapiliyor? Malin Turkiyedeki degeri uzerindenmi yoksa beyan edilen sigorta degeri uzerindenmi?

Bu konuda beni aydinlatirsaniz memnun olurum..Tesekkurler
snowman isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Alt 21-09-2008, 17:40   #14 (permalink)
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Mesajlar: 562
Teşekkür: 0
18 Mesajda 35 kere teşekkür edildi
Standart RE: Bedeli 100 Eurodan yuksek 15OO eurodan dusuk hediyeler?


mevzuattan alıntı ile cevaplamakta yarar herkesede faydası olacaktır

ayrıca önemli bir not:
bu gibi eşyalarınızı yollarken dhl, ups, vs. gibi aracı firmaları kullanmayınız
direk paket posta yolu ile yollamanızda yarar vardır. posta ile yollamanın hem daha masrafsız ve hemde gümrüğe takıldığında uğraştırmaması açısından gönderici ve alıcı yönünden her türlü avantajı çoktur. eşyanın gümrüğe kalma riski de yoktur posta ile gönderilen koliler 1 ay içinde alınmadığı takdirde geldikleri yere iade edilir.

diğer şekildeki taşımalarda (dhl ups vs gibi) bu avantaj yoktur takıldığında ve çekilemediğinde eşyanızın gümrüğe kalma riski vardır


Hediyelik Eşyada Kaç EURO luk Muafiyet Uygulanır?

Gerçek kıymeti 300 EURO’yu geçmeyen eşya için uygulanır. Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde toplam değerinin 300 EURO’yu geçmemesi gerekir.
İki ya da daha fazla kalemden oluşan bir sevkiyatın toplam kıymetinin 300 EURO’yu aşması halinde, toplam değerin 300 EURO tutarındaki kısmı için muafiyet uygulanır.

Vergileri Ödenmek Suretiyle Posta Yoluyla veya Yolcu Beraberinde Eşya Getirilebilir Mi?

Gümrük vergileri ödenmeksizin ithal edilebilecek toplam gerçek kıymeti 300 EURO’yu geçmeyen eşya saklı kalmak üzere, yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ya da 18 ve daha yukarı yaştaki yolcuların beraberlerinde veya kendilerinden iki ay önceki veya altı ay sonraki süreler içerisinde gelip, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen ve her bir sevkiyat ya da yolcu başına kıymeti 1500 EURO’yu geçmeyen eşyadan sabit oranlı vergi tahsil edilir.

Bahsi geçen sabit oran, eşyanın kıymeti üzerinden %10 olarak uygulanır.

Sözü edilen limit dahilinde getirilen eşya;
a)Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,
b)Yolcuların beraberlerinde getirdikleri,
c)Hediye edilmek üzere getirilen ya da gönderilen,
d)Kişinin şahsına veya ailesinin kullanımına mahsus,
e)Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, nitelikte olmalıdır.

Kıymeti 1500 Euroyu Geçerse Eşya Nasıl İthal Edilebilir?

Getirilen eşyanın toplam kıymetinin 1500 EURO’yu aşması halinde, söz konusu eşyanın ithalinde ödenmesi gereken vergiler, yürürlükte bulunan esaslara göre tahakkuk ve tahsil edilir.
İthal konusu eşyanın kıymetinin tek başına 1500 EURO’yu geçmesi halinde, bu eşyanın gümrük vergileri İthalat Rejimi Kararı ile belirlenen oranlara göre tahakkuk ve tahsil edilir.

Eşyaya sabit oranlı vergi uygulamadan önce, beyan sahibi bunun yerine ithalat vergilerinin uygulanmasını talep edebilir. Bu durumda eşya için ithalat vergileri tahsil edilmek suretiyle eşyanın ithaline izin verilir.

Bu çerçevede getirilen eşyanın vergi matrahının tespitinde esas alınacak kıymeti, ibraz edilen faturaya veya satış fişine göre belirlenir. Bu tür belge ibraz edilememesi veya ibraz edilen belgede kayıtlı kıymetin gümrük idaresince düşük bulunması halinde, eşyanın kıymeti idarece belirlenir.

CEP TELEFONU 01.01.2007 tarihi itibari ile yolcuların beraberlerinde hediye olarak cep telefonu getirmeleri mümkün bulunmamaktadır. (Menfi)
commer isimli Üye şimdilik offline konumundadır    - E-Mail gönder
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiShare on Facebook
Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Cevapla

Tag Ekle
100, 15oo, bedeli, dusuk, eurodan, hediyeler, yüksek

Seçenekler Arama


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
yüksek lümenli el fenerleri surinamli İTHALAT - Soru - Cevap 3 23-02-2013 19:25
yüksek lisans tez muzzy SERBEST KÜRSÜ 4 29-11-2010 14:01
Yurt Dışından Gelen hediyeler!!! nickcaqe Diğer Gümrük İşlemleri 0 30-01-2010 19:09
Meslek Yüksek okulu Dış Ticaret Bölümü Stajı dosyası olan varsa mail adresime yollayabilir mi? gülşan Gümrük ve Dış Ticaret Bölümü Öğrencileri Forumu 0 09-09-2009 11:03
yüksek lisans linger Gümrük ve Dış Ticaret Bölümü Öğrencileri Forumu 1 26-05-2008 20:28

Şu Anki Saat: 12:06
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design