Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: TSE ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK TESTİ

Alıntı:
dehawailand´isimli üyeden Alıntı
Konu hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
üreticiden Decleration of conformity almamız Elektromanyetik yönetmeliği için geçerli olacak anlaşılan. Benim yaptığım araştırmalar ve sizlerin verdiği bilgiler ışığında bu çıkıyor.

2. sorum ise, ithal etmeyi planladığım ürün, takım halinde yarış arabası setidir. Çocukluğumuzda kendi pisti olan ve kablolu kumanda ile raylar üzerinde hareket eden araçlardan oluşan oyuncaktır. Set halinde olduğu için tek bir tarife verilmektedir. fakat ürünün içerisinde adaptör çıkmaktadır. örneğin, En 71 testleri, phthalate testi gibi gerekli testlerin yanında en 62115 elektrikli ve pilli oyuncaklar testi gerekir mi? Benzer nitelikli pilli adaptörü olan ithalatlarımda En 55014-1 ve 2 raporları gerekmekteydi. Bu test elektromanyetik yeterliliği kontrol eden testtir. Bu ürünler için bu test gerekir mi?
Merhaba,

Takım halinde yarış arabası setidir. Tarifesi doğrudur. Takım/ Set halinde olan eşyalar uygulamasında şöyle bir yol izleniyor. Seti oluşturan parçalar içerisinde, setten bağmsız olarakta işlevsel özelliği olan parça var ise
( Bu anlamda adaptör bu şekilde olabilir) Bu eşya kendi bulunduğu tarife pozisyonundaki hükümlere tabi olur. Bu nedenle buna dair bir test gerekebilir. Bu eşyanın CE ve Risk denetimleri tabi olduğu rejime tabidir.

Bu tarz ürünler için faturasında bu eşyayı ayrı fiyatlandırmakta fayda var.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com