Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Bilgisayar parcasiAlıntı:
KazimHüseyin´isimli üyeden Alıntı
Yani mesela 10 paket modem getirtsem,
bunlarin hepsini büyük bir kartonun icine koydurtsam, kartonun icerigi görünmeyecek sekilde, bu karton yinede acilip bakilir mi?

Ve örnegin 1 modemin fiyati 100 lira ise ben 10 tane alirim ama faturaya tanesi 10 lira yazdirirm. Bu durumda 10 tanesi 100 lira eder.

Bunada mi karisirlar?

Yani hic bir sansimiz yokmu firma olmadan ürün getirebilmek icin, ögrenciyiz sonucta.

Dikkat ederseniz, şahıslar ancak kendi kullanımlarına uygun miktar ne nitelikteki eşyaları getirebilirler diye belirttim.

Örneğin; modem cihazının ithalatında, Garanti belgesi ve CE denetimi var ise, ticari kapsamda yapılan ithalatta bu belgelerin ve denetimlerin yerine getirilmesi gerekiyor.

Ancak, şahıslar sadece kendi ihtiyacı için getirdiklerinde bu uygulamaya tabi olmuyorlar ( Bu açıdan baktığımızda, miktar ve niteliğin kişinin şahsi kullanımı ölçüsünde olması gerekiyor) Yoksa firmalar, şirket olarak değil, şahsi olarak getirirler ve bu prosedürlerle neden uğraşsınlar.

Dediğim gibi 1 er adet kendi kullanımınız için olur. ( daha fazla olursa gümrük izin vermez)

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com